Připrav se na sezónu očkováním: Chřipka, RSV, covid a meningokoky

MUDr. Zůza, Chief Medical Officer v Loono
absolventka LFP Univerzity Karlovy, maminka dvou dětí a nadšená knihomolka

Neradi to říkáme, ale léto se pomalu chýlí ke konci... 😭 Nahradí ho mlhavé, deštivé a nachlazené období – sezóna respiračních infekcí je tady! Během ní však můžete zůstat v klidu, pokud nezapomenete na přípravu a dobrovolné očkování. Pojďme se podívat, proti čemu se můžeme v tzv. chřipkové sezóně efektivně bránit. 🥊 💡

💡 Na závěr pro tebe máme připravené i jedno důležité očkování na celý rok, tak #staytuned!

Proč se nechat očkovat proti chřipce?

Asi nejznámější respirační virus, kterému můžeš díky vakcíně uniknout je chřipka. Bohužel se nám to ale v Česku moc nedaří:

  • Ve věkové skupině 65+ se nechává každý rok očkovat v průměru 20 % lidí (v Evropě je to v průměru 50 %).
  • V dalších rizikových skupinách (lidé s onemocněním srdce, s cukrovkou) je proočkovanost pouze 10 %.
  • Každý rok chřipkou onemocnění až 1 milion lidí v Česku a v souvislosti s chřipkou zemře průměrně 2 000 lidí.

Doporučená hranice proočkovanosti u rizikových skupin je přitom 75 %! #řeknitovašim

💉 Vakcína proti chřipkovému viru by se měla aplikovat každý rok a to ideálně ještě před začátkem chřipkové sezóny, která probíhá zhruba mezi prosincem a březnem. Nejlepší čas na vakcínu je tedy od září do listopadu. 

💸 Očkování je bezplatné pro seniory 65+, pacienty po obebrání sleziny nebo transplantaci krevních buněk a lidi trpící různými onemocněními srdce, cév, dýchacích cest, ledvin nebo diabetem. 

Pro ostatní skupiny je tu však možnost příspěvku od pojišťovny, tak se nezapomeň podívat u té svojí! 🏦

Více odpovědí na různé otázky nalezneš na stránkách Státního udravotního ůstavu!

Jak se připravit na sezónu chřipky?

O tom jsme si povídali s praktickým lékařem MUDr. Vojtěchem Muchou.

Respirační syncytiální virus (RSV)

Mezi klasiky najdeme i jednu novinku - a tou je očkování proti RSV (respiračnímu syncytiálnímu viru). Tento virus je vysoce nakažlivý a způsobuje onemocnění plic a dýchacích cest. RSV je nebezpečný pro malé děti, zejména pro ty do dvou let, onemocnět ale mohou i starší lidé. RS virus způsobuje infekce dolních cest dýchacích jako jsou zánět průdušek nebo zápal plic.

Jak poznat, že má právě tvoje děťátko „RS virózu”? Krom rýmy, ucpaného nosu, kašle nebo teploty, může sípat, rychle nebo obtížně dýchat. Komplikovat se může onemocnění zánětem středního ucha. Problém může být i problematické kojení vzhledem k ucpanému nosu a dítě tím pádem může být dehydratované a může dojít k hospitalizaci. Naštěstí k nám jako do jedné z prvních zemí vyráží vakcína proti RS virům! 🥳

Očkování proti meningokokům

Na závěr neuškodí ani připomínka jednoho často opomíjeného ale o to důležitějšího očkování, a to proti invazivním meningokokovým onemocněním způsobeným bakterií Neisseria meningitidis. 🦠 Jedná se o velice nebezpečné onemocnění, které může mít rychlý a fatální průběh, případně po něm mohou zůstat celoživotní následky. ⚡ Nejčastěji způsobují záněty 🧠 blan.

→ Závažné formy těchto onemocnění patří mezi hlavní příčiny nemocnosti a úmrtnosti napříč celým světem 🌍.

💉 K dispozici jsou momentálně dva typy vakcín: ty, které obsahující antigeny typů A, C, W, Y a ty, které obsahující antigeny meningokoka typu B. Pro co nejširší ochranu se doporučuje očkování oběma typy vakcín. 

💸 Od ledna 2024 je očkování proti meningokokům hrazeno z veřejného zdravotního pojištění - při zahájení do 12. měsíce věku nebo mezi 14–16 lety (typ B), a pokud je první dávka administrována mezi 1.–2. rokem nebo mezi 14–16 lety (typ A, C, W, Y). K největšímu výskytu totiž dochází u dětí do 4 let a mezi adolescenty. Rizikové skupiny zase zahrnují hlavně děti do 2 let a seniory nad 65 let #řeknitobabi. Očkování je doporučeno ale i při cestování do zemí s endemickým výskytem meningokokových nákaz nebo při různých zdravotních indikacích (například pro lidi bez sleziny nebo po transplantaci kmenových buněk). I pokud už ti ale 16 bylo, tak nezoufej - většina pojišťoven nabízí i na toto nepovinné očkování poměrně vysoké příspěvky! (Tak nezapomeň mrknout na webovky! 👀)

Podívej se také na náš post o meningokocích.

Tak co, už balíš tašky do nejbližšího očkovacího centra? 

Zdroje:

https://www.hygpraha.cz/ministerstvo-zdravotnictvi-strategie-zvyseni-proockovanosti-proti-chripce/#:~:text=Proo%C4%8Dkovanost%20proti%20ch%C5%99ipce%20je%20v,je%20proo%C4%8Dkovanost%20pouze%20okolo%2010%20%25.
https://www.nzip.cz/clanek/1484-respiracni-syncytialni-virus-rsv
https://www.vakcinace.eu/novinky/prvni-vakcina-proti-rsv-schvalena-v-evrope#:~:text=Nirsevimab%20se%20pod%C3%A1v%C3%A1%20intramuskul%C3%A1rn%C4%9B%20v,ochranu%20na%20minim%C3%A1ln%C4%9B%205%20m%C4%9Bs%C3%ADc%C5%AF.
https://www.vakcinace.eu/novinky/vzp-prispeje-na-ockovani-proti-rsv-vsem-ve-veku-60
https://www.nzip.cz/clanek/45-chripka
https://www.nzip.cz/clanek/47-meningokokove-onemocneni
https://www.meningokoky.cz/cena/

Kam dál?

Měj své zdraví pevně v rukou a nezapomeň už ani na jednu prohlídku!

  • Zapamatuje si všechny termíny tvých prohlídek a připomene ti je.

  • Připomene ti také samovyšetření prsou či varlat.

  • Pomůže ti najít toho správného lékaře či odborníka pro tvé zdraví.

  • Naučí tě, že pro své zdraví můžeš udělat něco každý den.

Pomohl ti náš článek?
Můžeš nás podpořit.

 

Pomohl ti náš článek?
Můžeš nás podpořit.