Cukrovka neboli diabetes

Naučte se, jak cukrovce předcházet.

#zijessrdcem

Cukrovka neboli diabetes

Naučte se, jak cukrovce předcházet.

#zijessrdcem

Co je to diabetes?

Diabetes mellitus (DM) neboli cukrovka je chronické onemocnění, které významně ovlivňuje to, jak naše tělo hospodaří s glukózou v krvi (hodnoty tzv. krevního cukru nazýváme glykémie). Ta je pro buňky našeho těla jedním z nejdůležitějších zdrojů energie. Proto, aby se vůbec glukóza do buněk dostala, je potřeba hormon zvaný inzulín, který tvoří slinivka. Pokud má tělo inzulínu nedostatek nebo přestane na inzulin reagovat, začne se krevní cukr v krvi hromadit a pak mluvíme o takzvané hyperglykémii. Ač je glukóza pro náš organismus nezbytná, její dlouhodobě vysoké hodnoty poškozují cévy a nervy.

Diabetes trápí v současné době 10 % světové populace. Počet diabetiků se však stále zvyšuje. V roce 1980 to bylo asi 100 milionů diabetiků na světě, kolem roku 2020 500 milionů diabetiků a předpoklad do roku 2050 je hrozivých 1,3 miliardy diabetiků. 

V Česku diabetem trpí více než 1 000 000 lidí a asi 200 - 250 000 dalších o své diagnóze netuší. Odhaduje se, že do roku 2030 by mělo přibýt dalších 250 tisíc lidí trpících diabetem. Na léčbu diabetiků vynaložíme pak asi 15% všech nákladů zdravotní péče.

Úprava životního stylu je u cukrovky 2. typu zásadní

Pusť si novou epizodu Loono podcastu s diabetoložkou MUDr. Katarínou Novákovou, kde se dozvíš:
👉 Jak jsme na tom v ČR s cukrovkou oproti zbytku světa
👉 Jaký je rozdíl mezi cukrovkou 1. a 2. typu?
👉 Proč by měl být diabetolog především dobrým edukátorem? 👉 a mnohem více!

Co je dobré vědět

Jaké jsou typy diabetu?

Diabetes můžeme podle příčiny jeho vzniku rozdělit na typ 1 a typ 2. Objevit se ale může i ve třetím trimestru těhotenství, tento tzv. gestační diabetes však po porodu zmizí.

Diabetes mellitus typu 1 je tzv. autoimunitní. Imunitní buňky útočí na naši vlastní slinivku a tělo tak nedokáže vyrobit dostatek inzulinu. Tento typ tvoří 10 % všech případů diabetu a jedním z rizikových faktorů jeho vzniku je výskyt diabetu 1. typu v rodině. Toto onemocnění často vzniká a také se projevuje už v dětství. I proto se na dětské prohlídce hladina cukru v krvi opakovaně měří.

Diabetes mellitus typu 2 vzniká z důvodu snížené sekrece inzulinu ve slinivce břišní a současné necitlivosti buněk na inzulin. Tvoří zbylých 90 % všech případů diabetu a k jeho rizikovým faktorům patří:

  • věk nad 40 let
  • výskyt diabetu v rodině
  • obezita
  • vysoký krevní tlak
  • zvýšená hladina tuků v krvi
  • nedostatek pohybu

Proč je diabetes problém?

Vysoká hladina cukru v naší krvi, která je hlavním rysem tohoto onemocnění, poškozuje různé orgány našeho těla: 

  • Malé cévy - Zvýšená glykémie poškozuje stěnu malých cév a tím snižuje prokrvení orgánů. To že se k nim tímto způsobem nedostává dostatek živin a kyslíku, pak z dlouhodobého hlediska naše orgány poškozuje..
  • Velké cévy - Poškodit však může i cévy větší, Hyperglykémie totiž přispívá k  procesu zvaném ateroskleróza, tedy procesu, který může vést až k uzavření tepen a vzniku infarktu či mrtvice. 
  • Ledviny - Diabetes může poškodit i ledviny a snížit tak jejich schopnost správně filtrovat krev. Z krve se pak ztrácí látky potřebné pro organismus a naopak se zadržují látky škodlivé. Proto mohou lidé s cukrovkou skončit na tzv. dialýze, která jejich nemocné ledviny nahradí. 
  • Nervy - Hyperglykémie vede i k poškození nervů a vzniku tzv. neuropatie - tedy necitlivosti či bolestivosti rukou a nohou. Tento stav je nebezpečný zejména proto, že pokud člověk správně necítí např. malé zranění, včas ho neošetří a časem se může i z maličkosti rozvinout něco vážnějšího např. bércový vřed. Ten může vést až k ampulaci dolní končetiny.
  • Oči - V neposlední řadě pak může diabetes způsobit i poškození malých cév v sítnici a vést tak ke slepotě. 

Jaké jsou nejčastější příznaky?

  • Žízeň, nadměrné pití a jezení, nadměrné močení. 

  • Objevit se ale může i hubnutí, únava či potíže se zrakem.

  • Neobvyklá není ani zvýšená náchylnost k infekcím.

  • Často se však diabetes neprojeví vůbec a proto je potřeba znát svoji hladinu cukru v krvi tzv. glykémii - jinak mohou být prvním příznakem až závažné komplikace, které toto onemocnění způsobuje!

Pokud na sobě zpozorujete některý z příznaků, neváhejte a ihned navštivte svého praktického lékaře.

Kde zjistím svoji glykémii?

