Obezita je nemoc

Každý 8. člověk na světě žije s obezitou.
Trpí jí 21 % mužů a 18 % žen, s přibývajícím věkem hodnoty BMI často rostou.

⏩️ Ve věku 16–34 let má přiměřenou váhu 59 % české populace.
⏩️ Ve věku 35–49 let je to 37 %.
⏩️ Mezi 50–64 lety má přiměřenou váhu pouze 27 %
⏩️ U osob starších 65 let má přiměřenou váhu už jen 24 %, zatímco každý čtvrtý senior trpí obezitou

👉🏻 Počet lidí ve světě s obezitou se od roku 1990 zdvojnásobil.
👉🏻 V roce 2022 mělo nadváhu 2.5 miliardy lidí na světě. 

👉🏻 V roce 2022 mělo obezitu 890 milionů lidí na světe.

Obezita je nemoc

Jedná se o chronické onemocnění způsobené mnoha různými faktory, při kterém dochází k přibývání tukové tkáně v těle, které vede ke zvýšení zdravotních rizik. Víš jaké jsou její rizika? A proč se bavíme o nemoci, kterou je potřeba léčit?

Základním parametrem, který se používá při diagnostice této nemoci je tzv. BMI = body mass index. To se počítá jako hmotnost v kilogramech dělená druhou mocninu výšky v metrech.

BMI = hmotnost (kg)/výška² (m)

Nadváha

BMI 25–29,9 kg/m²

Obezita I. stupně

BMI 30–34.9 kg/m²

Obezita II. stupně

BMI 35–39.9 kg/m²

Obezita III. stupně

BMI > 40 kg/m²

Hodnocení BMI, ale není vždy černobílé – například u atletů se zvýšeným množstvím svaloviny mohou být vysoké hodnoty BMI, i když mají množství tukové tkáně v normě. 

Jaké jsou další problémy u výpočtu BMI?

❌ BMI neukazuje jak je tuková hmota rozprostřená v našem těle.
❌ BMI nezohledňuje ani rozdíl mezi svaly a tukem.
❌ Množství tukové hmoty se také liší podle věku nebo pohlaví, což BMI také nezohledňuje

Proč se tedy tento nástroj stále využívá?

✅ Jedná se o velice jednoduchý způsob, jak vybrat z široké populace skupinu lidí, kteří by měli být stran obezity dovyšetřeni. V hodnocení obezity bychom se ale neměli spoléhat pouze na toto jedno číslo a vždy ho doplnit dalšími vyšetřeními.

Výpočet BMI může být doplněn třeba těmito metodami:

BRI  a měření obvodu pasu

(norma je do 90 cm u žen a 100 cm u mužů)
👉🏻 Tzv. body roundness index neboli poměr obvodu pasu a výšky je podle nejnovějších studií výrazně spolehlivější než BMI, co se týče právě diagnostiky obezity. Bonus je také fakt, že byla odhalena silnější asociace BRI například s rizikem rozvoje cukrovky II. typu nebo kardiovaskulárních onemocnění. 
👉🏻 BRI i obyčejné měření obvodu pasu také přímo ukazuje rozložení tuku v oblasti břicha a tedy i kolem abdominálních orgánů, které ovlivňuje.

Bioimpedanční metody

neboli měření impedance našeho těla s využitím nízkointenzivního elektrického proudu, díky kterému můžeme v podstatě změřit množství svaloviny a tukové tkáně v těle. Bioimpedanční metody nabízí často například centra sportovní medicíny, lékárny, fitness centra, nutriční poradny nebo různá preventivní centra. Pojišťovny tyto metody většinou neproplácí.

Průměrné hodnoty složení těla jsou individuální pro každého člověka – závisí na věku, pohlaví, genetice i úrovni fyzické aktivity.

Jaké jsou rizikové faktory obezity?

Genetika

Obezita nezávisí pouze na vnějších faktorech, zmíněných níže. Velkou roli může hrát také tvoje genetická výbava. Takže pokud tvoji rodiče či prarodiče trpěli právě tímto onemocněním, máš i ty větší riziko, že se budeš s obezitou potýkat.

