Nedaří se vám otěhotnět? Neplodnost žen a mužů
⛑️ Většina z nás se velkou část našeho života snaží během sexu neotěhotnět. Stačí jedna kapka a dítě je na světě. Střih. Je nám přes třicet, po dítěti toužíme a ono „to” ale nejde. Většině párů se zadaří do půl roku, ale zhruba každý pátý pár má s otěhotněním potíže.
Neplodnost. Definice říká, že je to stav, kdy nedojde k oplodnění ani po roce nechráněného pravidelného sexu. U párů po třiatřicítce stačí jen půl rok snažení na to, abychom otěhotnění začali řešit. Tato porucha se týká asi pětiny párů. Ve 40% je problém na straně ženy, ve 40% u muže a ve 20% dokonce u obou z nich.
Pusť si epizodu Loono podcastu
O tom jak jaké jsou nejčastější příčiny neplodnosti a co dělat pro naše reprodukční zdraví, jsme si ve videopodcastu povídali s gynekoložkou MUDr. Nicole Mardešićovou, MHA, která je vedoucí lékařkou skupiny PRONATAL.
Co dělat pro to, aby se tě to netýkalo?
👉🏻 začni se snažit dostatečně brzo: u žen počet a kvalita vajíček rapidně klesá po 35 letech, ideálně bychom měli mít první dítě mezi 20-30 lety, po 40. roce je pravděpodobnost otěhotnění i s pomocí asistované reprodukce malá, u mužů klesá kvalita spermií po 40. roce
👉🏻 měj sex během ovulace + pět dní před a po (zjisti si správný čas pomocí ovulačních testů nebo měření bazální teploty)
👉🏻 zdravě se stravuj jídelníčkem bohatým na antioxidanty (ořechy, ovoce, zelenina - vit. D, E, inositol, kys. listová, zinek, hořčík), omez alkohol a kofein
👉🏻 nekuř ani neužívej marihuanu (ovlivňuje kvalitu spermií a částečně i vajíček)
👉🏻 dostatečně se hýbej (alespoň 30 min 5× týdně)
👉🏻 vyvaruj se extrémním výkyvům váhy, pracuj na optimální váze
👉🏻 nevystavuj varlata vysokým teplotám
👉🏻 nauč se pracovat se stresem, řekni si o pomoc
👉🏻 choď na pravidelné vyšetření na STDs
👉🏻 dej pozor na léky ovlivňující plodnost a hormonální antikoncepci (HA nesnižuje plodnost po vysazení, ale může maskovat neléčené problémy menstruačního cyklu)
A když už máš pochybnosti, kdy zajít s neplodností k lékaři?
➡️ Rok snažení bez těhotenství
➡️ Je ti 35 let a více a snažíte se 6 měsíců a déle
➡️ Je ti 38 let a více a snažíte se 3 měsíce a déle
➡️ Menstruuješ nepravidelně nebo vůbec, nebo máš velmi bolestivou menstruaci
➡️ Máš endometriózu nebo hluboký zánět pánve
➡️ Podstoupil/a jsi onkologickou léčbu
➡️ Máš nízký počet spermií
➡️ Máš/měl jsi potíže s varlaty, prostatou nebo při sexu
➡️ Máš problémy s plodností v rodině
Testování plodnosti
🚺 Možná si myslíš, že stačí chodit každý rok na preventivní prohlídku ke gynekologovi. Ale bohužel během běžné preventivní gynekologické prohlídky se parametry plodnosti nestanovují. Pro vyšetření plodnosti je potřeba stanovit z krve hladiny některých pohlavních hormonů a tzv. AMH (anti-Mülleriánský hormon). Ten nám říká, kolik vajíček ve vaječníku zbývá - musíš si ho uhradit sama, vyšetření stojí mezi 500 a 1000 Kč). Dále je součástí vyšetření ultrazvukem, kde počítáme kolik vajíček se ve vaječníku nachází, případně speciální ultrazvuk pro vyšetření průchodnosti vejcovodů.
🚹 Základním vyšetřením pro muže je tzv. spermiogram, kde se provádía nalýza počtu spermií, jejich vlastností a vzhledu. Pokud muž nemá dost kvalitních spermií, tak to neznamená, že by nemohl být otcem, jen to pro něj může být složitější. Ideální je provést alespoň dvě vyšetření pro jejich porovnání. Opět toto vyšetření nehradí pojišťovna a pro samoplátce spojí podobně jako stanovení AMH.
👨🏻⚕️ Neplodnost se dá řešit aneb léčba neplodnosti
Samozřejmě, že vždycky záleží na konkrétní příčině problému. První radou je určitě zlepšení životního stylu. U žen pak můžeme použít tabletky nebo injekce s hormony, které dokáží podpořit ovulaci. Po takovéhle stimulaci se pár může pokusit opět přirozenou cestou o početí a nebo pokud je to potřeba, tak může využít metod asistované reprodukce. Některé metody hradí pojišťovna, ale vždy nejpozději do 39 let ženy.
Pozor, ani asistovaná reprodukce se ne vždy podaří. Pokud je ženě nad 40 let, tak se podaří otěhotnět jen asi 10% z nich.
Zajímá tě jaké bývají nejčastější příčiny neplodnosti?
Najdeš je u nás na webu.
Zdroje
MARDEŠIĆ, Tonko. Diagnostika a léčba poruch plodnosti. Praha: Grada, 2013. ISBN 978-80-247-4458-2.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17978119/
Měj své zdraví pevně v rukou a nezapomeň už ani na jednu prohlídku!
-
Zapamatuje si všechny termíny tvých prohlídek a připomene ti je.
-
Připomene ti také samovyšetření prsou či varlat.
-
Pomůže ti najít toho správného lékaře či odborníka pro tvé zdraví.
-
Naučí tě, že pro své zdraví můžeš udělat něco každý den.