Endometrióza. Onemocnění, které může vést až k neplodnosti
Endometrióza je nejčastější gynekologické onemocnění žen v reprodukčním věku. Jedná se o stav, při kterém se děložní sliznice (tzv. endometrium) vyskytuje mimo děložní dutinu, nejčastěji ve vaječníku, vejcovodu či jinde v dutině břišní. Postižen však může být kterýkoliv orgán v těle. Ať už je děložní sliznice uložena kdekoliv, vždy reaguje na hladiny pohlavních hormonů. To znamená, že v době menstruace dochází v ložiscích endometriózy ke krvácení, rozvoji chronického zánětu a následnému vzniku srůstů, což vede až u 30-40 % žen s endometriózou k poruše plodnosti.
Proč endometrióza vzniká?
Příčina vzniku endometriózy zůstává nejasná. Známe však rizikové faktory pro její vznik, kterými jsou:
- výskyt endometriózy v rodině,
- krátké trvání menstruačního cyklu (méně než 27 dní),
- bezdětnost či pozdní těhotenství,
- brzká první menstruace (= menarche), pozdní menopauza.
Jak se endometrióza projevuje
Projevy jsou vázány na hormonální cyklus a odvíjí se od místa výskytu ložisek endometriózy. Patří mezi ně:
- bolestivá menstruace,
- bolestivý pohlavní styk,
- bolest podbřišku či břicha,
- bolest při defekaci, tedy vyprazdňování střevního obsahu,
- časté či bolestivé močení,
- porucha plodnosti.
Časem se potíže mohou vyskytovat i nezávisle na cyklu. Nemoc však může probíhat i zcela bez symptomů.
Co dělat, když...
Pokud na sobě zpozoruješ některý z výše zmíněných příznaků, navštiv svého gynekologa. Ten se tě nejprve zeptá na potíže, a následně tě gynekologicky vyšetří. K vyšetření endometriózy může napomoci ultrazvuk, zlatým standardem k určení diagnózy je však laparoskopie s odebráním vzorku tkáně. Jedná se o operaci, při které si pomocí několika malých řezů lékaři prohlédnou kamerou dutinu břišní.
Zajímají tě další příčiny neplodnosti?
Třeba STDs, genetické příčiny, imunologické příčiny a další?
Na této stránce se jim věnujeme podrobněji.
Jak se endometrióza léčí
V současné době endometriózu plně vyléčit neumíme. Léčba je proto zaměřena na zmírnění bolesti, zabránění dalšímu růstu ložisek a zachování plodnosti. K tomuto účelu jsou obvykle podávány hormonální přípravky a léky proti bolesti. Pro těžké případy je k dispozici i léčba chirurgická, která spočívá v odstranění ložisek endometriózy a rozrušení srůstů. Pokud si již žena nepřeje mít děti, může být odstraněna také děloha s vaječníky. Po menopauze dojde k poklesu hormonů a příznaky vymizí.
Co si odnést
- Při endometrióze se děložní sliznice vyskytuje mimo děložní dutinu. I zde podléhá hormonálnímu cyklu a v ložiscích endometriózy dochází ke krvácení, zánětu a srůstům.
- Mezi její projevy patří cyklické bolesti břicha, bolestivá menstruace, bolestivý pohlavní styk, bolest při defekaci a časté či bolestivé močení.
- U 30-40 % pacientek vede endometrióza k poruše plodnosti.
- Pokud se u tebe příznaky objeví, neváhej a navštiv svého gynekologa.
Poslouchej podcast
V tomto podcastu si povídáme se zakladatelkami neziskovky Indiánky (nejen) o neplodnosti. Co je to endometrióza nebo syndrom polycystických ovarií? Jak se samy zakladatelky s nemocemi vyrovnávaly? A jak je vlastně léčit?