Vulvy a vagíny 101: Co tě ve škole neučili

Na anatomickém obrázku s jistotou určíš, kde jsou vaječníky a děloha, ale víš, kde najdeš vulvu a vagínu? Jak fungují během sexu a proč je v dnešní době větší zájem o chirurgické úpravy vnějších genitálií?
Vše se dozvíš v našem novém článku.

Vulva x vagína - co je co?
Pojmy vulva a vagína se často zaměňují. Jak je to tedy správně? Zjednodušeně se dá říct, že vagína je biologicky primárně porodní kanál a sekundárně slouží k pohlavnímu styku a vulva je to, co vidíš na první pohled. Obě mají důležitou úlohu při menstruaci, rození dětí a samozřejmě při sexu.

Jako vulva se nazývají vnější ženské pohlavní orgány. Chrání ji stydké pysky (velké a malé), vpředu najdeš klitoris a dále se skládá z poševní předsíně, kde je i močová trubice a vagína neboli pochva. 

Pochva neboli vagína je pohlavní orgán, který ti slouží mimo jiné k pohlavnímu styku, odtoku menstruace nebo porodu. Umístěna je mezi močovým měchýřem a močovou trubicí vpředu a konečníkem vzadu.

Jak to funguje během sexu?
Na začátku sexu se tvá vagína rozšiřuje, prodlužuje a začíná vlhnout. Na objemu nabydou vnější i vnitřní pysky, klitoris a někdy také prsa. Zrychlí se ti tep, tlak a dech, tkáně stěn vagíny se prokrví a  pochva se rozšíří. 

Během sexu není důležitá jen vagína, ale i vulva. Hlavně protože její součástí je klitoris. Ten pochází ze stejné tkáně jako penis, je tvořen topořivými tělísky a má v sobě spoustu nervových zakončení, jejichž drážděním dojde ke klitoriálnímu orgasmu.

Možná jsi nevěděla, že vnitřní stydké pysky během sexu mění barvu. U bezdětných žen se změní z růžové na jasně červenou a u maminek pak z jasně červené na tmavě fialovou.

Nezapomeň na to, že sexuální vzrušení závisí na mnoha faktorech a především na tvém psychickém rozpoložení, protože pokud nebudeš v pohodě ty, nebude ani tvá vulva a vagína :-).

Stereotypizace vzhledu a stud během sexu
Lidská sexualita je velmi široký koncept, který je ovlivňován hormony, fyziologií, psychologií, mezilidskými vztahy nebo i sociokulturními vlivy. Se svým sexuálním životem budeš nejspíš spokojená v případě, pokud budeš psychicky a fyzicky zdravá a budeš mít kvalitní vztah se svým partnerem/kou.

Ale neboj, sexuální problémy jsou běžné jak u žen, tak u mužů a mohou přijít v jakémkoliv věku. Běžně se k popisu těchto problémů používá termín sexuální dysfunkce. Ta tě může provádět celým životem. 

Jedním z těchto problémů může být  i stud. Ten ti může bránit si sex užít a kvůli zbytečným obavám se tak připravíš o 100% zážitek. V mnoha případech právě stud a nespokojenost se vzhledem vlastních genitálií, vede holky do rukou lékařů a chirurgů. Často chtějí upravit především velikost a tvar stydkých pysků. Vaginální chirurgie je nejrychleji rostoucí segment plastické chirurgie na světě a je spojen s trendy v ochlupení, vystavování žen idealizovaným obrazům genitální anatomie a také s rostoucím povědomím o tomto oboru. Nezapomínej však, že v pořádku jsou všechny variace vzhledu, které jsou v souladu s normální lidskou anatomií. 

A na závěr naše tradiční připomenutí: naslouchej svému tělu, pečuj o něj, choď na preventivní prohlídky a když něco není v pořádku, vyhledej svého lékaře.

Článěk vznikl ve spolupráci s RIA – partnerem naší kampaně Dole dobrý, která tě naučí, jak se správně starat o své reprodukční orgány.

Přečti si naše další články

Kdy navštívit dětského zubního lékaře?

Mléčné zuby jsou důležité pro vývoj čelisti a jejich předčasná ztráta může mít za následek nesprávné uspořádání stálého chrupu. Proto je důležité pečovat o ústní zdraví u dětí nejen doma, ale nezapomínat také na návštěvy zubaře nebo dentální hygieny.

Kdy a jak začít s čištěním zubů u dětí?

Myslíš si, že dětské zuby ještě nepotřebují dostatečnou péči? Opak je pravdou! O dětský chrup je potřeba pečovat už od chvíle, kdy se v pusince ukáže první zub! Ten se objevuje mezi 6.–11. měsícem. Jak se starat o dětské zoubky tak, abys zabránil/a případným problémům?

Světový den ústního zdraví 2023

To, že by se péči o ústní zdraví měla věnovat dostatečná pozornost připomíná každoročně Světový den ústního zdraví. Mezinárodního projekt World Oral Health Day organizuje od roku 2008 Světová dentální federace (FDI) společně s více než 150 národními dentálními asociacemi a ve spolupráci s globálními partnery. Součástí je i Česká stomatologická komora, která ku příležitosti tohoto dne založila projekt Republika bez kazu.

Inkontinence není jen problémem našich babiček

Mnoho lidí považuje inkontinenci za problém zejména starších žen. Ale není tomu tak. Únik moči se týká až 25 % žen a 5 % mužů v produktivním věku. Mnoho lidí se však za tento problém stydí, a nevyhledá proto lékaře. Ten jim přitom může s inkontinencí výrazně pomoci.

Pomohl ti náš článek?
Můžeš nás podpořit.

 

Pomohl ti náš článek?
Můžeš nás podpořit.