Cholesterol

Cholesterol je látka přítomná v těle, která je součástí buněčných membrán a je potřebná k tvorbě hormonů, vitaminu D a žlučových kyselin. Přijímáme ho z potravy (především živočišné), ale tělo si ho dokáže také vytvořit.

Cholesterol je v krvi přenášen tzv. lipoproteiny.

Rozlišujeme 2 typy cholesterolu

 • “Hodný” cholesterol (tzv. HDL) má ochrannou funkci, protože odvádí nadbytečné tuky z těla.  Přítomnost velkého množství HDL v krvi je v pořádku.  
 • “Zlý” cholesterol (tzv. LDL) se usazuje v cévních stěnách a urychluje tvorbu aterosklerózy. Je proto vhodnější mít malé množství LDL v krvi. 
Optimální hodnota celkového cholesterolu je do 5 mmmol/l, LDL (lipoprotein s nízkou hustotou) cholesterolu do 3 mmol/l a HDL (lipoprotein s vysokou hustotou) cholesterolu nad 1 mmol/l.
Zvýšenou hladinu cholesterolu v krvi najdeme až u 30 % dospělé populace.

Vysoký cholesterol

Pokud je cholesterol zvýšený už od mladého věku, může se jednat o dědičné onemocnění jako je tzv. familiární hypercholesterolémii (FAH) nebo familiární hypertriacylglycerolémii. Vzhledem k velmi vysokým hladinám cholesterolu je u neléčených pacientů s FAH přítomno přibližně 20x vyšší riziko vzniku onemocnění srdce a cév než u zdravých osob. 

Pokud se váš lékař domnívá, že máte FAH, můžete požádat o vyšetření lipidů v krvi pro kontrolu hladiny různých typů cholesterolu. Také doporučí genetické vyšetření, které potvrdí  diagnózu.

Poslouchej podcast

Závislost na tabáku je příčinou každého 6. úmrtí v Česku. Není proto divu, že "přestat kouřit" je jedním z nejčastějších předsevzetí. Co se děje v těle kuřáka po konzumaci cigarety? Jak je to s pasivním kouřením - je v pohodě si před dětmi zapálit z okna?

Nejčastější otázky

Čím je vysoký cholesterol nebezpečný?

Zvýšená hladina cholesterolu v krvi přispívá k vzniku aterosklerózy (kornatění tepen) a zvyšuje tak riziko vzniku srdečně cévních onemocnění, jako je infarkt nebo mozková mrtvice.

Příčiny vysokého cholesterolu

Ve většině případů je způsoben kombinací dědičných vlivů a životního stylu. To znamená, že u člověka s dědičnou dispozicí, který však bude dodržovat zásady zdravého životního stylu, bude cholesterol v normě, zatímco u člověka s nezdravým životním stylem dojde k vzestupu jeho hladiny a zvýšení rizika infarktu nebo mozkové mrtvice. 

Jak se vysoký cholesterol projevuje?

Vysoký cholesterol na sobě necítíme, i tak ale poškozuje naše cévy. Stanovuje se z krevních odběrů v rámci preventivních prohlídek u praktického lékaře. U familiární hypercholesterolémie, dědičného onemocnění, dochází k infarktu či mrtvici v mladém věku.

Prevence vysokého cholesterolu

Je důležité navštívit každé dva roky svého praktického lékaře. A to zejména ve věku 18 let a dále ve věku 30, 40, 50 a 60 let, kdy se cholesterol dle vyhlášky ministerstva zdravotnictví měří. Pokud vám praktický lékař předepíše léky na snížení cholesterolu, je důležité je brát pravidelně společně s úpravou životního stylu. 

Co dělat pokud chceme hladinu cholesterolu snížit?

1. Zdravá strava

 • Pokud máme nadváhu/obezitu, omezit kalorický příjem
 • Omezit příjem nasycených tuků, které jsou například v červeném mase a másle
 • Nasycené tuky nahradit nenasycenými a omega-3 mastné kyseliny - olivový olej, ořechy, ryby
 • Zvýšit příjem vlákniny a vitamínů ze zeleniny a ovoce  400g/den - to je například 1,5 salátové okurky nebo 2 celé papriky nebo 3 středně velká jablka. Ideální je ovoce a zeleninu konzumovat. 
 • Omezit příjem soli na 5 g/den. 5 g soli je zhruba 1 čajová lžička. 4g jsou už obsaženy v potravinách, které jíme, takže nám na dosolování jídla zbývá pouze 1 g tedy ⅕ čajové lžičky! 
 • Nekonzumovat alkohol

2. Pohybová aktivita

 • 20-30 minut 4-5x týdně (běh, rychlá chůze, jízda na kole, plavání, intenzivní tanec). Pravidelné cvičení má vliv na tuky v těle, snižuje „špatný“ cholesterol (LDL) a zvyšuje dobrý cholesterol. Má také vliv na další rizikové faktory kardiovaskulárních onemocnění jako je vysoký tlak

3. Přestat s kouřením

 • Kouření samo o sobě způsobuje další poškození cév, snižuje hladinu „dobrého“ cholesterolu (HDL) a zvyšuje riziko kardiovaskulárních onemocnění.

Co dalšího společně s cholesterolem přispívá ke vzniku srdečního infarktu nebo mozkové mrtvice?

 • Vysoký krevní tlak
 • Vysoká hladina krevního cukru v krvi
 • Nadváha a obezita
 • Kouření
 • Konzumace alkoholu
 • Nedostatek pohybu a spánku

Loono Blog

Lidé ze své stravy zbytečně vyřazují některé skupiny potravin.
Bc. Nikola Fisková, nutriční terapeutka

Vyvážená strava je jedním ze základních prvků zdravého životního stylu. Právě proto jsme se v jednom z našich posledních livestreamů zaměřili na zásady zdravé výživy s nutriční terapeutkou....... celý článek

Podpoř online edukaci
v oblasti prevence

Chceme, aby prevence lidi bavila a stala se běžnou součástí jejich životů. Proto vyrábíme infografiky, videa, články a podcasty, které postujeme na Instagram, náš Youtube nebo nahráváme na web do sekce prevence. Pomoz nám, ať můžeme vzdělávat online.

 

Podpoř online edukaci
v oblasti prevence

Chceme, aby prevence lidi bavila a stala se běžnou součástí jejich životů. Proto vyrábíme infografiky, videa, články a podcasty, které postujeme na Instagram, náš Youtube nebo nahráváme na web do sekce prevence. Pomoz nám, ať můžeme vzdělávat online.