Demence a Alzheimerova choroba
Demence ovlivní v průběhu života snad každého z nás. Ať už se vyskytne u našich blízkých nebo přímo u nás.
Nauč se rozpoznat její příznaky včas!
Dobrou zprávou je, že demenci lze předcházet!
🧠 Co je to demence?
Demence je získaná porucha alespoň dvou funkcí mozku jako jsou pozornost, paměť, rozpoznávací nebo rozhodovací schopnosti. Porucha bývá natolik závažná, že narušuje běžný život člověka a omezuje jeho soběstačnost. Postupem času může demence ovlivnit i další funkce mozku jako je spánek nebo chování.
Počet pacientů trpících demencí se zvyšuje s věkem. Mezi 65letými se vyskytuje asi 5 %, ale u devadesátiletých dosahuje až 40 %. Demence je jedním z nejčastějších důvodů invalidity a ztráty soběstačnosti u seniorů.
Jak demence vzniká?
1️⃣ Neurodegenerativní demence
Způsobena zmenšením mozku a ztrátou funkce nervových buněk. Nejčastější příčinou je Alzheimerova choroba, jejíž přesná příčina vzniku není známa. Víme o ní ale to, že v mozku dochází k nadměrnému ukládání chybně vytvořených proteinů.
2️⃣ Sekundární demence
Vzniká následkem jiného onemocnění mozku, např. cévní mozkové příhody (mrtvice), mezi sekundární demence patří i vratné příčiny - deficit vitamínu B1, infekce, nádory nebo snížená funkce štítné žlázy.
Oba dva typy se mohou i kombinovat dohromady.
Jak odlišit běžné stárnutí od začínající demence?
Příznaky demence, jako je zapomínání, mohou být normální součástí stárnutí. Rozlišení normálního stáří od demence je náročné i pro odborníky. Mezi běžným stárnutím a demencí existuje tzv. mírná kognitivní porucha, která se projevuje poklesem jedné kognitivní funkce bez narušení soběstačnosti pacienta. Objevuje se u 15-20 % osob nad 65 let a u 10-15 % z těchto osob každý rok přechází do demence.
🚨Kdy zpozornět?🚨
Příznaky různých typů demence se od sebe někdy trochu liší. Kdy ale zpozornět, navštívit lékaře a zjistit, jestli se jedná o běžné stárnutí nebo už o demenci? Podívej se na nejčastější první příznaky začínající demence:
-
Dezorientace v neznámém prostředí
Bloudění při cestě do obchodu, neschopnost dorazit na předem domluvené místo, absence náhledu na svůj stav. -
Dezorientace v čase
Čas, den, měsíc i rok mohou být problém, s tím se může pojit i narušení spánkového cyklu. -
Opakované kladení stále stejných otázek
Během 10 minut 5x nevědomě stále stejný dotaz, často jsou to situace náročné pro okolí. -
Ztráta věcí
Zanechání věcí i na neobvyklých místech, neschopnost vzpomenout si kde, problémové, pokud se jedná např. o klíče, hotovost nebo doklady. -
Neschopnost odpovědět na otázku týkající se nedávných událostí
Může vést k obviňování okolí, podezřívavosti. -
Ztracení ,,nitě’’ vyprávění
Živé vyprávění příběhu a náhlé zaseknutí. -
Neschopnost naučit se něco nového
Vyhledávání stereotypu, problém zvyknout si např. na přemístění věcí, přesun do jiného prostředí. -
Závislé chování
Neschopnost samostatně fungovat, vyhledávání pomoci jiných.
🛟 Kde hledat pomoc?
Pokud u sebe nebo svého blízkého pozoruješ některý z výše uvedených příznaků vyhledej pomoc.
- První kontakt by měl být s praktickým lékařem, který pomocí pozorování, rozhovoru a dále laboratorních testů vyloučí odvratitelné příčiny demence a provede screeningové testy.
- Pokud je to nutné, lékař pacienta předá do péče neurologa, psychiatra nebo geriatra pro další vyšetření, která mohou zahrnovat zobrazovací metody (výpočetní tomografie nebo magnetická rezonance) nebo odběr mozkomíšního moku.
🧠 Jak předcházet demenci?
Demenci, včetně Alzheimerovy choroby, nelze nikdy zcela předejít. S některými rizikovými faktory jako je věk nebo genetika nic udělat nemůžeme, ale mnoho dalších rizikových faktorů lze ovlivnit změnou životního stylu a důslednou léčbou chronických onemocnění. To vše může kromě jiného i výrazně oddálit její nástup.
Léčba demence a péče
U sekundárních demencí může po úpravě primárního onemocnění dojít ke zlepšení stavu až návratu do normálu, s výjimkou vaskulární demence, kde je důležitější prevence, která spočívá ve zdravém životním stylu. Kromě léků je důležitá i nefarmakologická léčba, která zahrnuje programy na trénování paměti, trénink praktických dovedností nebo psychologickou péči.
„Dříve či později se problém demence bude dotýkat každého z nás.”
O tom, jak se správně starat o člověka s demencí a jak s ním efektivně komunikovat jsme si povídali s doktorkou Petrou Krulovou, ředitelkou Alzheimer Home.
Co dělat když...
Je ti méně než 65 let?
- Pravděpodobnost, že trpíš demencí je malá.
- Perfektní čas, kdy se důkladně zaměřit na prevenci.
- Nezapomeň na pravidelné kontroly u praktického lékaře, případná chronická onemocnění je třeba co nejdříve léčit.
- Pokud u někoho ve tvém okolí vidíš příznaky demence, neboj se s ním o tom mluvit a pomoct mu dojít za odborníkem.
- V případě pozitivní rodinné anamnézy, můžeš zvážit genetické testování genů, které zvyšují riziko vzniku demence.
Je ti nad 65 let?
- Pokud se v některých příznacích poznáváš, neboj se to říct svému praktickému lékaři a začněte to společně řešit.
- Na prevenci není nikdy pozdě - i pro tebe platí její zásady, pravidelné prohlídky a zdravý životní styl. Neodbývej se a občas vyraž do společnosti, vyzkoušej něco nového - kurzy tance, nebo univerzita třetího věku? Zůstat aktivní a sociálně zapojený je klíčem k udržení duševního zdraví.
ℹ️ Kde čerpat další informace?
Péče o člověka s demencí je náročná nejen pro něj samotného, ale i pro pečující okolí. Existuje však několik organizací, které se snaží rodinám s touto nemocí pomáhat. Na jejich stránkách kromě jiného najít i kontakty na různé odborníky.