Cholesterol. Jak škodí a proč by nás měla jeho hladina v krvi zajímat?
Cholesterol má v těle nezastupitelnou funkci, ale v nadměřném množství je škodlivý. V našem článku zjistíš, jaké hodnoty cholesterolu jsou v normě a jak si udržet jeho přiměřenou hladinu. Podíváme se taky na to, jak je to ve skutečnosti s vejci.
Lipoproteinů existuje několik druhů a liší se podle toho, jaký podíl tuku obsahují a odkud kam cholesterol transportují. Rozlišujeme:
- LDL částice = lipoprotein s nízkou hustotou, neboli, „špatný“ či „zlý“ cholesterol, ten transportuje částice cholesterolu po celém těle. LDL cholesterol se hromadí ve stěnách tepen, což způsobuje jejich tvrdnutí a zužování jejich průsvitu. Tento proces se označuje jako ateroskleróza, neboli kornatění tepen.
- HDL částice = lipoprotein s vysokou hustotou neboli „dobrý“ či „hodný” cholesterol, zachycuje přebytečný cholesterol a vrací ho zpět do jater.
- Celkový cholesterol - tedy cholesterol obsažený ve všech lipoproteinech.
- Lipidový profil také obsahuje triglyceridy, což je jiný typ tuku v krvi. Vysoká hladina triglyceridů může také zvýšit riziko srdečních onemocnění nebo například zánětu slinivky břišní.
Optimální hodnoty při odběrech:
- celkový cholesterol do 5 mmol/l
- LDL (lipoprotein s nízkou hustotou) cholesterol do 2,6 mmol/l, u nejrizikovější skupiny pacientů (např. již po kardiovaskulární příhodě) 1,4 mmol/l
- HDL (lipoprotein s vysokou hustotou) cholesterol nad 1 mmol/l
- TAG (triglyceridy) do 1,7 mmol/l
Proč by tě tvá hladina cholesterolu měla zajímat?
Zvýšenou hladinu cholesterolu v krvi má až třetina dospělé populace. Možná tušíš, že je s tím spojené i zvýšené riziko onemocnění srdce. Proč tomu ale tak je?
Vysoká hladina cholesterolu je jednou z hlavních příčin urychlení procesu aterosklerózy, při kterém se tvoří tukové usazeniny (pláty) v tepnách. Tyto usazeniny v průběhu života rostou, což postupně znesnadňuje průtok krve našimi tepnami. To může vést například k bolestem na hrudníku z nedostatečného prokrvení srdečního svalu. Říkáme tomu angina pectoris.
Někdy mohou aterosklerotické pláty prasknout, což vede k aktivaci krevních destiček a vytvoření sraženiny v tomto místě. Jedná se o nejčastější mechanismus vzniku akutního infarktu při postižení věnčitých cév srdce a je jednou z možných příčin vzniku mrtvice, pokud k němu dojde v tepnách na krku.
Co je příčinou zvýšené hladiny cholesterolu?
Hladina cholesterolu v krvi je dána kombinací vrozených a získaných faktorů.
Ovlivnitelné rizikové faktory zvýšené hladiny cholesterolu:
- Nevhodná skladba stravy s příliš vysokým obsahem nasycených a trans mastných kyselin. Nasycené tuky najdeme v tučném, červeném mase, másle, sýrech či jiných tučných mléčných výrobcích. Z rostlinných olejů jsou v palmovém a kokosovém oleji. Trans tuky se nachází zejména ve zpracovaných potravinách, jako jsou některé cukrovinky, polotovary, ‘fast-foody’, polevy a instantní kaše.
- Obezita. Pokud máš index tělesné hmotnosti (BMI) 30 nebo vyšší, vystavuješ se riziku vysokého cholesterolu a triglyceridů. BMI si můžeš lehce vypočítat tak, že svou hmotnost v kilogramech vydělíš svou výškou v metrech na druhou.
- Nedostatek pohybu. Cvičení pomáhá zvýšit „dobrý“ cholesterol v těle.
- Kouření. Kouření cigaret snižuje hladinu „dobrého“ cholesterolu. Navíc cévy poškozuje i jinými mechanismy a výrazně tak zvyšuje riziko infarktu a mrtvice.
- Alkohol. Nadměrné pití alkoholu může zvýšit celkovou hladinu cholesterolu a triglyceridů.
- Vyšší věk. I malé děti mohou mít zvýšenou hladinu cholesterolu. Tento problém je ale mnohem častější u osob nad 40 let věku, protože s vyšším věkem játra postupně ztrácí schopnost odstraňovat “špatný” cholesterol z krve.
Prevence
Jakým způsobem si udržet přiměřenou hladinu cholesterolu v krvi?
- Dbej na zdravou stravu s omezeným příjmem nasycených tuků.
- Zvyš naopak příjem nenasycených tuků, které najdeš v panenském olivovém oleji či řepkovém oleji (vhodný k tepelné úpravě). Dobrým zdrojem nenasycených tuků jsou také ořechy a mořské ryby.
- Omez příjem soli na 5 gramů denně. To je zhruba 1 čajová lžička. Ale pozor, 4 gramy jsou většinou už obsaženy v potravinách, které jíme, takže nám na dosolování jídla zbývá pouze 1 gram, tedy ⅕ čajové lžičky!
- Zvyš příjem vlákniny a vitamínů ze zeleniny a ovoce na 400 gramů za den. Toho docílíš snadno tak, že si ke každému jídlu přidáš porci ovoce či zeleniny o velikosti pěsti.
- Dostatečně se hýbej. Minimálně 5x týdně 30 minut takové aktivity, při které se zapotíš.
- Udržuj si zdravou hmotnost. Ideální je BMI v hodnotách mezi 18,5 až 25.
- Nekuř!
- Alkohol nepij vůbec, nebo jen v minimálním množství U mužů se za takové množství považují maximálně dva alkoholické nápoje denně, u žen jen jeden. Alespoň dva dny v týdnu bys měl zcela abstinovat.
- Snaž se snížit míru stresu. Toho můžeš dosáhnout například pomocí meditace, jógy, pravidelného cvičení nebo času stráveného s rodinou a přáteli.
Projekt je realizován s finanční podporou hlavního města Prahy.