Prostředí

Rodina ale nehraje roli pouze co se genetické informace týče. K obezitě přispívají i sociální faktory a prostředí, ve kterém žijeme. Jde například o infrastrukturu v zemi, ve které žiješ, dostupnost zdravých a kvalitních potravin nebo možnosti, jak se můžeš hýbat v okolí svého bydliště.

Životní styl

Velkým rizikovým faktorem jsou právě návyky, o kterých se často mluví jako o „nezdravém životním stylu”. Na začátku obezity nejčastěji stojí právě kalorický nadbytek, tedy vyšší příjem kalorií, než spálíš. Roli hraje nevyvážená strava, sedavý životní styl, nedostatek pohybu, kouření, pití alkoholu, nedostatek spánku a nadbytek stresu. O všech těchto tématech se dozvíš více níže, v rámci sekce o prevenci. 

Psychika

Duševní zdraví a obezita spolu úzce souvisí – a to oběma směry. Chronický stres, úzkosti, deprese nebo trauma mohou ovlivnit tvoje stravovací návyky, motivaci k pohybu i schopnost naslouchat signálům těla. Jídlo často slouží jako únik nebo forma emoční úlevy (tzv. emoční jedení). Zároveň může obezita sama negativně ovlivnit duševní zdraví - například kvůli společenským předsudkům, stigmatizaci nebo nízkému sebevědomí. Proto je důležité vnímat obezitu jako celek – fyzicky i psychicky.

Proč nás vlastně obezita zajímá? Jaká jsou rizika tohoto onemocnění a proč to není jenom o hmotnosti?

Všechno to začíná u poruchy funkce hromadící se tukové tkáně – ta má i při normálním množství důležitou úlohu nejen v termoregulaci a skladování živin, ale také produkci hormonů. Porucha jejich produkce vede k nadměrné tvorbě prozánětlivých faktorů v našem organismu, zrychlení procesu aterosklerózy, zvýšení rezistence k inzulinu (který umožňuje vstup glukózy do buněk a snižuje tak její hladinu v krvi – viz diabetes). Dochází také k porušení funkce našeho imunitního systému jako celku, což může vést kromě častějších infekcí i k vyššímu riziku různých typů rakoviny

Ačkoliv výraznou roli hraje právě metabolická aktivita tukové tkáně – i její množství, tedy výsledná hmotnost při obezitě, může mít vliv na různá onemocnění. Typicky nemoci týkající se svalů a kloubů, nebo respirační onemocnění, kdy dochází ke snížení dechové kapacity.

Obezita zvyšuje riziko například těchto onemocnění:

  • Diabetes II. typu (viz podstránka na diabetes)
  • Vysoký krevní tlak (hypertenze)
  • Kardiovaskulární onemocnění - například infarkt nebo mrtvice
  • Respirační onemocnění - častější infekce, astma nebo obstrukční spánková apnoe
  • Gastroezofageální reflux (“pálení žáhy”)
  • Rakovina - od nádorů ženského reprodukčního systému a prsu,  přes nádory zažívacího traktu, štítné žlázy, prostaty, po lymfomy a leukémii
  • Onemocnění svalů a kostí - artritida, vyhřeznutí ploténky a bolesti zad
  • Alzheimerova nemoc
  • Poškození funkce ledvin a jejich selhání
  • Onemocnění jater vedoucí k cirhóze (zjizvení) a selhání funkce
  • Inkontinence
  • Poruchy plodnosti

Lze obezitě předcházet?

Obezita je komplexní onemocnění a její prevence není vždy jednoduchá. Existuje ale mnoho různých kroků, které nám mohou pomoci doslova v každém stádiu našeho života.

