Rizikové faktory vzniku rakoviny
Pojď si s námi přiblížit nejčastější otázky o rakovině – co to vlastně je? Jaké nádory jsou nejčastější nebo jaké jsou rizikové faktory? Vše zjistíš v našem článku.
Co je to vlastně rakovina?
Rakovinu čili nádor si můžeš představit jako nekontrolovatelné množení buněk jakéhokoliv orgánu v těle. Nádor může být buď nezhoubný, neboli benigní, ten bývá jasně ohraničený od okolí a nešíří se dál. Může svým růstem ale utlačovat sousedící tkáně. Druhým typem je nádor zhoubný, neboli maligní, který je zpravidla špatně ohraničen od okolí a šíří se dál tvorbou metastáz. Roznést se po těle dokáže buď krví nebo lymfatickými cévami nebo také přímým prorůstáním do okolí.
Jaké nádory jsou nejčastější?
U obou pohlaví jsou na první místě nádory kůže, proto je potřeba svou pokožku pravidelně samovyšetřovat, tady si můžeš přečíst jak na to. Na druhém místě se pohlaví rozcházejí, u mužů jde o rakovinu prostaty, ženy ohrožuje rakovina prsu. U obou pak následuje rakovina tlustého střeva a rakovina plic či průdušek. O jejich prevenci se více dozvíš, když rozklineš ikonky níže.
Jak se rakovina projevuje?
Rakovina se projevit může a nemusí. Proto pokud na sobě zpozoruješ cokoliv neobvyklého, neváhej a obrať se na svého lékaře! Může se projevovat hubnutím, nechutenstvím, bolestivostí, zvracením, případně si můžeš nahmatat novou bulku. V závislosti na její pokročilosti a uložení se rakovina někdy projevuje i více specifickými příznaky. Například u nádorů plic může jít o kašel, u nádorů kostí o zlomeniny, nádory jater, žlučníku a slinivky se mohou projevit žloutenkou, nádory mozku zase bolestmi hlavy a poruchou vidění.
Příznaky:
- úbytek hmotnosti
- nevolnost, zvracení
- nechutenství
- bulky
- bolest
- specifické příznaky:
- žloutenka
- krvácení
- kašel
- zvětšená uzlina
- horečky
- poruchy vidění
- bolesti hlavy
- průjem a zácpa
S Preventivkou už na prevenci nezapomeneš
Měj své zdraví pevně v rukou a nezapomeň už ani na jednu prohlídku!
-
Zapamatuje si všechny termíny tvých prohlídek a připomene ti je.
-
Připomene ti také samovyšetření prsou či varlat.
-
Pomůže ti najít toho správného lékaře či odborníka pro tvé zdraví.
-
Naučí tě, že pro své zdraví můžeš udělat něco každý den.
Jaké rizikové faktory ovlivnit nemůžeme?
- Věk - čtvrtina všech nádorů je objevena po 65. roce věku.
- Genetika má také svůj vliv, ať už vznikem nové mutace nebo skrz rodinnou historii nádorových onemocnění. Proto je důležité, aby tvůj praktický lékař důkladně znal i tvou rodinnou anamnézu.
A jaké jsou naopak nejčastější ovlivnitelné rizikové faktory?
- Nadváha a obezita jsou významným rizikovým faktorem pro rozvoj rakoviny prsu, tlustého střeva, ale i žaludku.
- S tím souvisí nevhodná strava, která je rizikovým faktorem i sama o sobě. Nedostatek vlákniny a nadměrná konzumace červeného masa zvyšuje riziko vzniku rakoviny tlustého střeva.
- Kouření - věděli jste že v 1 cigaretě je 60 látek, u kterých byla prokázaná souvislost s vznikem rakoviny plic? Tohle tě možná překvapí, ale kouření je rizikovým faktorem například i pro vznik rakoviny močového měchýře nebo ledvin. A pozor si dej i na pasivní kouření neboli kouř z druhé ruky.
- Alkohol zvyšuje riziko rakoviny hrdla, jícnu, prsu, ale také jater a dalších orgánů. Jedna vypitá láhev vína týdně v přepočtu na zvýšení míry rizika odpovídá 5 vykouřeným cigaretám u mužů a 10 u žen. Pokud člověk pije alkohol a zároveň kouří, tak se efekt těchto rizikových faktorů násobí.
- UV záření, jehož zdrojem je Slunce, poškozuje naše buňky a je nejvýznamnějším rizikovým faktorem vzniku rakoviny kůže. Stejně nebezpečné může být i opalování v soláriích. Zkus se jim vyhnout a na sluníčku používat krém s dostatečnou SPF ochranou.
- Důležité jsou i hormonální vlivy. Například časný začátek menstruace a pozdní menopauza zvyšují riziko vzniku rakoviny prsu.
- Také některé infekce mohou způsobovat rakovinu. Nejtypičtějším příkladem je lidský papilomavirus (HPV), který je spojován nejčastěji s rozvojem rakoviny děložního čípku, způsobuje ale také rakovinu konečníku nebo různé typy rakoviny v oblasti hlavy a krku. Skvělou prevencí je v tomto případě očkování, o tom se více dozvíš tady.
Projekt je realizován s finanční podporou hlavního města Prahy.