Stres
Stres je běžnou reakcí organismu na hrozící nebezpečí, tzn. když tvůj mozek cítí zvýšenou zátěž, tak povolá do služby obranný systém, aby se s ní lépe vypořádal.
Když už ale mozek zátěž necítí, tak by se tvůj organismus měl vrátit do klidového stavu. Když se do něho nevrátí (to se v dnešní době stává často), může to způsobit zdravotní komplikace.
Jaké jsou projevy stresu?
Fyzické:
-
bolest hlavy
-
bolest svalů
-
bolest na hrudi
-
únava
-
snížené libido
-
problémy se spánkem
Psychické:
- úzkost
- pocit smutku nebo zahlcení
- výbuchy vzteku
- přejídání nebo nedostatečné přijímání potravy
Stres můžeme rozdělit na dva základní druhy:
1. Eustres
Eustres (jinak řečeno „dobrý stres"), který zvýší aktivitu tvého organismu, pomáhá se soustředěním a vede k lepšímu výkonu.
2. Distres
Distres (neboli „špatný stres"), kterým se nadměrně zvýší zátěž tvého organismu a může ho poškodit.
Loono Blog
Strašák jménem stres. Kdy škodí a jak se s ním vypořádat?
Stres je běžnou zdravou psychologickou i fyzickou reakcí na zátěž. Když mozek takovou zátěž zaznamená, aktivuje obranný systém. Setkal se s nebezpečím, na které musí nějak reagovat. Jedná se o vývojově starý mechanismus, který... celý článek.
Jaké účinky má dlouhodobý stres?
Pokud jsi dlouhodobě ve stresu, může to vést ke zdravotním komplikacím a k nejrůznějším onemocněním jako:
- Vysoký krevní tlak
- Onemocnění srdce
- Obezita
- Cukrovka
- Deprese
- Syndrom vyhoření
Jak předejít stresu?
- Zkus začít myslet pozitivně (i když se to zdá jako těžký úkol). Pozitivní myšlení pomáhá s uklidněním a kontrolou stresu. Místo „to nedokážu“ si říkej „Udělám to nejlépe, jak dovedu“.
- Během dne se zkus na pár minut zastavit, pročistit si hlavu (pomáhá procházka či dechová cvičení).
- Zaměř se na aktivity, které ti zvednou náladu. Pusť si třeba svůj oblíbený film, přečti si před spaním knížku, povečeř s přáteli nebo se vrať k oblíbenému koníčku.
- Nezapomeň, že relaxovat se dá nejen koukáním na oblíbený seriál, ale zkusit můžeš třeba sport, jógu či dechová cvičení. Projít se můžeš i po cestě z práce domů.
- Dávej si realistické cíle. Vytvoři si seznam denních úkolů a ty se snaž splnit.
- Mysli na zdravý životní styl. Vyhni se alkoholu, cigaretám i jiným návykovým látkám. Právě ty situaci ještě zhoršují.
Poslouchej podcast
Co depresi může vyvolat a jak s ní pracovat a léčit ji? A jak jí vlastně rozeznáme od smutku, který je nedílnou součástí našeho života? Ponoř se do dnešního podcastu, který ti zase o trochu víc pomůže vzdělávat se v oblasti duševního zdraví.
Nejčastější otázky
Kdy se obrátit na odborníka?
Jak zdravý životní styl pomáhá předcházet stresu?
Jaké jsou základní metody péče o duševní zdraví?
Dostatek spánku – Každodenní přísun spánku by měl být ideálně mezi 7–9 hodinami. Samozřejmě záleží na tvém věku. V pravidelném spánku ti pomůže, pokud si stanovíš čas, ve který budeš pravidelně každý den chodit spát a vstávat.
Vyvážená a zdravá strava – Základem duševního zdraví je i vyvážená zdravá strava, která nás zásobuje energií a vytváří naši tělesnou konstituci.
Pravidelný pohyb – Ten je pro celkové zdraví člověka nepostradatelný. Pravidelný pohyb přispívá, jak k fyzickému zdraví, tak k tomu psychickému. Snížuje stres, úzkost a zvyšuje sebevědomí. Právě proto je důležitým faktorem v prevenci duševních onemocnění a zároveň zvyšuje kvalitu života lidem, kteří nějakým duševním onemocněním trpí (často se zařazuje do léčby deprese). Zkus si proto najít nějaký druh aktivity, která tě bude bavit a věnuj se jí 3× týdně po dobu alespoň 30 minut.
Správné hospodaření s časem – Na všechny z nás je kladeno obrovské množství povinností, proto je důležité zaměřit se na správné hospodaření s časem. Do svého denní režimu zařaď dostatečnou dávku relaxace (až už aktivní či pasivní), stanov si přesný čas, kdy se budeš věnovat práci a jakou dobu budeš věnovat sobě.
Relaxační a autoregulační cvičení – Jsou základem psychohygieny, pomáhají k cílovědomému zvládání stresu a podporují duševní vyrovnanost. Relaxace odstraňuje svalové a duševní napětí, umožňuje organismu (včetně mozku) regeneraci a zotavení. Mezi nejúčinější prostředky relaxace patří pohyb, vnímání těla (mindfulness) nebo střídání napětí a uvolnění. Zkus třeba jógu, procházky, cvičení nebo meditaci.
Loono Blog
Relaxační a meditační techniky pro začátečníky. Pomohou s odbouráním stresu i bolesti.
Tento proces sebeuvědomování je schopností, která se dá trénovat jako každá jiná, a je tedy možné se v ní zdokonalovat.
K lepšímu sebeuvědomování nám mohou pomoci relaxační a meditační...celý článek.