Stres

Stres je běžnou reakcí organismu na hrozící nebezpečí, tzn. když tvůj mozek cítí zvýšenou zátěž, tak povolá do služby obranný systém, aby se s ní lépe vypořádal.

Když už ale mozek zátěž necítí, tak by se tvůj organismus měl vrátit do klidového stavu. Když se do něho nevrátí (to se v dnešní době stává často), může to způsobit zdravotní komplikace.

Jaké jsou projevy stresu?

Fyzické: 

 • bolest hlavy

 • bolest svalů

 • bolest na hrudi

 • únava

 • snížené libido

 • problémy se spánkem

Psychické: 

 • úzkost
 • pocit smutku nebo zahlcení
 • výbuchy vzteku
 • přejídání nebo nedostatečné přijímání potravy

Stres můžeme rozdělit na dva základní druhy:

1. Eustres

Eustres (jinak řečeno „dobrý stres"), který zvýší aktivitu tvého organismu, pomáhá se soustředěním a vede k lepšímu výkonu.

2. Distres

Distres (neboli „špatný stres"), kterým se nadměrně zvýší zátěž tvého organismu a může ho poškodit.

Loono Blog

Strašák jménem stres. Kdy škodí a jak se s ním vypořádat?

Stres je běžnou zdravou psychologickou i fyzickou reakcí na zátěž. Když mozek takovou zátěž zaznamená, aktivuje obranný systém. Setkal se s nebezpečím, na které musí nějak reagovat. Jedná se o vývojově starý mechanismus, který... celý článek.

Jaké účinky má dlouhodobý stres?

Pokud jsi dlouhodobě ve stresu, může to vést ke zdravotním komplikacím a k nejrůznějším onemocněním jako:

 • Vysoký krevní tlak
 • Onemocnění srdce
 • Obezita
 • Cukrovka
 • Deprese
 • Syndrom vyhoření

Se stresem často přicházejí i úzkosti, pocit smutku nebo pocit zahlcení.

Jak předejít stresu?

 1. Zkus začít myslet pozitivně (i když se to zdá jako těžký úkol). Pozitivní myšlení pomáhá s uklidněním a kontrolou stresu. Místo „to nedokážu“ si říkej „Udělám to nejlépe, jak dovedu“.
 2. Během dne se zkus na pár minut zastavit, pročistit si hlavu (pomáhá procházka či dechová cvičení).
 3. Zaměř se na aktivity, které ti zvednou náladu. Pusť si třeba svůj oblíbený film, přečti si před spaním knížku, povečeř s přáteli nebo se vrať k oblíbenému koníčku.
 4. Nezapomeň, že relaxovat se dá nejen koukáním na oblíbený seriál, ale zkusit můžeš třeba sport, jógu či dechová cvičení. Projít se můžeš i po cestě z práce domů.
 5. Dávej si realistické cíle. Vytvoři si seznam denních úkolů a ty se snaž splnit.
 6. Mysli na zdravý životní styl. Vyhni se alkoholu, cigaretám i jiným návykovým látkám. Právě ty situaci ještě zhoršují.

Poslouchej podcast

Co depresi může vyvolat a jak s ní pracovat a léčit ji? A jak jí vlastně rozeznáme od smutku, který je nedílnou součástí našeho života? Ponoř se do dnešního podcastu, který ti zase o trochu víc pomůže vzdělávat se v oblasti duševního zdraví.

Nejčastější otázky

Kdy se obrátit na odborníka?

Kdykoliv, kdy cítíš, že bys ocenil/a si o problému s někým promluvit.

Jak zdravý životní styl pomáhá předcházet stresu?

Jaké jsou základní metody péče o duševní zdraví?

Dostatek spánku – Každodenní přísun spánku by měl být ideálně mezi 7–9 hodinami. Samozřejmě záleží na tvém věku. V pravidelném spánku ti pomůže, pokud si stanovíš čas, ve který budeš pravidelně každý den chodit spát a vstávat.

Vyvážená a zdravá strava – Základem duševního zdraví je i vyvážená zdravá strava, která nás zásobuje energií a vytváří naši tělesnou konstituci.

Pravidelný pohyb – Ten je pro celkové zdraví člověka nepostradatelný. Pravidelný pohyb přispívá, jak k fyzickému zdraví, tak k tomu psychickému. Snížuje stres, úzkost a zvyšuje sebevědomí. Právě proto je důležitým faktorem v prevenci duševních onemocnění a zároveň zvyšuje kvalitu života lidem, kteří nějakým duševním onemocněním trpí (často se zařazuje do léčby deprese). Zkus si proto najít nějaký druh aktivity, která tě bude bavit a věnuj se jí 3× týdně po dobu alespoň 30 minut.

Správné hospodaření s časem – Na všechny z nás je kladeno obrovské množství povinností, proto je důležité zaměřit se na správné hospodaření s časem. Do svého denní režimu zařaď dostatečnou dávku relaxace (až už aktivní či pasivní), stanov si přesný čas, kdy se budeš věnovat práci a jakou dobu budeš věnovat sobě. 

Relaxační a autoregulační cvičení – Jsou základem psychohygieny, pomáhají k cílovědomému zvládání stresu a podporují duševní vyrovnanost. Relaxace odstraňuje svalové a duševní napětí, umožňuje organismu (včetně mozku) regeneraci a zotavení. Mezi nejúčinější prostředky relaxace patří pohyb, vnímání těla (mindfulness) nebo střídání napětí a uvolnění. Zkus třeba jógu, procházky, cvičení nebo meditaci.

Loono Blog

Relaxační a meditační techniky pro začátečníky. Pomohou s odbouráním stresu i bolesti.

Tento proces sebeuvědomování je schopností, která se dá trénovat jako každá jiná, a je tedy možné se v ní zdokonalovat.

K lepšímu sebeuvědomování nám mohou pomoci relaxační a meditační...celý článek.

Podpoř online edukaci
v oblasti prevence

Chceme, aby prevence lidi bavila a stala se běžnou součástí jejich životů. Proto vyrábíme infografiky, videa, články a podcasty, které postujeme na Instagram, náš Youtube nebo nahráváme na web do sekce prevence. Pomoz nám, ať můžeme vzdělávat online.

 

Podpoř online edukaci
v oblasti prevence

Chceme, aby prevence lidi bavila a stala se běžnou součástí jejich životů. Proto vyrábíme infografiky, videa, články a podcasty, které postujeme na Instagram, náš Youtube nebo nahráváme na web do sekce prevence. Pomoz nám, ať můžeme vzdělávat online.