Screening rakoviny

Zjisti, jaké jsou v Česku dostupné screeningové programy pro dospělé.

Co je to screening? 

Screening je vyšetřovací metoda zaměřená na rizikovou skupinu a má za cíl objevit danou nemoc v bezpříznakovém stádiu.

Rakovina prsu – mamografický screening

Mamografický screening je vyšetření používané na včasné odhalení rakoviny prsu. Účastnit by se ho měla každá žena od 45 let bez ohledu na to, jestli má malá, velká prsa či implantáty.

Screening rakoviny děložního čípku

Provádí se pomocí tzv. cytologického stěru z povrchu i vnitřku děložního čípku 1× ročně u gynekologa, kdy se zjišťuje, jestli se buňky čípku nádorově nezměnily. Výsledky obdržíš po 7–14 dnech. 

Screening rakoviny tlustého střeva

Provádí se pomocí testu okultního (neboli skrytého) krvácení do stolice (tzv. TOKS) a nebo koloskopicky (vyšetření konečníku a tlustého střeva přístrojem s kamerou).

Screening rakoviny plic

V roce 2022 odstartovala pilotní verze screeningu rakoviny plic. Výskyt tohoto druhu rakoviny se v Česku zvyšuje, především u žen. Zatímco člověk, který přijde k lékaři s rakovinou plic v prvním stádiu, má 60% šanci, že přežije, u čtvrtého stádia, tedy když už nádor metastazuje do ostatních orgánů, je šance na přežití téměř nulová. 

Screening rakoviny prostaty

V roce 2024 byla uvedena pilotní verze programu časného záchytu rakoviny prostaty. Provádí se zjištěním hladiny PSA (prostatického specifického antigenu) v krvi u mužů nad 50 let. Jeden z největších problémů rakoviny prostaty je, že bývá dlouhou dobu bez příznaků. Až 2 000 mužů je každý rok diagnostikováno s karcinomem prostaty v pokročilém stádiu.

Nová mobilní aplikace Preventivka

Měj své zdraví pevně v rukou a nezapomeň už ani na jednu prohlídku! 

  • Zapamatuje si všechny termíny tvých prohlídek a připomene ti je.

  • Připomene ti také samovyšetření prsou či varlat.

  • Naučí tě, že pro své zdraví můžeš udělat něco každý den.

Není ti ohledně screeningů něco jasné nebo máš dotaz? 

Rádi ti poradíme.