Zubní kaz

Zubní kaz je infekční onemocnění, při kterém je zub napaden bakteriemi žijícími v dutině ústní. Jak se zubní kaz projevuje, jak mu předcházet a co dělat, když už ho máš? Zjistíš právě tady.

Zub

Zub je tvrdý útvar v dutině ústní. Zuby slouží hlavně k uchopování, oddělování a rozmělňování potravy, jsou důležité pro správnou výslovnost a využít je můžeme také k obraně či útoku.

Děti mají zubů 20, nazýváme je mléčné nebo dočasné. Počet zubů u dospělých se může pohybovat mezi 28 a 32. Rozeznáváme řezáky, špičáky, zuby třenové a stoličky. 

Poslední stoličky, neboli osmičky nemusí být vyvinuty u všech lidí, neboť evolučně dochází ke zkracování zubního oblouku a tím pádem i zmenšování počtu zubů. V budoucnu nejspíše dojde k úplnému vymizení těchto „zubů moudrosti”.

Zub můžeme rozdělit na 3 základní části - korunku, která tvoří viditelnou část zubu, krček a kořen (některé zuby mají kořenů více). 

Samotný zub se skládá ze:

  • skloviny, která je nejtvrdší částí lidského těla,
  • zuboviny,
  • cementu 
  • a dřeně, která obsahuje nervy a cévy.

Pro správnou funkci chrupu je důležitý také závěsný systém zubu, neboli parodont, který zajišťuje, aby zub nevypadl. Skládá se z dásně, zubního cementu, který kryje povrch kořene zubu, kosti a vazů, které v ní zub kotví.

Čím může zub onemocnět? 

  • Zubní kaz
  • Zánět dřeně
  • Parodontóza (zánět závěsného systému)

Zubní kaz

Zubní kaz je infekční onemocnění, při kterém je zub napaden bakteriemi žijícími v dutině ústní. Tyto bakterie pro svůj metabolismus využívají cukr z potravy a sladkosti proto zvyšují riziko vzniku zubního kazu. Zub proti poškození chrání sklovina a sliny, ale pokud se bakterie dostanou k méně odolné zubovině, může kaz postupně proniknout až do dřeně a způsobit její zánět.

Jak se zubní kaz projevuje?

  • Křídově bílá skvrna, které si ani nemusíme všimnout
  • Citlivost na horké, chladné, kyselé či sladké podněty
  • Bolestivost při skousnutí
  • Trvalá bolest při rozšíření kazu do blízkosti zubní dřeně
  • Zápach z úst a otok dásní

Rozsáhlejší kazy mohou mít tmavší zbarvení, můžeme jazykem nahmatat ostré okraje poškozeného zubu a ve vzniklém defektu mohou váznout zbytky jídla.

Jaké jsou rizikové faktory zubního kazu?

Ke vzniku zubního kazu je potřeba pěti věcí: 

  • bakterie
  • zubní plak, 
  • cukry z potravy,
  • špatná ústní hygiena
  • a čas - neboť kaz nevzniká ze dne na den, ale v horizontu měsíců až let.

Bakterie, které se přirozeně nacházejí v ústní dutině, tvoří spolu se zbytky potravy a slinami zubní plak, tedy nažloutlou měkkou hmotu, která pevně lne k zubům. Plak vytváří vhodné podmínky pro to, aby bakterie mohly přeměnit cukry z potravy na kyseliny, jejichž vlivem pak dochází k narušování zubní skloviny - tzv. demineralizaci. Pokud je tento proces dlouhodobý, vzniká zubní kaz, tedy nevratné poškození tvrdých zubních tkání. Protiváhu demineralizace představují zejména sliny, které v počátečních stádiích mohou sklovinu remineralizovat, ale nejdůležitější je plak pravidelně odstraňovat čištěním zubů.

Svůj vliv může mít i genetika, která může do určité míry ovlivnit kvalitu tvrdých zubních tkání nebo slin. Zubní lékaři se však shodují, že vliv genetiky na vznik zubního kazu je minoritní, „dědí” se spíše hygienické a stravovací návyky, které pak vedou k rodinnému výskytu onemocnění zubů.

Jak zubnímu kazu předcházet?

  • Pravidelné čištění zubů správnou technikou včetně čištění mezizubních prostorů.
  • Omezení konzumace sladkostí – bonbónů, čokolád, ale i medu a sladkých nápojů.
  • Konzumace potravin s logem Happy Tooth (Šťastný zub) – nezpůsobují vznik zubního kazu a erozí.
  • Zubní pasty, gely a ústní voda s fluoridy – zvyšují odolnost skloviny vůči kyselinám.
  • Pravidelné návštěvy zubní hygienistky a zubního lékaře alespoň 1× ročně.

