Jak na prevenci rakoviny kůže?
Kůže je největším orgánem lidského těla, chrání ho před prochladnutím, infekcí a UV zářením. Proto je třeba se o ní správně starat.
Nech si zdarma zkontrolovat znaménka!
Loono bude i letos součástí akce #SKINCHECKER.
Návštěvníci si budou moci nechat bezplatně vyšetřit svá mateřská znaménka specializovaným dermatologem a zároveň se dozví individuální doporučení pro bezpečný pobyt na slunci na základě jejich fototypu pokožky.
11.7. TOPGAL x FEST STOP, ATC Merkur Pásohlávky
10.8. Prague Pride, Praha
Samovyšetření kůže – Metoda ABCDE
Rakovina kůže se nejčastěji projeví netypickým mateřskými znaménky. 1× za měsíc si je proto vyšetři podle abecedy. Pokud si alespoň na jednu z následujících otázek odpovíš ANO, zajdi za svým praktickým lékařem nebo rovnou k dermatologovi.
Kdy zajít k dermatologovi a jak prohlídka probíhá?
Mrkni na video, kde se dozvíš, proč je kontrola znamének tak důležitá.
Rakovina kůže
Rakovinu čili zhoubný nádor si můžeš představit jako nekontrolovatelné množení buněk jakéhokoliv orgánu v těle. Ten může ztratit svoji funkci nebo svojí velikostí začít utlačovat okolí.
Podle závažnosti rozdělujeme nádory na:
- Nezhoubné, které rostou většinou v pouzdře (ohraničený) a nešíří se do okolí.
- Zhoubné, které se šíří krví či lymfatickými cestami po těle a zakládají další nádory tzv. metastázy. Je neohraničený.
Rakovina kůže je nejčastějším typem rakoviny. Představuje nekontrolovatelné množení melanocytů nebo jiných buněk pokožky.
Rizikové faktory rakoviny kůže
- věk nad 50 let
- výskyt melanomu v rodině
- UV záření
- vyšší citlivost na sluneční záření
- zvýšená expozice excesivní expozice slunečnímu záření
- chození do solária
- zvýšený počet atypických pih nebo vrozená velká piha
- měnící se pigmentová skvrna
- imunosuprese (např. při HIV infekci)
Jak se rakovina kůže projevuje?
- Melanom: je zhoubný nádor pigmentových buněk, který se vyskytuje převážně na kůži, ale může se objevit i pod nehtem nebo v oku. Melanom obvykle vypadá jako podivně se měnící pigmentové znaménko, které se najednou zvětšuje, má nepravidelnou hranici a hraje různými barvami. Zpozornět bychom měli pokud je takové znaménko větší než 6 mm.
- Jiné zhoubné nádory: Na první pohled působí nenápadně a projeví se jako špatně se hojící vřed, který mokvá, svědí a může i krvácet nebo jako zarudlé ložisko s drsným povrchem. Nejčastěji se objeví na obličeji, hlavě a končetinách, což jsou místa, která jsou slunečnímu záření vystavena nejvíce.
Jak rakovině kůže předcházet?
Jak rakovině kůže předcházet? Jednou z hlavních příčin jejího vzniku je zvýšená expozice UVB a UVA záření obsaženém ve slunečních paprscích.
- Omez proto pobyt na přímém slunci mezi 11. –15. hodinou, kdy je UVB záření atmosférou nejméně filtrováno. V poledne je intenzita UV záření dvakrát vyšší než v 10 nebo 16 hodin.
- Používej širokospektré fotoprotektivní krémy s vysokým faktorem – nejlépe 50+, který propustí do kůže pouze 1/50 ultrafialového záření.
- Používej dostatek krému – u dospělého i 6 čajových lžiček na jedno namazání.
- Maž se opakovaně dle svého fototypu (světlejší kůže = častější mazání), nejdéle však každé dvě hodiny.
- Používej také sluneční brýle s filtrem a pokrývku hlavy.
- Chraň také oči – nejlépe kvalitními brýlemi s UVA a UVB filtrem (kategorie 3 a vyšší). Melanom se totiž může vyskytnou i v oku.