🤰🏻Začínáme už od početí! Ač se to může zdát neuvěřitelné, výzkum ukazuje, že už průběh těhotenství může ovlivnit rozvoj obezity v dětství i v dospělosti. Pokud jsi tedy těhotná, můžeš pomoci svému dítěti takto:

👉🏻 Docházej na pravidelné kontroly a hlídej si přiměřený příbytek váhy – ten by měl být cca 10–12 kg. Neboj se poradit se o své stravě nebo pohybovém režimu s lékaři či dalšími specialisty! Narozdíl od obezity těhotenství není nemoc  a v mnoha případech je možné s pravidelným pohybem pokračovat. Vždy se ale o své individuální situaci poraď s lékařem!

👶🏻 Výživa hraje roli už od narození. Co dítě dělá, jak se stravuje a co prožívá v prvních 1000 dnech významně ovlivní celý jeho život. Za důležité se považuje kojení a to výlučně v prvních 6 měsících a pokračující až do 2 let věku dítěte.

💡 Víš, že v roce 2022 trpělo 8 % dětí a adolescentů obezitou? Důraz bychom měli dát hlavně na snížení konzumace sladkých nápojů, džusů a energy drinků, společně s vysoce zpracovanými potravinami.

Je potřeba myslet na to, že zdravé návyky u dětí se budují především prostřednictvím výchovy a rodičů. Proto je ideální, aby je budovala celá rodina.

A co můžeš dělat v dospělosti?

Ta nejlepší rada v rámci prevence obezity je stále zdravý životní styl, tedy:

👉🏻 Strava obsahující méně tuků, jednoduchých cukrů a vysoce zpracovaných potravin a naopak dostatek vlákniny (celozrnné pečivo, luštěniny), zeleniny, ovoce a obecně kvalitních nezpracovaných potravin.
💡 Pomoct ti může koncept pestrého talíře, kalorické tabulky nebo konzultace s odborníkem (například nutričním terapeutem).

👉🏻 Rozmanitý pohybový režim zahrnující silové cvičení, kardio, ale i cviky zlepšující stabilitu a flexibilitu. Dle WHO je takové týdenní doporučené minimum 150 minut aktivity střední intenzity. Neboj se ale začít po malých krůčcích – ideálně chůzí, cyklistikou apod. Cílem není uběhnout za měsíc maraton, ale hýbat se pravidelně a dlouhodobě. Pokud máš zdravá kolena, využívej schody místo výtahu. 
💡 Pomoct ti mohou různé pohybové výzvy, běžecké i jiné kluby a kurzy, sportování s kamarády, či opět rady odborníků (například rehabilitačního lékaře, nebo fyzioterapeuta).

👉🏻 Kvalitní a dostatečně dlouhý spánek je alfa a omega života každého z nás. Potřebuješ jej, aby si přes den zvládl vše co potřebuješ, pro své duševní zdraví ale i pro prevenci mnoha onemocnění, včetně obezity. Délka spánku by měla být mezi 7–9 hodinami, s kvalitou ti mohou pomoci prvky spánkové hygieny (teplota v ložnici, světlo, (ne)užívání elektronických zařízení atd.).
💡 Pokud dlouhodobě špatně spíš, určitě se vyplatí to nenechat jen tak! Vyšetření ve spánkové laboratoři může odhalit různé potíže, se kterými potom můžeš ve spolupráci s odborníky dále pracovat! Ze začátku ti ale vhled do tvých spánkových návyků mohou poskytnout i chytré hodinky nebo jenom tvůj pocit při vstávání. :) 

👉🏻 Stejně důležitá je i psychická pohoda a zdravý vztah k vlastnímu tělu. 
O práci se stresem se často snadno mluví, ale realita může být někde jinde. Kvalitní work-life balance, práce s emocemi a udržování zdravých vztahů (k sobě i lidem ve tvém okolí) je základem prevence nejen duševních onemocnění. 
💡 Ať už v dané chvíli máš nějaké specifické potíže, nebo si jenom chceš s někým promluvit, kdykoli je ten správný čas vyhledat pomoc odborníka - v případě duševního zdraví se můžeš obrátit na psychoterapeuta,psychologa i psychiatr.


👉🏻V neposlední řadě zmiňujeme i omezení konzumace alkoholu a nekouření. Lepší radu než neužívat alkohol a nekouřit v kontextu prevence opravdu nemáme. Alkohol a kouření narušují rovnováhu metabolismu a podporují ukládání tuků. Mimojiné způsobují dlouhou řadu dalších civilizačních onemocnění.

