Kouření a závislost na tabáku

Závislost na tabáku se řadí mezi psychiatrické diagnózy. V souvislosti s kouřením vzniká dvojí závislost, psychická a fyzická.

Psychická závislost

Psychickou závislostí označujeme závislost na cigaretě jako na předmětu bez ohledu na její složení nebo podíl nikotinu. Cigareta je spojena s určitým vzorcem chováním. Kuřáci si prostřednictvím ní ulevují při stresové situaci. Někteří ji pak mají spojenou s rituálem (cigareta k ranní kávě či skleničce vína).

Fyzická závislost

Fyzická závislost pak vzniká na látce zvané nikotin. Nikotin je rostlinný jed, který je návykovější než droga heroin. Nikotin se dostává plícemi ale i sliznicí dutiny ústní do krve a z ní do mozku, kde působí chemické změny. Jeho vlivem dochází k vyplavení chemické látky dopaminu v zakončení nervových buněk, což ovlivňuje náladu. Dostaví se pocit uvolnění a pocit odměny. Podobně působí právě heroin nebo kokain. 

Obecně lze říct, že fyzicky závislý na nikotinu je kuřák, který kouří denně 15 cigaret a první cigaretu si zapaluje do 60 minut po probuzení. Podrobnější zhodnocení závislosti na tabáku lze zjistit pomocí Fagerströmůva testu nikotinové závislosti.

Poslouchej podcast

Co to vlastně závislost je? Jak je na tom s počty závislých Česko? A jak člověk pozná, že je na něčem nebo někom závislý? Tohle téma probírá Míša s klinickým psychologem prof. PhDr. Michalem Miovským, PhD.

Abstinenční příznaky po zanechání kouření

U fyzicky závislých kuřáků se při abstinenci nebo zanechání kouření objevují abstinenční příznaky. Mohou trvat 3 týdny až 3 měsíce.

Jsou to například:

  • Nutkavá touha po cigaretě
  • Podrážděnost
  • Nervozita
  • Úzkost
  • Strach
  • Deprese
  • Neschopnost soustředit se
  • Neklid
  • Netrpělivost
  • Nespavost
  • Zvýšená chuť jídlu
Nemusíš se však bát. V případě, že k odvykání vyhledáš odbornou pomoc, abstinenční příznaky je možné správnou léčbou potlačit, nebo i odstranit.

Jedna cigareta obsahuje přes 5000 škodlivých látek. U 60 z nich byla dokázána souvislost s rakovinou.

Jak se zbavit závislosti na tabáku?

  • Naplánuj si tzv. den D, tedy den, od kterého se stáváš nekuřákem. 
  • Zbav se všech starých cigaret, žvýkacích tabáků či IQOS apod. 
  • Projdi si denní situace, ve kterých si běžně zapaluješ, a připrav si pro ně náhradní program/řešení (např. ve stresových situacích se jdi projít nebo zaběhat).  
  • V případě silné fyzické závislosti na nikotinu, je vhodné užívat přípravky náhradního nikotinu nebo speciální léky. Ideální je za tímto účelem kontaktovat odborníka, který pro tebe sestaví odvykací plán, a pomůže ti bojovat s chutí kouřit a uleví od abstinenčních příznaků.

Kde můžeš vyhledat odbornou pomoc

Loono Rozhovor

Odvykání změní kuřákům život k lepšímu.
Mgr. Adam Kulhánek, Ph.D. adiktolog

Asi 80 % dospělých kuřáků si přeje přestat a asi třetina z nich se o to každoročně pokouší. Bez pomoci se ale závislosti zbaví jen 2 % z nich. Přinášíme ti odpovědi na... celý článek.

Nejčastější otázky

Co dělat, když...

….na sobě nebo někom blízkém zpozoruješ příznaky závislosti? Poraď se se svým praktickým lékařem nebo kontaktuj adiktologickou ambulanci. Obrátit se také můžeš na kontaktní centra, která pomáhají závislým s uspořádáním života, zajišťují zdravotnický i psychologický dohled. Jejich seznam i kontakt najdeš na www.drogy-info.cz.

Jak se závislost léčí?

Závislost patří mezi chronická onemocnění, s kterým nemocný bojuje celý život. Součástí léčby proto bývá především abstinence, psychoterapie i terapie léky. Aby mohla započít léčba je nutné projít detoxem - tedy očištěním od návykové látky. 

Další důležitou složkou je odstranění rituálu – například si nemocný ke kávě místo zapálení cigarety luští křížovku. Pomoci mohou také léky. Využívá se například antabus, tedy látka, která zvyšuje citlivost na alkohol a vyvolá tak nepříjemné příznaky po jeho vypití. Pozor, užívání alkoholu v kombinaci s touto látkou může být životu nebezpečné.

Zajímá tě víc o kouření a jeho vlivu na zdraví?

Kouření patří k rizikovým faktorům kardiovaskulárních onemocnění. V ČR kouří 23 % lidí starších 15 let. Průměrně za den tito lidé vykouří 12 cigaret, což je více než polovina jedné krabičky. 

Co se děje v těle po zapálení cigarety? Jaké rakovinotvorné látky najdeš v cigaretě? A jak tyto látky ovlivňují tvůj organismus?

Podpoř online edukaci
v oblasti prevence

Chceme, aby prevence lidi bavila a stala se běžnou součástí jejich životů. Proto vyrábíme infografiky, videa, články a podcasty, které postujeme na Instagram, náš Youtube nebo nahráváme na web do sekce prevence. Pomoz nám, ať můžeme vzdělávat online.

 

Podpoř online edukaci
v oblasti prevence

Chceme, aby prevence lidi bavila a stala se běžnou součástí jejich životů. Proto vyrábíme infografiky, videa, články a podcasty, které postujeme na Instagram, náš Youtube nebo nahráváme na web do sekce prevence. Pomoz nám, ať můžeme vzdělávat online.