Typy demence: Příznaky, příčiny a jak jim předcházet
Demence je závažné onemocnění, které zasahuje funkce mozku a postupně ovlivňuje každodenní život postiženého jedince. S přibývajícím věkem se s problémem demence setkává stále více lidí, ať už osobně nebo u svých blízkých. V tomto článku se podíváme na různé typy demence, jejich příznaky a možné způsoby, jak těmto jim čelit.
Co to je demence? 🤔
Demence je porucha alespoň dvou funkcí mozku, jako jsou pozornost, paměť, rozpoznávací nebo rozhodovací schopnosti. Porucha bývá natolik závažná, že narušuje běžný život člověka a omezuje jeho soběstačnost. Postupem času může demence ovlivnit i další funkce mozku, jako je spánek nebo chování. Mezi příznaky může patřit ztráta paměti, poruchy myšlení, řeči a schopnosti provádět každodenní činnosti.
Demenci můžeme rozdělit na dva hlavní typy:
Neurodegenerativní demence
Při těchto typech demence dochází ke zmenšení mozkové tkáně a ztrátě funkce mozkových buněk
1. Alzheimerova choroba
O tomhle ‚Němci, který babičce schovává věci po bytě” už slyšel nejspíš každý z nás. Alzheimerova choroba je nejčastější formou demence. U nás jí trpí 100 tisíc lidí a je na 4. místě v příčinách úmrtí.
Mezi příznaky patří:
- ztráta paměti,
- problémy s řečí a pojmenováním věcí,
- neorientace v času a místě,
- obtíže s plánováním a řešením problémů.
2. Frontotemporální demence
3. Demence spojená s Parkinsonovou nemocí
4. Huntingtonova nemoc
Huntingtonova nemoc je dědičné onemocnění. Mezi příznaky dominuje (mimo demence) porucha hybnosti s nekontrolovatelnými pohyby těla. Mění se osobnost, nálady a člověk může být depresivní. Objevuje se dříve než většina ostatních typů demencí, kolem 40. roku života.
„V roce 2050 by v ČR mělo být zhruba 250 000 pacientů s demencí,” říká neurolog Adam Tesař
Demence je vážné duševní onemocnění, při kterém dochází k poruše intelektu, paměti a osobnosti, a které výrazně narušuje běžné denní aktivity člověka. Jaké jsou příčiny vzniku demence a jak se projevuje? To zjistíš v rozhovoru s neurologem MUDr. et Mgr. Adamem Tesařem Ph.D.
Sekundární demence
Vaskulární demence
Vaskulární demence nastává často náhle, jako následek mrtvice. Demence je důsledkem odumření mozkové tkáně kvůli nedostatku kyslíku. Člověk s vaskulární demencí je psychomotoricky zpomalený, má potíže s plněním úkolů, může mít poruchu pozornosti a soustředění či výkyvy nálad. Ve třetině případů se vaskulární demence vyskytuje v kombinaci s jiným typem, nejčastěji s Alzheimerovou chorobou.
Ostatní příčiny demence
Demence může být také způsobena infekcemi, léky, alkoholem nebo metabolickými poruchami. Po zaléčení onemocnění se demence může zlepšit až úplně vytratit.
Screeningové testy pro demenci 🔍
Chcete vědět, jestli je zapomínání tvojí babičky jen známka stáří či počínající demence? Existují různé krátké testy, které mohou odhalit známky demence. Přesně takový test může provést praktický lékař. Co od něj čekat? Testy většinou obsahují úlohy zaměřené na paměť (zapamatování si slov), orientaci v čase nebo třeba kreslení hodin. K čemu je to dobré? Testujeme tím vizuálně-prostorové vnímání a plánování.
Nechceš si podobný test vyzkoušet s babi nebo dědou doma?
Zdroje:
https://www.alzheimer.cz/alzheimerova-choroba/
Zajímá tě víc o demenci a Alzheimerově chorbě?
Demencí trpí 165 000 Čechů a toto číslá má stále růst. Dobrou zprávou je, že demenci lze předcházet! #neztraťhlavu
Ať už se demence vyskytne u našich blízkých nebo přímo u nás. Nauč se rozpoznat její příznaky včas!
Měj své zdraví pevně v rukou a nezapomeň už ani na jednu prohlídku!
-
Zapamatuje si všechny termíny tvých prohlídek a připomene ti je.
-
Připomene ti také samovyšetření prsou či varlat.
-
Pomůže ti najít toho správného lékaře či odborníka pro tvé zdraví.
-
Naučí tě, že pro své zdraví můžeš udělat něco každý den.