Jak je možné obezitu léčit?

Novinky i klasika v léčbě obezity – stejně jako například cukrovka je obezita nemoc, která potřebuje léčbu. Můžeš se ale setkat s různými přístupy a hlavně s širokou plejádou možností, která by měla být šitá na míru konkrétnímu člověku s obezitou. Pojďme se na některé z nich podívat!

Nefarmakologická léčba

Léčba bez použití léčivých přípravků je i v dnešní době stále základem léčby obezity. Jedná se o dodržování zásad zdravého životního stylu - úprava výživy, nastavení pohybového ale i spánkového režimu. 

💡 Klíčovým prvkem je také motivace. Změna životního stylu není vždy snadná a vyžaduje čas, podporu a trpělivost, jak ze strany zdravotníků, tak samotného člověka. Důležité je najít vnitřní důvod, proč změnu chceš udělat právě ty - pro lepší kondici, prevenci, lepší pocit, nebo protože chceš být fit pro své děti?  

Neboj se vždy o jakékoliv změně své stravy nebo pohybového režimu poradit s příslušnými odborníky:
⏩️ praktický lékař
⏩️ psychoterapeut/psycholog
⏩️ nutriční terapeut
⏩️ fyzioterapeut/trenér

Farmakologická léčba 

S obezitou mohou pomoci i léčivé přípravky, ty musí být ale vždy předepsány lékařem! S léčbou ti pomohou odbornosti jako je praktický lékař nebo obezitolog. Zároveň se také nejedná o žádnou magii a užívání léků jde většinou ruku v ruce s dodržováním režimových opatření, zmiňované výše. Prakticky se využívají například tyto látky:

  • 💊 orlistat zabraňuje vstřebávání zhruba třetiny tuku ze stravy, ten potom odchází z těla se stolicí.

  • 💉liraglutid a semaglutid jsou většinou aplikovány prostřednictvím injekce a fungují na principu snížení apetitu, zpomalení vyprázdnění žaludku a ovlivňují zvýšené uvolňování inzulinu, což vede ke zvýšenému pocitu sytosti 
  • 💉 tirzepatid se podává také prostřednictvím injekcí a opět způsobuje delší pocit plnosti po jídle (podobně jako liraglutid a semaglutid)

Chirurgická léčba

V neposlední řadě existuje i řada operací, které se také často v managementu obezity využívají - jedná se o tzv. bariatrickou chirurgii. V dnešní době se zvyšuje množství výkonů, které se dají provést endoskopicky.

Zdroje:
https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/obesity-and-overweight
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK573068/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK278977/
https://asmbs.org/patients/impact-of-obesity/
https://www.1000dni.cz/nutricni-programovani/
https://www.nhs.uk/pregnancy/related-conditions/common-symptoms/weight-gain/
https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/obesity-and-overweight
https://www.nhs.uk/conditions/obesity/treatment/
ELMO Lifestyle Medicine

Stáhněte si naší aplikaci Preventivka

Preventivka včas připomene všechny preventivní prohlídky.

Kromě preventivních prohlídek, které byste neměli podcenit Preventivka připomíná a hlídá i samovyšetření prsu, varlat a kůže. Naučí vás také, že pro své zdraví můžete udělat něco každý den.

Podpořte online edukaci
v oblasti prevence

Chceme, aby prevence lidi bavila a stala se běžnou součástí jejich životů. Proto vyrábíme infografiky, videa, články a podcasty, které postujeme na Instagram, náš Youtube nebo nahráváme na web do sekce prevence. Pomozte nám, ať můžeme vzdělávat online.

 

Podpořte online edukaci
v oblasti prevence

Chceme, aby prevence lidi bavila a stala se běžnou součástí jejich životů. Proto vyrábíme infografiky, videa, články a podcasty, které postujeme na Instagram, náš Youtube nebo nahráváme na web do sekce prevence. Pomozte nám, ať můžeme vzdělávat online.