Screening rakoviny
Zjisti, jaké jsou v Česku dostupné screeningové programy pro dospělé.
Rakovina prsu – mamografický screening
Mamografický screening, screening rakoviny prsu je vyšetření používané na včasné odhalení rakoviny prsu. Účastnit by se ho měla každá žena od 45 let bez ohledu na to, jestli má malá, velká prsa či implantáty.
Screening rakoviny děložního čípku
Provádí se pomocí tzv. cytologického stěru z povrchu i vnitřku děložního čípku 1× ročně u gynekologa, kdy se zjišťuje, jestli se buňky čípku nádorově nezměnily. Výsledky obdržíš po 7–14 dnech.
Screening rakoviny tlustého střeva
Provádí se pomocí testu okultního (neboli skrytého) krvácení do stolice (tzv. TOKS) a nebo koloskopicky (vyšetření konečníku a tlustého střeva přístrojem s kamerou).
Screening rakoviny plic
Screening rakoviny prostaty
V roce 2024 byla uvedena pilotní verze programu časného záchytu rakoviny prostaty. Provádí se zjištěním hladiny PSA (prostatického specifického antigenu) v krvi u mužů nad 50 let. Jeden z největších problémů rakoviny prostaty je, že bývá dlouhou dobu bez příznaků. Až 2 000 mužů je každý rok diagnostikováno s karcinomem prostaty v pokročilém stádiu.
1. Hladina tuků v krvi
Lékař vyšetřuje hladinu tuků v krvi na první návštěvě a dále ve 30, 40, 50 a 60 letech nebo pokud máš vyšší riziko onemocnění srdce a cév. Tuky jsou ve vodě nerozpustné a tak musí v krvi putovat navázané na bílkoviny. Takovým komplexům říkáme lipoproteiny a právě ty nejčastěji v krvi stanovujeme. S hodnotou LDL se nejvíce zvyšuje riziko onemocnění srdce a cév, proto se právě na tuto hodnotu zaměřujeme při léčbě.
Na hodnoty tuků má významný vliv naše strava a pohyb. Doporučujeme se vyhýbat se transmastným kyselinám (najdeme je např. v levných kakaových polevách) a také snižovat příjem tzv. nasycených mastných tuků (nachází se v živočišných zdrojích a kokosovém oleji) a naopak navyšovat polynenasycené mastné kyseliny, které jsou ve vhodném poměru např. v olivovém a řepkovém oleji, avokádu nebo rybách.
Jak by měly ideální hodnoty zdravého člověka vypadat:
- Celkový cholesterol nižší než 5 mmol/l
- LDL částice do 3 mmol/l
- HDL částice nad 1 mmol/l (1,2 u žen)
- Triacylglyceroly do 1,7 mmol/l
2. Krevní cukr
Hladina krevního cukru se stanovuje na první návštěvě, ve 30 letech a dále od věku 40 let každé 2 roky. Pokud ho máš i nalačno výrazně zvýšený, tak to znamená, že máš bohužel cukrovku. Když je zvýšení jen mírné, tak tě lékař odešle na další vyšetření, kde se zjistí, jak si tvé tělo umí poradit s cukry.
3. Ledvinné funkce
Do povinných testů patří i laboratorní vyšetření ledvinných funkcí (kreatininu a odhad glomerulární filtrace) u pacientů trpících cukrovkou, vysokým krevním tlakem nebo kardiovaskulárními komplikacemi ve věku od 50 let ve čtyřletých intervalech.
4. Hodnota PSA
U mužů mezi 50 a 69 lety se vyšetří také prostatický specifický antigen (PSA), který určuje zdraví prostaty. Podle výsledných hodnot ho pak kontrolujeme každé 2 nebo 4 roky. Jeho zvýšení může být způsobeno např. sexuální aktivitou nebo jízdou na kole, ale i vážným onemocněním jako je rakovina prostaty. Proto by měl být muž s vyšší hodnotou vyšetřen u urologa.
Další testy, které se zjišťují, pokud se léčíš nebo máš podobná onemocnění v rodině:
- jaterní testy: ALT, AST, GGT, bilirubin
- podrobné ledvinné testy: kyselina močová, močovina, kreatinin
- krevní obraz (počet krevních buněk) a diferenciální rozpočet bílých krvinek
- minerály: sodík, draslík, chloridy
- vitamíny: B12, B9, D
Stáhni si Preventivku
Měj své zdraví pevně v rukou a nezapomeň už ani na jednu prohlídku!
-
Zapamatuje si všechny termíny tvých prohlídek , očkování a připomene ti je.
-
Připomene ti také samovyšetření prsou či varlat.
-
Naučí tě, že pro své zdraví můžeš udělat něco každý den.

Není ti ohledně screeningů něco jasné nebo máš dotaz?
Rádi ti poradíme.