K čemu jsou potřeba mezizubní kartáčky, zubní nit, zubní pasta a ústní voda?
Možná jsi už taky někdy přemýšlel/a, jestli klasický kartáček stačí nebo jestli nutně potřebuješ ústní vodu. A je lepší používat mezizubní kartáček nebo zubní nit? Odpovědi nejen na tyto otázky ti poskytneme v následujícím článku.
Mezizubní kartáčky
Základem správného čištění zubů je pro někoho možná překvapivě kartáček a mezizubní kartáček, nikoliv kartáček a pasta. Mezizubní prostory tvoří dohromady až 40 % zubních plošek a když je dlouhodobě nebudeme čistit, zakládáme si na problém buď v podobě zubního kazu nebo zánětu dásní.
Jak vybrat správné kartáčky?
Klíčová je správná velikost mezizubních kartáčků, proto se neváhej o výběru jejich velikosti poradit se svým zubařem či dentální hygienistkou. Zakoupit si můžeš také sadu mezizubních kartáčků různé velikosti a jednoduše vyzkoušet, které velikosti do tvých mezizubních prostor pasují. Většině lidí nestačí pouze jedna velikost mezizubního kartáčku, protože nikdo z nás nemá všechny mezizubní prostory stejně velké. Potřebovat budeš pravděpodobně alespoň dva mezizubní kartáčky. Pokud máš pocit, že se do některé mezery kartáček nevejde, může být prostor blokovaný například zubním kamenem, poté je vhodné se opět obrátit na dentální hygienistku nebo svého zubního lékaře. Pozor na příliš malou velikost mezizubního kartáčku - v tom případě by efektivně nečistil mezizubní prostor, proto je opravdu třeba velikosti kartáčků správně nakalibrovat.
Jak často je používat?
Mezizubní kartáčky stačí používat 1x denně, ideálně večer po vyčištění zubů klasickým kartáčkem.
Jak na to?
Mezizubní kartáček nasměruj do mezizubního prostoru co nejblíže k dásni a projeď skrz, následně kartáček vytahuj v kontaktu s dásní. K vyčištění stačí 1 až 2 pohyby dovnitř a ven.
Kdy kartáček vyměnit za nový?
Kartáček vyměň po roztřepení jeho vláken nebo při poškození drátku, na kterém jsou vlákna připevněna. Obecně mezizubní kartáčky vydrží zhruba týden. Stejně jako u klasického kartáčku na ně nedávej kryt.
Zubní nit
Zubní nit použij k vyčištění úzkých mezizubních prostor, do kterých nelze zavést mezizubní kartáček, či tam, kde se zuby dotýkají větší plochou. Lépe se manipuluje s nití voskovanou, a pokud nám nevyhovuje ani ta, pomůže nám zubní nit usazená v párátku, tzv. flosspic.
Jak často ji používat?
Nejdůležitější je její užití večer, ale můžeš se jí chopit, kdykoli je to třeba. :-)
Jak na to?
Pilovitým pohybem projeď skrz bod kontaktu zubů, pak nit přilož vždy k jednomu ze zubů a sjeď podél něj pod dáseň a zpět. Čištění by nemělo bolet!
Zubní pasta
Zubní pasta neslouží k odstraňování zubního plaku, ten je odstraňován mechanicky kartáčkem. Je tedy pouze příjemným doplňkem, který slouží k osvěžení. Výjimkou jsou tzv. terapeutické zubní pasty, které ti může doporučit dentální hygienistka či zubař. Tyto pasty obsahují látky, které mohou sloužit například k urychlení léčby zánětu dásní či zacelení zubní skloviny při citlivých zubech. Pokud jinak žádné problémy se zuby nemáš, můžeš si pastu vybrat na základě vlastních preferencí. Existují třeba i zubní pasty v tabletách (tady pozor na obsah sody!) nebo s aktivním uhlím, které slouží jako leštidlo. Pokud pastu používáš, na kartáček stačí nanést množství odpovídající kuličce hrášku.