  • z žilní krve u praktického lékaře v rámci preventivní prohlídky jednou za dva roky, odběr se provádí nalačno a je velmi přesný
  • z kapilární krve glukometrem doma nebo v lékárně, naměřená hodnota je orientační a není tak přesná jako z žilní krve 
  • 24hodinovým monitorem glukózy pomocí glukózového senzoru, který nepřetržitě monitoruje hladinu cukru v krvi a může tak poskytnout hladinu glykémie i po dobu několika dní

Jak se na měření u praktického lékaře připravit?

Den předem večer nekuřte, nepijte alkohol, vyhněte se tučným pokrmům a necvičte.
Ráno se napijte vody nebo neslazeného čaje a k odběru doražte nalačno, u lékaře nahlašte případnou nevolnost.

Zvýšená hodnota cukru v krvi se dá také zjistit z moči, např. diagnostickým proužkem. Pokud máte zvýšenou hladinu cukru v moči, je třeba pokračovat vyšetřením glykémie z krve, která případnou diagnózu cukrovky potvrdí.

Co je to těhotenská cukrovka?

V epizodě s MUDr. Kateřinou Anderlovou, Ph.D. jsme probírali těhotenskou cukrovku a dozvíš se také o stravě a životosprávě v průběhu těhotenství.

Jak můžete cukrovce předcházet?

Zdravá váha a strava - udržujte si zdravou váhu. Pokud diabetik s nadváhou sníží svoji hmotnost o 10 procent může snížit rizika s cukrovkou spojená o 40 %. Konzumujte pestrou stravu, vyhýbejte se průmyslově zpracovaným, vysoce kalorickým pokrmům. Omezte jednoduché cukry a tuky. Pokud si nevíte rady, nechte si poradit od nutričního terapeuta.

Pohyb - pravidelně se hýbejte a střídejte pohybové aktivity. Fyzická aktivita pomáhá kontrolovat hladinu glukózy v krvi a zvyšuje citlivost buněk k inzulinu. Najděte si každý týden minimálně 150 minut ke cvičení ve střední intenzitě. Nevyhýbejte se ani odporovému tréninku, zařaďte ho 2-3 krát týdně. Pozor na neaktivitu - přerušení dlouhých období sezení a nečinnosti ti pomůže s regulací tvého cukru v krvi. Pokud však nesportujete zatím vůbec - i malé kroky se počítají! Začněte procházkami, vycházením schodů nebo třeba plaváním. Nechte si poradit od certifikovaných odborníků a neskákejte rovnou do náročných fitness programů!

Spánek - dostatečně dlouho a kvalitně spěte. Nedostatečný spánek má negativní vliv na hladinu glykémie, ale i hladinu tuků nebo imunitu.

Nekuřte a nepijte alkohol. Žádnou příjemnější radu nemáme! 

Pravidelné prohlídky - choďte pravidelně na preventivní prohlídku k praktikovi, ten každé dva roky zkontroluje hladinu cukru v krvi a vy tak zjistíte jak na tom jste.

A jak se cukrovka léčí?

I léčba diabetu se u DM1 a DM2 liší. U obou je ale nesmírně důležité léčbu dodržovat, aby byl krevní cukr pod kontrolou a nedocházelo tak k dalšímu poškozování orgánů. 

  • DM1 se léčí injekční aplikací hormonu inzulínu, existují i tzv. inzulinové pumpy, které pomocí drobné jehly dodávají inzulin i bez nutnosti opakovaných vpichů.
  • DM2 pak lze v počátečních fázích léčit úpravou životního stylu, tj. úpravou stravování (více ovoce, zeleniny, složených sacharidů, omez jednoduché cukry, tuky a průmyslově zpracované potraviny) a pohybových aktivit. Připomínáme že pohyb pomáhá spalovat glukózu a zvyšuje citlivost tkání k inzulinu, zařaď proto sport do svojí  rutiny na minimálně 30 minut denně.
    • Pokud to nestačí, nasazují se nejrůznější tabletky. A pokud ani ty později nestačí, může být nutné zahájit léčbu injekčním inzulinem.

Nejdůležitější ale je se nebát o jakýchkoliv úpravách životního stylu poradit s odborníkem! Nejste na to sami a odborníci od praktických lékařů, přes diabetology až po specializované nutriční terapeuty jsou tu pro vás. Skočte si tedy nechat změřit cukr a nepodceňujte rizika cukrovky!

40 důvodů, proč dodržovat zdravý životní styl

Zdravý životní styl. Spojení, které na nás kouká z každého rohu. Co to ale vlastně zdravý životní styl je a proč bychom se ho měli snažit dodržovat? Jaké jsou jeho zásady a největší benefity? Připravili jsme pro vás seznam s odbornými studiemi ověřených informací,
které byste v souvislosti s ním měli určitě vědět!

Projekt vznikl díky báječné spolupráci s

Stáhněte si naší aplikaci Preventivka

Preventivka včas připomene všechny preventivní prohlídky.

Kromě preventivních prohlídek, které byste neměli podcenit Preventivka připomíná a hlídá i samovyšetření prsu, varlat a kůže. Naučí vás také, že pro své zdraví můžete udělat něco každý den.

Podpořte online edukaci
v oblasti prevence

Chceme, aby prevence lidi bavila a stala se běžnou součástí jejich životů. Proto vyrábíme infografiky, videa, články a podcasty, které postujeme na Instagram, náš Youtube nebo nahráváme na web do sekce prevence. Pomozte nám, ať můžeme vzdělávat online.

 

Podpořte online edukaci
v oblasti prevence

Chceme, aby prevence lidi bavila a stala se běžnou součástí jejich životů. Proto vyrábíme infografiky, videa, články a podcasty, které postujeme na Instagram, náš Youtube nebo nahráváme na web do sekce prevence. Pomozte nám, ať můžeme vzdělávat online.