Co se děje s tělem a duší při šestinedělí
Porod je za tebou, oddychla sis, viď? Čeká tě teď šestinedělí. Období, kdy už je miminko na světě, ale tělo i psychika ženy si teprve začínají zvykat na novou realitu mateřství – kojení, přebalování, uspávání.
Je to čas velkých změn, často extrémních emocí – od euforie přes únavu až po slzy bez zjevného důvodu. A všechno je to v pořádku. Pojď se s námi podívat, co se během šestinedělí odehrává v těle a duši, protože čím víc o tom víš, tím líp si tím můžeš projít. 💛
Tělo v šestinedělí
Porodila jsi dítě. Ať už jsi rodila vaginálně nebo císařským řezem, je to pro tělo obrovský zápřah:
👉🏻 Děloha se vrací do původní velikosti tzv. se zavinuje – stahuje se pomocí hormonů a kontrakcí. Zavinování dělohy může být bolestivé, poraď se s lékařem, zda si můžeš říct o léky na bolest
👉🏻 Z dělohy odcházejí tzv. očistky – krvácení připomínající silnou menstruaci, které postupem týdnů zeslabuje. Pořiď si speciální vložky a jednorázové kalhotky a pravidelně je podle potřeby vyměňuj. Pozor! Očistky jsou infekční materiál. Menstruační kalhotky při silných očistcích nedoporučujeme. Sleduj barvu, zápach a množství krvácení a pokud je silné nebo zapáchající, vyhledej lékaře.
👉🏻 Sprchuj se klidně i několikrát denně nebo použij lahev se střičkou po každé toaletě. Vynech tampony, koupání a bazény do úplného zhojení. Bavlněné prádlo, ideálně bez parfemovaných vložek.
👉🏻 Porodní poranění (šití, jizvy, hráz, císařský řez) potřebují klid, hygienu a čas. I když vypadají „zvenku zahojené“, může to uvnitř ještě bolet. Nezapomeň své porodní poranění pravidelně větrat. Pokud je místo porodního poranění zarudlé, nebo hnisá, případně máš horečku, kontaktuj lékaře.
👉🏻Jizvu po císařském řezu každý den osprchuj, jemně osuš a nenos příliš těsné oblečení. Břicho nenamáhej, vstávej přes bok a omez nošení těžkých věcí, miminko postačí. Stehy ti buď vyndá tvůj lékař, nebo kolem 7. dne samy vypadají. Po zhojení můžeš jizvu jemně masírovat.
👉🏻 Kojení a změny prsou: bolestivé nalití prsou, ragády, hledání správné polohy ke kojení – to všechno může být výzva. Sežeň si kontakt na laktační poradkyni ideálně ještě před porodem a řekni si o pomoc.
🫂 Mysli také na svoje potřeby: jez, spi, zavolej kamarádce, která už děťátko má. Nesnaž se stihnout všechno, nepořádek nemá nožičky, nikam neuteče. Řekni si o pomoc.
Duše v šestinedělí
Máš pocit, že zažíváš nejšťastnější období v životě? A nebo taky ne! Všechny emoce jsou v šestinedělí (a i mimo něj) dovoleny, navzdory tomu co říkají sociální sítě. Může to stejně tak být velmi náročné období v životě maminky.
👉🏻 Po porodu prudce klesá hladina těhotenských hormonů (hlavně estrogenu a progesteronu). Tím se mění nejen fyzické procesy v těle, ale i duševní rovnováha. Chvíli se směješ, chvíli pláčeš. Připomíná ti to pubertu? No jasně, až na to, že hormonální výkyvy jsou větší než v pubertě nebo při PMS, tak na sebe buď laskavá.
👉🏻 Až 80 % žen zažije v prvních dnech po porodu výkyvy nálad, plačtivost, úzkosti. Říká se tomu baby blues. Obvykle odezní do dvou týdnů.
Další situace, které můžeš zažít po porodu a kdy si říct o pomoc:
😔 Poporodní deprese - pokud pocity smutku, beznaděje, úzkosti nebo podrážděnosti trvají déle než 2 týdny a brání ti v běžném fungování. Může mít různé formy, od mírných až po velmi závažné. Častěji se vyskytuje u mladších maminek, svobodných, s komplikovanou rodinnou situací nebo u těch, které zažívají ekonomické či sociální potíže. Důležité je vědět, že se dá léčit pomocí psychoterapie a někdy i léků. Pokud se s těmito pocity potýkáš, neváhej vyhledat pomoc!
👉🏻Porod byl ale síla co? Může být krásný, ale někdy i traumatizující – a obojí není vyjímkou. Zpracování zážitku z porodu někdy potřebuje čas (a někdy i odbornou pomoc).
👉🏻 Společenské očekávání, že „to přece zvládneš“, může být velmi těžké. Šestinedělí ale není výkonostní sport. Je to uzdravování, adaptace na novou roli. Neuspěchej ho!
🧘♀️ Mluv o svých pocitech. S partnerem, mámoou kamarádkou, dulou, porodní asistentkou, terapeutem – není slabost říct si o podporu. Naopak.
Zdroje:
https://www.cuh.nhs.uk/patient-information/caesarean-section-wound-care
https://www.unitypoint.org/news-and-articles/postpartum-vaginal-care-hygiene-tips-for-after-giving-birth
Měj své zdraví pevně v rukou a nezapomeň už ani na jednu prohlídku!
-
Zapamatuje si všechny termíny tvých prohlídek a připomene ti je.
-
Připomene ti také samovyšetření prsou či varlat.
-
Pomůže ti najít toho správného lékaře či odborníka pro tvé zdraví.
-
Naučí tě, že pro své zdraví můžeš udělat něco každý den.
