Krevní testy u praktického lékaře a jejich význam

MUDr. Zůza, Chief Medical Officer v Loono
absolventka LFP Univerzity Karlovy, maminka dvou dětí a nadšená knihomolka

Uběhly dva roky, tebe zase čeká prohlídka u praktika a zajímá tě, co praktik vlastně vyšetřuje? Tak to sis rozklikl/a ten správný článek 😉

🩺 V rámci preventivky si s tebou lékař popovídá, vyšetří si tě od hlavy až k patě a taky udělá některá laboratorní vyšetření. Pokaždé ti vyšetří moč a někdy i krev. Kdyby ti tentokrát krev neodebírali, tak se neboj toho, že tě lékař zanedbává, vyšetření krve je součástí jen některých prohlídek.

⚗️Co se hledá v tvé moči? Stačí jí jen menší množství a pomocí papírku na místě praktik orientačně zjistí, jestli u tebe neprobíhá močová infekce nebo třeba jestli nepropukla cukrovka. Pokud by toto vyšetření vyšlo pozitivně, tak je potřeba ho potvrdit v laboratoři a odběrem krve.

💉Moč máš vyšetřenou, tak ještě tu krev. Na odběr je většinou potřeba dojít pár dní dopředu, aby se stihly výsledky v laboratoři vyhodnotit a během samotné prohlídky si s tebou doktor už mohl povídat o tom, co z ní zjistil. Je důležité přijít na odběr nalačno, protože cokoli sníš může ovlivňovat naměřené hodnoty. Někteří lékaři ti krev odeberou k ten samý den prohlídky, ale výsledky budou až za pár dní.

🩸Jak už jsme si říkali, tak krev se ale neodebírá vždycky. Poprvé ti ji preventivně lékař bere, když přecházíš od dětského praktika k dospělému. Pokud máš ve svém okolí někoho, komu je 18-19 let, tak mu připomeň, že právě teď je ideální čas si najít nového praktika. Znova ti pak krev vezme až ve 30 a 40 letech, pak už každé dva roky.

A co tedy praktik v krvi hlídá?

➡️ koncentrace tuků: největší důraz klade na LDL (lipoprotein s nízkou denzitou), o kterém víme, že je jedním z nejdůležitějších tuků v procesu rozvoje aterosklerózy a tak se ho snažíme co nejvíce snižovat

➡️ hladinu cukru: pomocí zvýšené hladiny cukru diagnostikujeme cukrovku aka diabetes mellitus, pokud by ses chtěl o tomhle vyšetření dozvědět víc, tak utíkej na náš článek.

➡️ funkce ledvin: vyšetřuje až od 50 let jednou za čtyři roky, hodnoty tzv. kreatininu a glomerulární filtrace nám říkají, jak moc dobře ti dokážou pracovat ledviny, jejich funkce se může zhoršovat třeba když máš vyšší krevní tlak nebo se léčíš s cukrovkou.

Doktor se může rozhodnout vyšetřit i víc hodnot, pokud ví, že jsi ve vyšším riziku některých onemocnění. To znamená, že máš nějaké onemocnění v rodině nebo už se léčíš s nemocí, která dokáže ovlivňovat funkce jiných orgánů.

Pokud jdeš k lékaři na jinou než preventivní prohlídku, tak je taky možné, že ti krev bude chtít odebrat. Může z ní zjistit např. jestli se v tobě neodehrává zánět nebo jak dokáží tvoje destičky srážet krev. Dokonce spoustu praktiků už má v ordinaci přístroje, které jim to povědí za pár minut a mohou se tak hned rozhodnout o tvé další léčbě.

Tak co, už je ti všechno jasnější a preventivky se nebojíš? 🥼

Tento projekt vznikl za finanční podpory Ministerstva zdravotnictví České republiky.

Kam dál?

Měj své zdraví pevně v rukou a nezapomeň už ani na jednu prohlídku!

  • Zapamatuje si všechny termíny tvých prohlídek a připomene ti je.

  • Připomene ti také samovyšetření prsou či varlat.

  • Pomůže ti najít toho správného lékaře či odborníka pro tvé zdraví.

  • Naučí tě, že pro své zdraví můžeš udělat něco každý den.

Pomohl ti náš článek?
Můžeš nás podpořit.

 

Pomohl ti náš článek?
Můžeš nás podpořit.