Vulvy a vagíny 101: Co tě ve škole neučili
Na anatomickém obrázku s jistotou určíš, kde jsou vaječníky a děloha, ale víš, kde najdeš vulvu a vagínu? Jak fungují během sexu a proč je v dnešní době větší zájem o chirurgické úpravy vnějších genitálií?
Vše se dozvíš v našem novém článku.
Vulva x vagína - co je co?
Pojmy vulva a vagína se často zaměňují. Jak je to tedy správně? Zjednodušeně se dá říct, že vagína je biologicky primárně porodní kanál a sekundárně slouží k pohlavnímu styku a vulva je to, co vidíš na první pohled. Obě mají důležitou úlohu při menstruaci, rození dětí a samozřejmě při sexu.
Jako vulva se nazývají vnější ženské pohlavní orgány. Chrání ji stydké pysky (velké a malé), vpředu najdeš klitoris a dále se skládá z poševní předsíně, kde je i močová trubice a vagína neboli pochva.
Pochva neboli vagína je pohlavní orgán, který ti slouží mimo jiné k pohlavnímu styku, odtoku menstruace nebo porodu. Umístěna je mezi močovým měchýřem a močovou trubicí vpředu a konečníkem vzadu.
Jak to funguje během sexu?
Na začátku sexu se tvá vagína rozšiřuje, prodlužuje a začíná vlhnout. Na objemu nabydou vnější i vnitřní pysky, klitoris a někdy také prsa. Zrychlí se ti tep, tlak a dech, tkáně stěn vagíny se prokrví a pochva se rozšíří.
Během sexu není důležitá jen vagína, ale i vulva. Hlavně protože její součástí je klitoris. Ten pochází ze stejné tkáně jako penis, je tvořen topořivými tělísky a má v sobě spoustu nervových zakončení, jejichž drážděním dojde ke klitoriálnímu orgasmu.
Možná jsi nevěděla, že vnitřní stydké pysky během sexu mění barvu. U bezdětných žen se změní z růžové na jasně červenou a u maminek pak z jasně červené na tmavě fialovou.
Nezapomeň na to, že sexuální vzrušení závisí na mnoha faktorech a především na tvém psychickém rozpoložení, protože pokud nebudeš v pohodě ty, nebude ani tvá vulva a vagína :-).
Stereotypizace vzhledu a stud během sexu
Lidská sexualita je velmi široký koncept, který je ovlivňován hormony, fyziologií, psychologií, mezilidskými vztahy nebo i sociokulturními vlivy. Se svým sexuálním životem budeš nejspíš spokojená v případě, pokud budeš psychicky a fyzicky zdravá a budeš mít kvalitní vztah se svým partnerem/kou.
Ale neboj, sexuální problémy jsou běžné jak u žen, tak u mužů a mohou přijít v jakémkoliv věku. Běžně se k popisu těchto problémů používá termín sexuální dysfunkce. Ta tě může provádět celým životem.
Jedním z těchto problémů může být i stud. Ten ti může bránit si sex užít a kvůli zbytečným obavám se tak připravíš o 100% zážitek. V mnoha případech právě stud a nespokojenost se vzhledem vlastních genitálií, vede holky do rukou lékařů a chirurgů. Často chtějí upravit především velikost a tvar stydkých pysků. Vaginální chirurgie je nejrychleji rostoucí segment plastické chirurgie na světě a je spojen s trendy v ochlupení, vystavování žen idealizovaným obrazům genitální anatomie a také s rostoucím povědomím o tomto oboru. Nezapomínej však, že v pořádku jsou všechny variace vzhledu, které jsou v souladu s normální lidskou anatomií.
A na závěr naše tradiční připomenutí: naslouchej svému tělu, pečuj o něj, choď na preventivní prohlídky a když něco není v pořádku, vyhledej svého lékaře.
Přečti si naše další články
Jak a proč dodržovat pitný režim?
O nutnosti dostatečného příjmu tekutin v horkých letních dnech či u seniorů už nejspíš slyšel každý z nás. Pitný režim bychom ale měli dodržovat všichni a za každého počasí. Ptáš se proč? Přečti si náš článek!
Zdravá kůže: Jak pečovat o největší orgán těla?
Kůže je největším orgánem tvého těla a tvoří asi 8 % tvé celkové tělesné hmotnosti. Skládá se ze 3 vrstev: pokožky, škáry a podkožního vaziva. Barvu jí dodává pigment melanin, který tvoří specializované buňky zvané melanocyty. Čím více melaninu v kůži máš, tím lépe jsi chráněn před UV zářením. Čím může kůže onemocnět? Jak pečovat o její zdraví? A jak si správně samovyšetřit znaménka?
40 důvodů, proč dodržovat zdravý životní styl
Zdravý životní styl. Spojení, které na nás kouká z každého rohu. Co to ale vlastně zdravý životní styl je a proč bychom se ho měli snažit dodržovat? Jaké jsou jeho zásady a největší benefity? Připravili jsme pro tebe seznam prověřených informací, které bys v souvislosti s ním měl/a určitě vědět.
"Odvykání změní kuřákům život k lepšímu," říká Adam Kulhánek
Asi 80 % dospělých kuřáků si přeje přestat a asi třetina z nich se o to každoročně pokouší. Bez pomoci se ale závislosti zbaví jen 2 % z nich. Přinášíme ti odpovědi na všechno, co by tě mohlo před začátkem odvykání zajímat. Na naše otázky odpověděl Mgr. Adam Kulhánek, Ph.D. adiktolog a vedoucí Centra pro výzkum a prevenci užívání tabáku.