Zdravý životní styl
Zdravý životní styl je způsob života, díky kterému můžeme předejít mnoha závažným onemocněním, cítit se lépe a žít déle.
Prevence fyzických i psychických onemocnění
Zdravý životní styl je způsob života, díky kterému můžeme předejít mnoha závažným onemocněním, cítit se lépe a žít déle. Mezi nemoci, kterým můžeme pomocí zdravého životního stylu předcházet, patří infarkt, mrtvice, cukrovka 2. typu, obezita, ale i některé druhy rakoviny. Tyto nemoci souhrnně označujeme jako civilizační a souvisejí právě s moderním, převážně sedavým způsobem života v rozvinutých zemích.
Zdravý životní styl ale může pomoci i naší duši, a je proto součástí prevence celé řady duševních onemocnění, jako je třeba deprese nebo syndrom vyhoření. Další motivací k dodržování pravidel zdravého životního stylu může být posílení našeho imunitního systému a snížení rizika infekcí.

Zdravá strava
Zdravá strava se skládá z dostatečného příjmu zeleniny, ovoce, ořechů, celozrnných výrobků, zdravých tuků a omega-3 mastných kyselin:
- je prevencí obezity, která způsobuje vyšší riziko vzniku cukrovky 2. typu, spánkové apnoe a také onemocnění srdce, ledvin a jater 👩🎓
- konzumace celozrnných potravin snižuje riziko vzniku cukrovky 2. typu o 29 % 👩🎓
- celozrnné výrobky (90 gramů denně) snižují riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění o 22 % a rakoviny o 15 % 👩🎓
- zvýšení příjmu ovoce a zeleniny je spojeno s poklesem rizika vzniku cukrovky 2. typu o 25 % 👩🎓
- vynechání průmyslově zpracovaných potravin snižuje riziko vzniku depresí a aterosklerózy 👩🎓 a 👩🎓
Poslouchej podcast
Jak správně vyživit naše tělo? V podcastu na tuto otázku dostaneme jednoduchý návod, jak si "zdravý talíř" sestavit. Štěpánka Dostálová se společně s nutriční epidemiložkou MUDr. Eliškou Salinger rozebere jednotlivé složky stravy a vyvrátí několik mýtů, např. o doplňcích stravy a vitamínu D.
Pohyb
Pod termínem "pravidelný pohyb" si můžeš představit 30 minut alespoň 5× týdně:
- zlepšuje náladu, potlačuje pocity deprese, úzkosti a stres - 👩🎓 a 👩🎓
- snižuje hmotnost 👩🎓
- pomáhá udržet svalovou hmotu a tím předcházet zraněním ve vyšším věku 👩🎓
- zlepšuje stavbu kostí a tím předchází osteoporóze 👩🎓
- dodává energii 👩🎓
- snižuje riziko vzniku onemocnění srdce a cév 👩🎓
- snižuje hladinu cholesterolu v krvi 👩🎓
- snižuje krevní tlak 👩🎓
- snižuje riziko vzniku 13 druhů rakoviny 👩🎓
- snižuje riziko vzniku cukrovky 👩🎓
Blog
Jak začít běhat? Radí trenér Martin Levý
Běhání je velmi dostupný sport, který má komplexní dopad na celé tělo. Ovlivňuje, svalstvo i kardiovaskulární systém. Na běh se můžeme dívat jako na relaxaci, kdy nemyslíme na práci a jen si během běhu užíváme současný okamžik. Jdu běhat, abych vyvětral...celý článek
Spánek
7-9 hodin denně ve tmavé a dobře vyvětrané místnosti je také důležitou součástí zdravého životního stylu. Každý den uléhej i vstávej pravidelně, ve stejnou denní dobu, a to i o víkendech. Dostatek spánku totiž pomáhá předcházet:
Poslouchej podcast
Až třetinu života prospíme - spánek je tak neodmyslitelnou součástí našich životů. Z minulého podcastu o spánku už mnohé víme, dnes ale rozvineme některé poruchy související s REM spánkem, povídat si také Štěpánka bude s panem profesorem MUDr. Karlem Šonkou, DrSc. o nadměrné denní spavosti.
Zdravé zuby
Zub je tvrdý útvar v dutině ústní. Zuby slouží hlavně k uchopování, oddělování a rozmělňování potravy, jsou důležité pro správnou výslovnost a využít je můžeme také k obraně či útoku.
Děti mají zubů 20, nazýváme je mléčné nebo dočasné. Počet zubů u dospělých se může pohybovat mezi 28 a 32. Rozeznáváme řezáky, špičáky, zuby třenové a stoličky.
Zubní kaz je infekční onemocnění, při kterém je zub napaden bakteriemi žijícími v dutině ústní. Jak se zubní kaz projevuje, jak mu předcházet a co dělat, když už ho máš? Zjistíš právě tady.

Blog
Správnou technikou čištění zubů proti vzniku zubního kazu
Všichni víme, že bychom si měli dvakrát denně čistit zuby. Víš ale, jak si vybrat správný kartáček? Které pomůcky dentální hygieny jsou nezbytné a měl by je používat každý? Jak dlouho si zuby čistit a jak na správnou techniku? Celý článek.
Nepít alkohol
Závislost na alkoholu patří mezi nejrozšířenější a nejzávažnější formy závislosti. Důležité je si uvědomit, že v případě alkoholu neexistuje zcela bezpečná dávka. Vyhýbáním se alkoholu se vyhneš:
- poškození orgánů 👩🎓, a to především mozku 👩🎓
- vzniku 50 % onemocnění jater, na kterých se alkohol podílí, především jde o rakovinu jater a jaterní cirhózu (lidově známá jako tvrdnutí jater - jde o proces, kdy se zdravé jaterní buňky mění ve vazivo) 👩🎓
- vzniku onemocnění srdce a cév, jako jsou například vysoký krevní tlak, arytmie nebo kardiomyopatie (onemocnění srdečního svalu) 👩🎓
- vzniku rakoviny dutiny ústní, hrdla, jícnu, prsu, jater a tlustého střeva 👩🎓
- vzniku zranění (podílí se až 18 %) a sebevražd (podílí se 15-20 %) 👩🎓
Poslouchej podcast
V ČR se za hranicí rizikového pití alkoholu vyskytuje přes 1 milion lidí. Závislost na alkoholu probírala Štěpánka se zakladatelem kampaně Suchej únor Josefem Petrem a odbornou garantkou této kampaně Johanou Růžkovou.
Není ti ohledně zdravého životního stylu něco jasné nebo máš dotaz?
Rádi ti poradíme.