Proč je třeba se o reprodukční zdraví zajímat včas a jak ovlivňuje plodnost
„Na děti máte ještě čas, jen studujte…”
„Přece nebudete mít děti po škole, to by byla škoda…”
„Tyjo, aby vám neujel vlak, poslyšte, biologické hodiny tikají…“
Jsou ti podobné věty povědomé? Potomstvo je někdy těžké načasovat ideálně. Ale čas nebývá tou jedinou překážkou. Pětinu párů v Česku trápí neplodnost. O neplodnosti mluvíme ve chvíli, kdy pár nedosáhne početí po jednom roce pravidelného nechráněného pohlavního styku u žen do 35 let a půl roce u žen nad 35 let. Může postihnout jak ženy, tak muže a často bývá příčina na obou stranách.
Jaké jsou nejčastější příčiny neplodnosti?
Právě naše reprodukční zdraví může hrát už od nízkého věku velkou roli!
🚹 U mužů
👉🏻 věk nad 40 let (klesá kvalita spermií)
👉🏻 přehřívání (sauna, vířivka, těsné prádlo, práce s notebookem v klíně) nebo kouření tabáku či marihuany, některé léky či anabolické steroidy
👉🏻 varikokéla: rozšíření žilní pleteně, které může vést k vyšší teplotě varlat, což škodí spermiím
👉🏻 obezita
🚹 U žen
👉🏻 STDs: např. chlamydie, mykoplasmata a další
👉🏻 poruchy ovulace: změny pohlavních hormonů, nebo syndrom polycystických vaječníků nebo endometrióza
👉🏻 vrozené vývojové vady nebo genetické příčiny
A proč se tedy zajímat o své reprodukční zdraví včas? Jak přesně ovlivňují tyto věci naši neplodnost? Pojďme se na to podívat pod drobnohledem 🔍
STDs neboli sexuálně přenosná onemocnění
Jedna z věcí, které je potřeba řešit vždy zavčas jsou právě sexuálně přenosná onemocnění (alias STDs). Největšími strašáky jsou v tomto kontextu hlavně kapavka a chlamydie, které mohou bez správně léčby u žen způsobit hluboký pánevní zánět, mezi jehož dlouhodobé komplikace patří právě neplodnost. ❗ Ani klukům se ale komplikace nevyhýbají, tak nezapomeň - pokud jsi měl rizikový sexuální styk, nebo na sobě ✨tam dole✨ pozoruješ jakékoliv příznaky → ničeho se neboj a vyraž za dermatovenerologem na testy! Více o sexuálně přenosných onemocněním se můžeš dozvědět v tomto rozhovoru s MUDr. Štěpánem Hrňou.
Onkologická onemocnění a plodnost
💡 Víš, že 16 % mužům, kterým byla v roce 2010 diagnostikována rakovina, bylo méně než 55 let a podobná čísla najdeme i u žen - asi 11 % žen s diagnostikovanou rakovinou v roce 2008 bylo mladších 45 let.
Asi si hned každý nespojí nádorové onemocnění a neplodnost. Ale bohužel to tak často bývá a na vině je hlavně náročná léčba. Chemoterapie 💉 a radioterapie ☢️ totiž útočí nejen na rakovinné buňky, ale i na naše pohlavní buňky. Výsledkem mohou být dočasné nebo trvalé změny genetické informace, které nás mohou připravit o možnost stát se rodičem.👶
🚺 Ženy: Mohou se setkat s nepravidelným cyklem, předčasnou menopauzou nebo snížením libida. Existují způsoby ochrany plodnosti, které se dají využít před začátkem léčby. První z nich je kryokonzervace oocytů (tj. vajíček). Pokud onkolog stimulaci umožní, pak je v krajním případě možno zahájit užívání léků kdykoliv v průběhu cyklu. Celá stimulace vč. odběru vajíček trvá (obvykle) do dvou týdnů. Ideální je zamražení embryí a to u žen ve vztahu, které s daným partnerem děti plánují. Poslední možnost je zamražení tkáně vaječníku, nicméně tato je nejméně vhodná a s ohledem na potřebu laparoskopické operace i nejvíce zatěžující. Po léčbě nádorového onemocnění pak mohou přijít na řadu metody asistované reprodukce.🤰
Endometrióza
Endometrióza je onemocnění, které je stále zahaleno spoustou otazníků a týká se asi 10 % žen. Tento stav znamená, že děložní sliznice roste mimo dělohu. Pro ženy neznamená jen bolestivou menstruaci, ale často právě i neplodnost. Chronický zánět v břiše může vést k zvazivovatění a srůstům vejcovodů, což blokuje jejich funkci. Navíc imunitní buňky, které se podílejí na chronickém zánětu, útočí na spermie.
Léčba pak zahrnuje podávání hormonů - progesteronu nebo laparoskopické operace a pokud je žena neotěhotní spontánně přichází na řadu asistovaná reprodukce.
Pokud by tě o endometrióza zajímaly další podrobnosti, tak je najdeš v našem článku.
Poruchy příjmu potravy (PPP)
💡 Víš, že poruchy příjmu potravy jsou častější u žen. 🚺 Asi 20 % z nich má problém s plodností. To je téměř dvakrát víc než v běžné populaci.
S PPP se často pojí podváha. Nízká váha může vést k poruchám menstruačního cyklu, menstruace může úplně chybět nebo být nepravidelná. Na druhé straně nadměrná hmotnost může vést k nepravidelné ovulaci až anovulačním cyklům, kterých následkem je pravděpodobnost otěhotnění snížená. 🎯
Nejde jen o obtížnost otěhotnění, ale i samotné těhotenství nese vyšší rizika pro matku i plod. Proto je důležité nejprve řešit PPP, než se pokusíme otěhotnět.
Zajímá tě víc téma poruch příjmů potravy? Tak utíkej na naši stránku nebo si poslechni podcast s Terezou Makovou z 3pe.
U všech těchto onemocnění hraje důležitou roli čas - čím dříve je začneme léčit, tím nižší je šance, že budou mít nějaký dlouhodobý dopad na náš život, včetně plodnosti. ⏰ Proto neváhej vyhledat pomoc odborníků - gynekologů i dermatovenerologů. A pokud už se s neplodností potýkáš neboj se obrátit i na centra reprodukční medicíny.
Zdroje
https://www.mou.cz/nezadouci-ucinky-chemoterapie-na-pohlavni-organy/t1743
https://www.prolekare.cz/casopisy/casopis-lekaru-ceskych/2010-1/muzska-plodnost-a-onkologicka-lecba-30969
https://www.linkos.cz/files/klinicka-onkologie/379/3964.pdf
https://www.tribune.cz/archiv/endometrioza-a-jeji-vliv-na-plodnost-zeny/
https://www.jwatch.org/wh201109080000001/2011/09/08/long-term-effects-eating-disorders-fertility-and
https://www.nationaleatingdisorders.org/pregnancy-and-eating-disorders/
https://archive.cdc.gov/www_cdc_gov/std/infertility/default.htm
Měj své zdraví pevně v rukou a nezapomeň už ani na jednu prohlídku!
-
Zapamatuje si všechny termíny tvých prohlídek a připomene ti je.
-
Připomene ti také samovyšetření prsou či varlat.
-
Pomůže ti najít toho správného lékaře či odborníka pro tvé zdraví.
-
Naučí tě, že pro své zdraví můžeš udělat něco každý den.