Jak začít běhat? Radí trenér Martin Levý
Běhání je velmi dostupný sport, který má komplexní dopad na celé tělo. Ovlivňuje, svalstvo i kardiovaskulární systém. Na běh se můžeme dívat jako na relaxaci, kdy nemyslíme na práci a jen si během běhu užíváme současný okamžik. Jdu běhat, abych vyvětral hlavu a rozhýbal tělo, čímž vyplavím hormony štěstí endorfiny a zároveň formuji svou postavu. To je hned několik důvodu, proč s během začít! Na naše otázky odpověděl trenér v Runczech, Martin Levý.
Co vše potřebuji, než začnu běhat?
Jakou roli hraje obuv? A jak vybrat tu správnou?
Už od dětství byl neustále v pohybu. Školní atletické závody a přespolní běhy byly na jeho denním pořádku. Závod na 1500 metrů nikdo moc běhat nechtěl, Martin se ale rád ulil ze čtvrtletky a reprezentoval školu ve svém oblíbeném sportu. Na vysoké se běhání schovalo pod basketbal, latinskoamerické tancování a akademické hry. Později nastoupil jako trenér v RUNCZECH běžeckém centru Running Mall a po třech letech se díky Michalovi Vítů a trenérské licenci od Českého atletického svazu stal trenérem Running Mall. Za RUNCZECH běhá již 8 let.
Po jaké době je vhodné vyměnit starý pár bot za nový?
Pokud trpím nějakým onemocněním, je nutné běh konzultovat s lékařem? Pro koho běh není vhodný?
Kolikrát týdně běhat, když s během začínám?
Jaké cíle si nastavit? Jak dlouhou trasu pro začátek zvolit?
Co si dát k svačině a jak dlouho před během by to mělo být? A co po běhu?
Kolik tekutin vypít? Je nutné si brát pití s sebou?
Ke zdravému pohybu neodmyslitelně patří i zdravý jídelníček.
Víš, že v Česku je přibližně 19 % obyvatel obézních, ČR tím patří k nejhorším zemím v Evropské unii. Předpokládá se, že do roku 2030 bude obézních přibližně 35 %.
Lidé, kteří se stravují zdravě a rozumně, prokazatelně žijí v průměru déle. Správné stravovací návyky jsou důležitou součástí prevence civilizačních onemocnění, jako jsou onemocnění srdce a cév, cukrovka 2. typu, obezita a mnoha dalších.