Světový den boje proti rakovině. Jak tomuto civilizačnímu onemocnění předcházet?

Stejně jako každý rok si i letos 4. února připomínáme Světový den boje proti rakovině, jehož cílem je zvýšit všeobecné povědomí o této civilizační nemoci a vyvracet některé mýty, které se s ní pojí. Jeden z nich je, že jí nelze předcházet. Existuje celá řada ovlivnitelných faktorů. Ať už se jedná o zdravý životní styl nebo o pravidelné navštěvování preventivních prohlídek a screeningových programů.

Významným rizikovým faktorem pro rozvoj rakoviny prsu, tlustého střeva nebo žaludku je nadváha a obezita. Nevhodná strava, která obsahuje nedostatek vlákniny a nadměrné množství červeného masa pak zvyšuje riziko vzniku rakoviny tlustého střeva. Zdravý jídelníček by se měl skládat z dostatečného příjmu zeleniny, ovoce, kvalitních bílkovin ale i zdravých tuků a komplexních sacharidů. Důležitý je také pravidelný pohyb a spánek.

V rámci primární prevence hraje velkou roli také vyhýbání se kouření a konzumace alkoholu. Kouření je jedním z nejvýznamnějších příčin vzniku rakoviny, a to nejen plic, ale také močového měchýře, ledvin a dalších. Cigarety obsahují přes 7 000 škodlivých látek, u 70 z nich byla prokázána souvislost se vznikem rakoviny. Konzumace alkoholu pak zvyšuje riziko rakoviny hrdla, jícnu, prsu, ale také jater a dalších orgánů, přičemž neexistuje žádná zcela bezpečná dávka. Pokud člověk pije alkohol a zároveň kouří, efekt těchto rizikových faktorů se násobí.

Nejvýznamnějším rizikovým faktorem vzniku rakoviny kůže je pak UV záření. Při pobytu na slunci by měl proto člověk vždy používat krém s dostatečnou SPF ochranou. Nebezpečné je také opalování v soláriích, proto je vhodnější se jim vyhnout. Rakovinu mohou způsobovat také nějaké infekce. Nejtypičtějším příkladem je lidský papilomavirus (HPV), který je rizikový nejen pro rakovinu děložního čípku, ale také karcinom konečníku nebo krku. Nebezpečný je tedy také pro muže. Účinnou prevenci v tomto případě představuje očkování.

Velmi podstatná je také sekundární prevence, jejímž cílem je odhalení nemoci ještě předtím, než se objeví příznaky. Některé druhy rakoviny se projevují až v pozdních stádiích. Čím dříve se na onemocnění přijde, tím větší je obvykle šance na úspěšné vyléčení. Proto je nutné chodit pravidelně na preventivní prohlídky a screeningové programy, jejichž cílem je nemoc odhalit co nejdříve. Zapomínat bychom neměli každý měsíc ani na samovyšetření prsou, varlat či kůže. 

Přes jejich důležitost prohlídky u praktického doktora zanedbává 75 % lidí, prevenci u gynekologa každá druhá žena. Každý rok je přitom jen v České republice diagnostikováno více než 80 tisíc nových případů rakoviny. 

Komplexní seznam preventivních prohlídek a screeningových programů u nás najdeš také!

Termíny ti pohlídá i naše aplikace Preventivka.

Měj své zdraví pevně v rukou a nezapomeň už ani na jednu prohlídku!

  • Zapamatuje si všechny termíny tvých prohlídek a připomene ti je.

  • Připomene ti také samovyšetření prsou či varlat.

  • Pomůže ti najít toho správného lékaře či odborníka pro tvé zdraví.

  • Naučí tě, že pro své zdraví můžeš udělat něco každý den.

Kam dál?

Pomohl ti náš článek?
Můžeš nás podpořit.

 

Pomohl ti náš článek?
Můžeš nás podpořit.