Jak se starat o své zdraví v létě? Vyhni se mýtům a dezinformacím.
V poslední době se na řadě instagramových účtů objevily informace o tom, jak je důležité vystavovat se sluníčku bez brýlí, nepoužívat opalovací krémy pro jejich toxický efekt nebo se mazat jen v určitou hodinu. A tak podobně. Rádi bychom ti proto shrnuli nejdůležitější podložená fakta, která ti pomohou se v moři dezinformací lépe zorientovat.
Chránit se je důležité, tečka!
- Ochrana před slunečními paprsky je důležitá v prevenci melanomu a jiných nádorů kůže, kterých je v Česku ročně diagnostikováno na 17 000, a zároveň v prevenci stárnutí kůže (vč. tvorby vrásek) a její pigmentaci.
- Vyvaruj se proto přímému slunci mezi 11. a 15. hodinou, kdy je UVB nejméně filtrováno a intenzita záření je tak dvakrát vyšší.
- Chraň se, i když je pod mrakem, UV paprsky totiž pronikají i skrz mraky, nízkou oblačností projde až 90 % z nich.
- Chraň se i při výstupu do hor, kdy je se zvyšující se nadmořskou výškou kůže postupně vystavována větším dávkám UVB záření.
- Chránit by ses proto měl/a nejen na dovolené u moře, ale i při běžném fungování ve městě.
Krém je kámoš.
- Maž se krémem s vysokým SPF faktorem (50+). Číslo ochranného faktoru SPF udává o kolik může být člověk na slunci déle, než kdyby ochranný krém neměl. Stejně tak se udává, že padesátka propouští do kůže pouze padesátinu ultrafialového záření. Takže #saygoodbye ŠESTCE, DESÍTCE A PATNÁCTCE.
- S krémem nešetři, na celé tělo využij správně až 6 čajových lžiček, z toho jednu jen na obličej.
- Pokud použiješ krém s chemickým filtrem: oktokrylen, PABA a další, dostaneš oproti čistě minerálnímu filtru vyšší ochranu proti UVA a UVB záření. Krémy s minerálními filtry: oxid titaničitý a zinečnatý jsou pak vhodnější pro alergiky, mohou se ale hůře roztírat. Proto se i tyto filtry často kombinují, aby se dosáhlo lepších výsledků.
- Maž se už před odchodem z domova, některým krémům totiž trvá, než začnou účinkovat.
- Krém nanášej na celou odhalenou kůži a to každé 2 hodiny (pokud plaveš nebo se potíš, tak častěji).
- Chraň i svoje rty, pořiď si i balzám na rty s SPF.
Kdo další je kámoš?
- Tak třeba oblečení, ne ale každé chrání stejně dobře. Nejlepší volbou jsou látky prodyšné, většinou tmavé barvy nebo bavlněné. Řada výrobců oblečení se už zabývá i výrobou oděvů přímo s ochranným faktorem. Neváhej se proto při výběru oblečení zaměřit i na tento faktor.
- Brýle, brýle, brýle! Ano, melanom totiž může vzniknou i v oku. Používej proto ochranné brýle s certifikovaným UV filtrem, nejlépe z optiky. Pokud použiješ brýle s UV filtrem 400 nm, budou tvoje oči maximálně chráněné.
- Klobouk se širokou krempou je lepší než kšiltovka, chrání totiž celý obličej i krk. Tak ho s sebou přibal zejména, pokud plánuješ být na sluníčku celý den (koupaliště, práce na zahradě).
A co dělat když se spálíš?
- Přesuň se do stínu a pij dostatek tekutin. Pokožku ošetři regeneračními přípravky (např. panthenol), které napomáhají hojení. Je možné ji i lehce chladit vlažnou sprchou (ne ledovou) a kůži zvlhčit krémy a minimalizovat tak svědění a loupání.
- Pozor! Při těžkém spálení, kdy je kůže tmavě rudá a pokrytá puchýři, vyhledej lékařskou pomoc.
- V prevenci si pak mateřská znaménka každý měsíc samovyšetřuj podle metody ABCDE. Jak na to ti poradí aplikace Preventivka. A nezapomeň chránit i svoje děti, spálení v dětství totiž zvyšuje riziko vzniku rakoviny v dospělosti.
Měj své zdraví pevně v rukou a nezapomeň už ani na jednu prohlídku!
-
Zapamatuje si všechny termíny tvých prohlídek a připomene ti je.
-
Připomene ti také samovyšetření prsou či varlat.
-
Pomůže ti najít toho správného lékaře či odborníka pro tvé zdraví.
-
Naučí tě, že pro své zdraví můžeš udělat něco každý den.