Poruchy příjmu potravy

Poruchy příjmu potravy jsou skupinou onemocnění, při kterém jsou narušené stravovací návyky a vnímání vlastního těla. Postihuje muže i ženy. Často je od sebe nelze jednoznačně odlišit a přecházejí jedna v druhou.

Jaké nemoci řadíme mezi poruchy příjmu potravy?

Jak předcházet poruchám příjmu potravy

  • Vnímej své tělo takové, jaké je. Může být složité vyrovnat se se změnou postavy v pubertě. Nastává díky působení hormonů a její naprosto přirozenou součástí je zvýšení váhy, protože tělo potřebuje určité procento tukové tkáně ke zdravému hormonálnímu fungování.
  • Na obsah na sociálních sítích se dívej kriticky. Málokdy totiž fotky zobrazují reálnou postavu. Fotky bývají často z nepřirozených úhlů či vyretušované. 
  • Neboj se mluvit o svých pocitech a emocích, nepotlačuj ani ty negativní. 
  • A věř si, máš na to! Sebevědomí je důležité.

Jak posuzovat kriticky a s nadhledem obsah na  sociálních sítích ti pomůže #3peKodex.

Jak se poruchy příjmu potravy léčí? 

Léčba je založena na kombinaci psychoterapie (rodinná i individuální) a nutričního poradenství. Ve vážnějších případech je nutná intenzivní léčba formou stacionáře (denní pobyty, kam člověk dochází podobně jako do školy) nebo hospitalizace.

Anorexie

je onemocnění, kdy si člověk snižuje hmotnost sám dietami, vyprovokovaným zvracením, užíváním léků nebo nadměrným cvičením. Často přechází v bulimii.

Projevy anorexie: 

  • strach z obezity, který trvá i při výrazné podváze
  • zkreslené vnímání vlastního těla 
  • vtíravé myšlenky na udržení podváhy
  • jídelní rituály (krájení jídla na malé kousíčky, stolování o samotě, odcházení na záchod po jídle) 
  • ztráta menstruace

Loono podcast

Mgr. Tereza Maková působí jako klinická psycholožka a psychoterapeutka specializující se na poruchy příjmu potravy. V rozhovoru zaměřuje i na to, jak se k lidem s poruchou příjmu potravy chovat, jakým způsobem je nejlépe podpořit a proč je někdy nezbytná hospitalizace.

Bulimie

je onemocnění, jehož hlavním rysem je záchvatovité přejídání s neodolatelnou touhou po jídle.

Projevy bulimie 

  • záchvatovité přejídání - během záchvatu přijme člověk extrémně velké množství potravy v krátkém čase (např. sladkosti nebo fast food). Následně se snaží zbavit se přijatých kalorií zvracením nebo projímadly. 
  • chorobný strach z nadváhy

POZOR! 
Úmyslné zvracení je nebezpečné, protože pokud se provádí opakovaně, poškozuje to trávicí cesty a také zuby. Navíc je  neúčinné, protože velká část energie se i přes to absorbuje. Projímadla jsou v tomto případě také neúčinná, protože působí především na tlusté střevo, zatímco energie z potravy se vstřebává ve střevě tenkém. Užívání projímadel ohrožuje daného člověka dehydratací ze ztráty tekutin.

Mezi další způsoby, kterými se lidé trpící poruchami příjmu potravy snaží snížit svou hmotnost, patří léky urychlující metabolismus a také nadměrný příjem tekutin, kterým se pacienti snaží potlačit hlad. 

Orthorexie

je psychická porucha, při které se člověk upíná na zdravou stravu. Organismus je ochuzen o velké množství důležitých látek a vitamínů. Kvalita potravin je pro lidi trpící touto nemocí na prvním místě. Přehnaně dbají na kvalitu stravy, kterou konzumují.

V důsledku toho dochází k:

  • úbytku na váze
  • neustálému přemýšlení o jídle
  • konzumací pouze jídel, které si sami připravili
  • přesvědčování okolí o škodlivosti běžně dostupných potravin

Bigorexie

se vyznačuje posedlostí cvičit a v nadměrném množství používat steroidy. Postižený jedinec má pocit, že je nedostatečně svalově vyvinutý. Poruchou trpí převážně muži.

Bigorexie se projevuje: 

  • mnoha hodinami denně v posilovně
  • užíváním nejrůznějších doplňků stravy, především preparátů na bázi bílkovin a aminokyselin, pravidlem bývá i užívání anabolických steroidů.

POZOR! Nadměrná svalovina přetěžuje kosti a klouby, při nadměrném silovém cvičení bez potřebné regenerace dochází k poškození pohybového aparátu. Vlivem nadbytečného příjmu energie a bílkovin dochází k narušení funkce ledvin a jater. Nekontrolované užívání anabolických steroidů pak představuje riziko vážného poškození zdraví s ohrožením života.

Psychogenní přejídání

může být reakcí na stresové situace, jako je trauma, ztráta blízké osoby nebo uplatnění. Vede k nárůstu hmotnosti následkem psychických faktorů a poruch stravovacího chování. Častým důsledkem pak bývá přibírání na váze, deprese, nespokojenost se sebou.

Porucha se vyznačuje:

  • nevyváženým stravováním – značné omezování se v jídle (i hladovění) či jednostranný jídelníček se střídá s neodolatelnou, nutkavou touhou se přejíst. Takové stavy nejsou výjimečné, naopak se s jistou pravidelností opakují. 
  • po „záchvatu“ konzumace potravy přichází fyzicky nepříjemné pocity z přejedení, obvykle ale na rozdíl od bulimie nedochází ke zvracení 
  • s nárůstem hmotnosti roste i nespokojenost se sebou a snaha se nejrůznějším způsobem omezovat v jídle. 
  • porucha se častěji rozvíjí jako reakce na stres, citové strádání či depresivní nálady.

Nejčastější otázky

Co dělat, když se porucha příjmu potravy objeví? 

1. Svěř se.

Svěř se dospělému, kterému důvěřuješ. Můžou to být rodiče, teta, nebo třeba učitel nebo školní psycholog. 

Pokud by sis o svých potížích raději nejdřív promluvil/a anonymně, můžeš zavolat na některou z linek důvěry. Některé mají i chat, není tedy potřeba nikam přímo volat.  

2. Obrať se na svého praktického lékaře.

S rodiči se obraťte na dětského praktického lékaře, který doporučí vhodnou léčbu.

Podpoř online edukaci
v oblasti prevence

Chceme, aby prevence lidi bavila a stala se běžnou součástí jejich životů. Proto vyrábíme infografiky, videa, články a podcasty, které postujeme na Instagram, náš Youtube nebo nahráváme na web do sekce prevence. Pomoz nám, ať můžeme vzdělávat online.

 

Podpoř online edukaci
v oblasti prevence

Chceme, aby prevence lidi bavila a stala se běžnou součástí jejich životů. Proto vyrábíme infografiky, videa, články a podcasty, které postujeme na Instagram, náš Youtube nebo nahráváme na web do sekce prevence. Pomoz nám, ať můžeme vzdělávat online.