Poslouchej podcast

Zuby, pohroma huby... ale nemusí to tak být! Štěpánka Dostálová v této epizodě podcastu probírá s MDDr. Antonínem Tichým všechno, co musíte vědět o zubech. 

Jak na správné čištění zubů?

Základem jsou: klasický kartáček, mezizubní kartáčky a zubní nit.

Ráno by si každý z nás měl vyčistit zuby zubním kartáčkem. Kartáček sklopíme v úhlu 45 stupňů směrem k dásni tak, aby se jeho vlákna dostala do žlábku mezi zubem a dásní. Čistíme jemnými vibračními pohyby nebo malými kroužky, kousací plošky zubů čistíme horizontálním pohybem. Nezapomínáme ani na zadní plochy zubů. Zuby si čistíme tak dlouho, dokud neodstraníme veškerý plak.

Večer následuje po vyčištění zubů klasickým kartáčkem ještě čištění mezizubních prostor mezizubními kartáčky. Mezizubní kartáček nasměrujeme do mezizubního prostoru co nejblíže k dásni a projedeme skrz, následně kartáček vytahujeme v kontaktu s dásní. K vyčištění stačí 1 až 2 pohyby dovnitř a ven. Na úzké mezizubní prostory, do kterých nelze zavést mezizubní kartáček, a prostory, kde se zuby dotýkají větší plochou, použijeme zubní nit.

Chceme-li, aby naše ústní hygiena byla ještě důkladnější, můžeme do své rutiny zařadit ještě jednosvazkový kartáček k dočištění špatně dostupných míst. Pokud nás manuální čištění tolik nebaví, můžeme si práci usnadnit použitím elektrického kartáčku. Pro zpříjemnění čištění lze použít zubní pastu, která může také posílit sklovinu, pokud obsahuje fluoridy. Ty mohou být obsaženy i v ústních vodách, ale tyto pomůcky nejsou nezbytné.

Správnou technikou čištění zubů proti vzniku zubního kazu

Všichni víme, že bychom si měli dvakrát denně čistit zuby. Víš ale, jak si vybrat správný kartáček? Které pomůcky dentální hygieny jsou nezbytné a měl by je používat každý? Jak dlouho si zuby čistit a jak na správnou techniku? Poradíme ti!

Jak se zubní kaz léčí?

V případě, že zubař objeví kaz, může následovat několik variant. U počínajících kazů skloviny je někdy možné vyčkat, jestli se nezastaví. U pokročilejších kazů zasahujících do zuboviny je nutné kaz odstranit a ve vzniklém defektu zhotovit výplň, tzv. plombu. Pokud kaz způsobil nevratný zánět nebo odumření zubní dřeně, je nutné ošetření kořenových kanálků, a pokud kaz poškodil velkou část viditelné části zubu, může být nutné zhotovení umělé korunky. V některých případech zub již zachránit nelze, pak je potřeba zub vyjmout a nahradit ho buď můstkem nebo zubním implantátem. 

V případě akutní, nesnesitelné bolesti je možné využít také zubní pohotovost. Jejich seznam naleznete na dent.cz/pohotovosti. Pokud to ale lze, obraťte se vždy na svého zubního lékaře, zubní pohotovost je až na druhém místě.

Projekt byl realizován za finanční podpory

Nová mobilní aplikace Preventivka

Měj své zdraví pevně v rukou a nezapomeň už ani na jednu prohlídku! 

  • Zapamatuje si všechny termíny tvých prohlídek a připomene ti je.

  • Připomene ti také samovyšetření prsou či varlat.

  • Pomůže ti najít toho správného lékaře či odborníka pro tvé zdraví.

  • Naučí tě, že pro své zdraví můžeš udělat něco každý den.

Podpoř online edukaci
v oblasti prevence

Chceme, aby prevence lidi bavila a stala se běžnou součástí jejich životů. Proto vyrábíme infografiky, videa, články a podcasty, které postujeme na Instagram, náš Youtube nebo nahráváme na web do sekce prevence. Pomoz nám, ať můžeme vzdělávat online.

 

Podpoř online edukaci
v oblasti prevence

Chceme, aby prevence lidi bavila a stala se běžnou součástí jejich životů. Proto vyrábíme infografiky, videa, články a podcasty, které postujeme na Instagram, náš Youtube nebo nahráváme na web do sekce prevence. Pomoz nám, ať můžeme vzdělávat online.