- Chraň své děti – časté spálení v dětství může zvyšovat riziko rakoviny kůže v dospělosti. Malé děti patří mezi nejcitlivější skupinu a děti do tří let by měly být na slunci jen minimálně.
- Vyhni se soláriím – hlavní složkou jejich lamp je totiž UVA záření, které navíc způsobuje stárnutí kůže.
Chceš vědět, jak můžeš svou pokožku chránit?
Víš, že naše kůže má sloní paměť? Pamatuje si, když se spálíme v dětství nebo mládí. O to vyšší riziko v dospělosti máme, že se u nás kožní nádor rozvine. Podívej se na videopodcast s paní profesorkou MUDr. Monikou Arenbergerovou, se kterou jsme si povídali o příčinách vzniku rakoviny kůže, dezinformacích v souvislosti s ochranou před škodlivými složkami UV záření a o tom, jak se účinně chránit. 🌞
Máš dotaz ohledně kůže?
Rádi ti poradíme.
Z čeho se kůže skládá?
Jaké má kůže funkce?
-
Obrannou – Je cennou bariérou, která brání vstupu mikroorganismů díky přítomnosti antibakteriálních látek v potu a mazu a také jejímu kyselému pH. V hlubších vrstvách kůže se nachází buňky imunitního systému.
-
Smyslovou – Slouží také jako důležitý smyslový orgán díky obrovskému množství nervových zakončení. Mezi její nejcitlivější části patří rty a konečky prstů.
-
Termoregulační – Když je nám horko, kožní cévy se rozšíří a dochází ke zvýšeným ztrátám tepla prostřednictvím potu. Když je nám zima, nastane pravý opak a kožní cévy se zúží tak, aby se teplo z těla ztrácelo co nejméně. To je důvodem, proč máme v takových podmínkách studené dlaně a chodidla. Podkožní tuk tvoří izolační vrstvu a chrání nás tak před nadměrnými ztrátami tepla.
-
Zásobní – Kůže je kromě tuku také zásobárnou bílkovin, cukrů a tělesné vody.
Čím může kůže onemocnět?
- ekzém
- akné
- infekce
- autoimunitní zánět
- rakovina
Co je to UVA a UVB záření?
O ultrafialovém záření jsi už určitě někdy slyšel/a. Jde o „problémovou” část slunečního záření, které může způsobovat poškození lidské kůže a očí. Intenzita slunečního světla se zvyšuje přibližně o 4 % s každými 300 m nadmořské výšky. Hlavní dlouhodobé účinky slunečního záření jsou stárnutí kůže (photoaging) a vznik nádorů (fotokarcinogeneze).
Ultrafialové záření se skládá z UVA (95 %) a UVB (5 %) záření:
- UVA záření:
- jeho podíl roste ráno a večer
- poškozuje kůži v hloubce
- způsobuje rychlejší stárnutí kůže (vrásky)
- UVB záření:
- jeho podíl je největší mezi 11. a 15. hodinou
- opaluje, způsobuje zarudnutí kůže
- UV index
- udává výši negativního vlivu UV paprsků na kůži, které způsobí zrudnutí
Jaké materiály (ne)propustí UV záření?
Sluneční záření se k tobě může dostat i ve stínu. Proto musíš zohlednit i charakter okolí: bílý písek, čerstvý sníh, vodní hladina či bílé betonové plochy sluneční záření odrážejí.
A jak je to se sklem? Běžná skla v okenní tabulkách či autech velmi dobře propouští viditelné světlo i UVA záření (přes sklo se tedy moc neopálíš).
Kromě ochranných krémů se můžeš chránit i oblečením. U něho je však účinnost závislá na barvě, tloušťce, typu materiálu, velikosti nebo elasticitě. Např. barevné a černé oděvy chrání více, ale oproti bílým pohlcují více světla, a proto se nepříjemně zahřívají. S sebou bys vždy také měl/a mít sluneční brýle s testovaným UV filtrem.
Poslouchej podcast
Jak se chránit před slunečním zářením? Jak poznat, když něco není v pořádku s naším znamínkem? A na koho se obrátit? O kůži a její ochraně si naše Kateřina povídala s dermatovenerologem MUDr. Miroslavem Důrou.