Závislosti

Závislostí se myslí skupina rysů chování, myšlení a tělesných příznaků, v nichž má užívání některé látky či vykonávání určité činnosti pro člověka největší prioritu. Typickou je pro syndrom závislosti touha - často velice silná.

Jak se závislost projevuje?

 • Nejčastěji touhou po dané látce či činnosti. 
 • Ztrátou kontroly nad užíváním.
 • Přidat se může i tělesný odvykací stav doprovázený psychickými a fyzickými příznaky. 
 • Z psychických se jedná o úzkosti, nervozitu, poruchy spánku a soustředění, depresivní náladu.
 • Z tělesných pak o třes, pocení, zrychlený tep, bolesti břicha, hlavy či kloubů. 
 • Pokud je činnost nebo látka závislému odepřena, dostavují se nepříjemné pocity a podrážděnost.
 • Postupně mohou být omezeny i běžné zájmy nemocného, dochází k zanedbávání jiných potěšení.
 • V požívání závislý pokračuje i přesto, že existují zjevné důkazy o tom, že si škodí.

Loono Rozhovor

Odvykání změní kuřákům život k lepšímu.
Mgr. Adam Kulhánek, Ph.D. adiktolog

Asi 80 % dospělých kuřáků si přeje přestat a asi třetina z nich se o to každoročně pokouší. Bez pomoci se ale závislosti zbaví jen 2 % z nich. Přinášíme ti odpovědi na... celý článek.

Nejčastější druhy závislostí

Závislost na alkoholu

Alkoholismus patří mezi nejrozšířenější a nejzávažnější formy závislosti. V Čechách rizikově pije alkohol více než 1,5 milionu lidi a z toho na více než půl milionu z nich má negativní dopady. Konzumace alkoholu totiž zvyšuje riziko vzniku onemocnění jater, srdce a cév. Podílet se však může i na vzniku různých druhů rakoviny. Závislost na alkoholu je  dvakrát vyšší u mužů než u žen.

Závislost na tabáku

V Česku kouří 2 miliony lidí, z toho 250 000 mladistvých. Závislost vzniká v řádu dnů až týdnů a to na látce zvané nikotin. Kouření běžných či elektronických cigaret dvojnásobně zvyšuje riziko infarktu myokardu, způsobuje poruchy imunity a patří k nejčastějším příčinám impotence u mužů středního věku. Jedna cigareta obsahuje přes 5000 škodlivých látek. U 60 z nich bylo dokázána souvislost s rakovinou. Chemické látky v cigaretách poškozují také cévní a dýchací systém a způsobují rakovinu plic. Ani elektronické cigarety tento problém neřeší, přesto bývají mylně označovány za zdravější alternativu.

Závislost na virtuálních drogách

Závislost na virtuálních drogách (tzv. netolismus) je novinkou mezi psychiatrickými diagnózami, která byla poprvé definována v roce 2000. Odhaduje se, že v Česku jí trpí až 4 % lidí mezi 16–29 rokem. Mezi nejčastější druhy netolismu patří závislost na hraní online her, internetové nakupování a sázení, sledování videí a prohlížení fotografií. Patří sem ale i nadužívání sociálních sítí, online seznamek či pornografických stránek.

Jejími komplikacemi jsou ztráta kontroly nad časem, kdy člověk například brzy vstává a nebo ponocuje, aby mohl být déle online. Objevují se ale i poruchy soustředění, nepravidelnost v jídle či pocity prázdnoty, když člověk není u počítače či telefonu. Roste nervozita a narušit se mohou i  vztahy s rodinou či přáteli. Dojít ale může i k poškození fyzickému, kdy stres a sedavý způsob života zvyšuje riziko nemocí srdce a cév. Poškozen ale může být i zrak, páteř a zápěstí.

Otestuj se, jak jsi na tom se závislostí na internetu tady.

