Únik moči (inkontinence)
Únikem moči neboli inkontinencí se myslí samovolné a nekontrolovatelné vyprazdňování močového měchýře. Za svůj život má s únikem moči potíže až 50 % žen, ale řeší ho jen 10 % z nich. Samozřejmě se ale týká i mužů. Nestyď se proto a vyhledej pomoc u urologa nebo gynekologa včas!
Jak se inkontinence projevuje?
Inkontinence se může projevit náhlými úniky moči například během kašle, smíchu či pohybu nebo nucením na močení, které je tak silné, že není možné včas dojít na toaletu. Množství úniku kolísá od občasných, nepatrných úniků několika kapek moči až k naprosté ztrátě kontroly a stálému nekontrolovatelnému pomočování.
Co může inkontinenci zesílit?
- Alkohol
- Kofein
- Bublinková voda
- Čokoláda
- Chilli papričky
- Hodně koření, cukru, citrusy
- Léky - na srdce, na uklidnění, na uvolnění svalů
- Vysoké dávky vit. C
Jak úniku moči předcházet?
- Dodržovat zásady zdravého životního stylu (udržovat adekvátní hmotnost, nekouřit, omezit kofein a alkohol, jíst více vlákniny).
- Dodržovat zásady správného vyprazdňování - při močení nikdy netlačit a nespěchat, nikdy vědomě nepřerušovat proud moči (dříve doporučováno jako součást Kegelových cviků), významně omezit tzv. “preventivní močení” (například před odchodem z domu - močový měchýř pak ztrácí svou jímací funkci).
- Při jakýchkoli mimovolních únicích moči včas kontaktovat svého praktického lékaře, gynekologa či urologa. Každé ženě po šestinedělí doporučujeme návštěvu fyzioterapeuta.
Loono Rozhovor
Únik moči. Slovní spojení, při kterém si vybavíte především babičky. Únik moči se však týká až 25 % žen a 5 % mužů v produktivním věku. Ve vyšším věku pak každé druhé ženy a pátého muže. Zeptali jsme se proto MUDr. Iva Minárika, Ph.D., jak úniku moči předcházet....... celý článek.
Nejčastější otázky
Co může inkontinenci způsobit?
- Těhotenství - močová inkontinence postihuje až ⅓ těhotných žen, mívá však přechodný charakter.
- Porod – vaginální porod může vést k přímému poškození struktur pánevního dna.
- Operace v malé pánvi – může poškodit svaly pánevního dna i nervy, které tyto svaly ovládají.
- Věk – s věkem se přirozeně snižuje pružnost svalů pánevního dna, vliv mají také hormonální změny v menopauze.
- Dlouhodobé zvýšení nitrobřišního tlaku - kašel, těžká fyzická práce, zácpa.
- Nadváha – působí zvýšeným tlakem na svaly pánevního dna.
- Kouření - účinky tabáku na organismus zvyšují riziko samovolného úniku moči.
- Změny na prostatě či močové kameny - způsobí ucpání močových cest.
- Infekce močových cest - dochází k dráždění močového měchýře, což může vést k úniku moči.
- Onemocnění nervové soustavy - mohou ovlivňovat mozek, míchu i nervy pánevního dna, které močení prostřednictvím svalů pánevního dna a močového měchýře řídí (např. roztroušená skleróza).
- Léky - některé léky mohou ovlivňovat svaly pánevního dna i močového měchýře, jiné zvyšují množství vylučované moči (tzv. diuretika), ale vliv mohou mít také léky s tlumivým efektem na organismus.
- Jiná onemocnění, která se projevují inkontinencí - cukrovka (cukr v moči je živnou půdou pro bakterie, které pak dráždí močový měchýř; v důsledku cukrovky může dojít také k poškození nervů, které mají vliv na močení) , srdeční selhání, ledvinné selhání atd.
Jaké jsou typy inkontinence?
- Stresová inkontinence je typická pro ženy po porodu nebo po menopauze. Vzniká při nedostatečném uzavíracím tlaku v močové trubici při zvýšení tlaku v břiše, tedy například při kašlání, kýchání, zvedání těžkých břemen nebo také při smíchu.
- Urgentní inkontinence se projevuje náhlým a velmi intenzivním nucením na močení, po němž následuje pomočení. Dalšími příznaky jsou také časté močení (více než 8x za den) a nutkání na močení během noci. Může vznikat v důsledku roztroušené sklerózy, diabetu, operace či úrazu, a také může být následkem infekce močových cest.
- Smíšenou inkontinencí nazýváme kombinaci stresového a urgentního úniku moči.
- Paradoxní inkontinence postihuje častěji muže a mohou za ni oslabené svaly močového měchýře nebo překážka v močové trubici. Projevuje se tak, že močový měchýř je stále přeplněný a pouze přetéká. Objevuje se například v důsledku močových kamenů, diabetu, po náročných operacích nebo také kvůli změnám na prostatě. U starších můžu se v souvislosti se zvětšenou prostatou, která brání odchodu moči, objevuje také inkontinence návalová.
- Reflexní inkontinence souvisí s neurologickými onemocněními. Může být vrozená i získaná. Pacient s touto inkontinencí není schopen vědomě ovládat močení. Nejčastěji se projeví u pacientů s demencí.
- Psychogenní inkontinence se může objevit zejména u starších pacientů ze strachu, úzkosti nebo stresu. Obvykle je dočasná.
Jak se inkontinence léčí?
Základem jsou vždy režimová opatření, která jsou pro všechny typy inkontinence podobná - dodržování racionálních stravovacích návyků, rozumný pitný režim, udržování adekvátní tělesné hmotnosti, prevence zácpy, pravidelný pohyb.
Další způsob léčby závisí na příčině úniku moči.
Jednou z možností je fyzioterapie, která nesmí být nikdy redukována pouze na tzv. posilování pánevního dna.
Pánevní dno je součástí hlubokého stabilizačního systému a jeho funkce není pouze udržování moči. Má zásadní vliv na naši posturu i správný dechový stereotyp. Smyslem fyzioterapie tedy není svaly “naposilovat”, ale správně aktivovat a zapojit do funkce ve chvíli potřeby.
Dále se používá elektrostimulace (nepřímá elektrostimulace nervosvalových struktur pánevního dna, močové trubice a močového měchýře pomocí vaginálně nebo rektálně umístěné sondy), zavádění vaginálních konusů (intravaginálně umístěných předmětů, která žena nosí 20 minut denně zavedené v pochvě), pesaroterapie (vaginální pesary upravují porušené anatomické poměry nebo zvyšují výtokový odpor uretry), v některých případech mohou pomoci léky (léky působící na receptory ve stěně močového měchýře, lokální aplikace estrogenů či botulotoxinu) a lze zvolit i operační řešení (vložení pásky podpírající močovou trubici, u mužů existuje také možnost vložení umělého svěrače). S volbou metody vám vždy poradí váš lékař. Užitečným pomocníkem při inkontinenci jsou inkontinenční pomůcky (inkontinenční vložky, vložné pleny, zalepovací a natahovací kalhotky a absorpční podložky), které absorbují moč a pohlcují také zápach.
Poslouchej podcast
Podle Lukáše Doskočila trpí inkontinencí (únikem moči) v České republice až jeden milión lidí. Právě tomuto velmi častému problému jsme věnovali novou epizodu. Zjistíš, jaké jsou druhy inkontinence, její rizikové faktory nebo co to je hyperaktivní močový měchýř.