Drogová závislost

Neboli narkomanie, je velice častá – trpí jí více než 270 milionů lidí na světě, v České republice pak 50 000 lidí. 

Mezi nejčastěji užívané látky patří: heroin, kokain, extáze, LSD nebo marihuana. Častým motivem vzniku této závislosti je pouhá zvědavost, která ale může přerůst přes víkendové užívání až k samotné závislosti. Marihuana je nejčastěji užívaná nelegální droga v Česku. Alespoň 1× za život ji vyzkouší více než ¼ dospělých. Požití marihuany způsobuje nevolnost nebo zvracení, sucho v ústech, zrychlený tep a halucinace. Objevuje se špatná koordinace a problém přemýšlet. Dlouhodobé užívání může způsobit poškození mozku a to především u teenagerů. Kuřáci marihuany se vystavují stejnému riziku jako kuřáci cigaret – tedy riziku vzniku onemocnění dýchacích cest a rakoviny.

Poslouchej podcast

V ČR se za hranicí rizikového pití alkoholu vyskytuje přes 1 milion lidí. Závislost na alkoholu probírala Štěpánka se zakladatelem kampaně Suchej únor Josefem Petrem a odbornou garantkou této kampaně Johanou Růžkovou.

Jak závislostem předcházet

 • Pokud tě něco trápí a nevíš si s tím rady, vyhledej pomoc odborníka
 • Obklop se lidmi, kteří tě podporují 
 • Pečlivě si vybírej své přátele
 • Zjisti si jaké mají závislosti vliv na zdraví a mezilidské vztahy
 • Rozvíjej své schopnosti ve škole nebo v práci  
 • Najdi si koníček
 • Vyhni se pokušení v mladém věku
 • Zapoj se do programů proti závislostem

Jedna cigareta obsahuje přes 5000 škodlivých látek. U 60 z nich byla dokázána souvislost s rakovinou.

Nejčastější otázky

Co dělat, když...

….na sobě nebo někom blízkém zpozoruješ příznaky závislosti? Poraď se se svým praktickým lékařem nebo kontaktuj adiktologickou ambulanci. Obrátit se také můžeš na kontaktní centra, která pomáhají závislým s uspořádáním života, zajišťují zdravotnický i psychologický dohled. Jejich seznam i kontakt najdeš na www.drogy-info.cz.

Jak se závislost léčí?

Závislost patří mezi chronická onemocnění, s kterým nemocný bojuje celý život. Součástí léčby proto bývá především abstinence, psychoterapie i terapie léky. Aby mohla započít léčba je nutné projít detoxem - tedy očištěním od návykové látky. 

Další důležitou složkou je odstranění rituálu – například si nemocný ke kávě místo zapálení cigarety luští křížovku. Pomoci mohou také léky. Využívá se například antabus, tedy látka, která zvyšuje citlivost na alkohol a vyvolá tak nepříjemné příznaky po jeho vypití. Pozor, užívání alkoholu v kombinaci s touto látkou může být životu nebezpečné.

Poslouchej podcast

Co to vlastně závislost je? Jak je na tom s počty závislých Česko? A jak člověk pozná, že je na něčem nebo někom závislý? Tohle téma probírá Míša s klinickým psychologem prof. PhDr. Michalem Miovským, PhD.

Podpoř online edukaci
v oblasti prevence

Chceme, aby prevence lidi bavila a stala se běžnou součástí jejich životů. Proto vyrábíme infografiky, videa, články a podcasty, které postujeme na Instagram, náš Youtube nebo nahráváme na web do sekce prevence. Pomoz nám, ať můžeme vzdělávat online.

 

Podpoř online edukaci
v oblasti prevence

Chceme, aby prevence lidi bavila a stala se běžnou součástí jejich životů. Proto vyrábíme infografiky, videa, články a podcasty, které postujeme na Instagram, náš Youtube nebo nahráváme na web do sekce prevence. Pomoz nám, ať můžeme vzdělávat online.