Vyšetření tlustého střeva – koloskopie 

Od 50 let máš možnost zvolit si mezi takzvanou screeningovou koloskopií (1× za 10 let) a nebo  TOKS (1× za 1 rok)

Koloskopie je vyšetření, při kterém se pomocí ohebného přístroje vyšetřuje tlusté střevo. Přístroj umožňuje i provedení léčebného zákroku v podobě odstranění výrůstků střevní stěny, takzvaných polypů. Ty se následně posílají k histologickému vyšetření pod mikroskopem. Základem bezproblémového koloskopického vyšetření je správná příprava

Jak často?

 Nově od 50. roku v rámci screeningu 1x za 10 let nebo na doporučení lékaře.

Budu potřebovat žádanku?

Ano, vystaví ti ji praktický lékař.

Jak dlouho to trvá?

30 minut.

Co se bude dít?

Po pečlivé přípravě se dostavíš na pracoviště. Zde se tě ujmou sestřičky, které ti vysvětlí postup. Lékař nejprve vyšetří konečník prstem (per rektum) a pak zavede ohebný endoskop do střeva. Střevo celé prohlédne a pokud se mu nebude nějaká oblast zdát, odebere z ní vzorek na histologické vyšetření. Endoskopem prohlédne celé tlusté střevo, do tenkého už se většinou nedostane. Je nutná opravdu pečlivá příprava, jinak hrozí, že budeš muset vyšetření podstoupit znovu, aby se prohlédlo opravdu celé tlusté střevo.

Co k vyšetření potřebuješ? 

  • Praktickým lékařem vyplněnou žádanku
  • Seznam aktuálně užívaných léků
  • Doprovod (v případě výkonu s tlumící injekcí)
  • Pečlivou přípravu střeva (podrobněji dále)

Jak se správně připravit na koloskopii? Čti týden před plánovaným vyšetřením!

To, jak dobře se lékaři podaří střevo prohlédnout, závisí do velké míry na jeho kvalitní očistě. Příprava střeva (tzn. očista) probíhá v domácím prostředí a skládá se z diety a vypití projímavých roztoků. Důležitý je i dostatečný příjem tekutin.

Pokud je tvoje příprava střeva kvalitní:

- Bude tvoje střevo vyčištěné

- Vyšetření může proběhnout

- Lékař vidí vše, co potřebuje

- Může hned odstranit podezřelé útvary

- Může ti tak zachránit život

Pokud je tvoje příprava střeva nekvalitní:

- Tvoje střevo nebude vyčištěné

- Vyšetření se bude muset odložit nebo zopakovat

- Lékař může snadno něco přehlédnout

- Nevidí všechny struktury a nedostane se až na konec střeva

- Nemůže tak zabránit progresi podezřelých struktur

Jak očista střeva probíhá?

  • Makrogol (Fortrans, Vistaprep) je standardním očistným roztokem. Je šetrný, ale jeho nevýhodou je vysoký objem (4 litry) a slanější chuť. 
  • CitraFleet, Clensia, Eziclen, Moviprep, Picoprep a Plenvu jsou přípravky s menším objemem a příjemnější chutí. Mají omezení u lidí vysokého věku, těhotných nebo u pacientů s onemocněním ledvin, jater či srdečním selháním.
 

Pokud jdeš na koloskopii preventivně, předepíše ti projímavý očistný roztok tvůj praktický lékař. Přípravu je za účelem dostatečné očisty střeva nutné absolvovat tak, aby podávání roztoků bylo ukončeno 4 hodiny před koloskopií. Vhodné je tedy rozdělit přípravu na dvě porce - první večer den před vyšetřením a druhou ráno v den vyšetření (možná kvůli tomu budeš muset vstávat v noci). Pokud jdeš na koloskopii až odpoledne, je možné podání obou dávek v daný den. Tvůj lékař ti určitě rád poradí s přesným nastavením.

Roztoky se pijí rychlostí 1 litr za hodinu a je důležité vypít celý objem! A pozor, nezapomeň dostatečně pít i další čiré tekutiny kromě očistných roztoků. Podání očistných roztoků způsobí průjem. Šetrnou očistou konečníku, např. vlhkými ubrousky či omytím vodou, lze zmírnit jeho podráždění.

Pokud se ti nepodařilo dosáhnout dostatečné přípravy, oznam to sestře i lékaři ještě před vyšetřením. Bude jej pak možná nutné odložit nebo zopakovat.

Na co dalšího nezapomenout - úprava diety, léků a režimová opatření

7 dní před vyšetřením

Týden před vyšetřením vysaď léky obsahující železo (Fe++). Pokud bereš léky na omezení srážení krve nebo máš cukrovku, konzultuj přípravu se svým praktickým lékařem.

3 dny před vyšetřením

Tři dny před vyšetřením nejez potraviny, které ve střevě zanechávají hrubé zbytky, zrna či slupky. Jedná se například o celozrnné pečivo, pečivo s mákem či skořicí, zeleninu a ovoce se slupkami nebo zrnky, včetně hroznů, kiwi, jahod, angreštu, melounu, rajčat, paprik a dalších. Před koloskopií neomezuj pohyb.

1 den před vyšetřením

Pro přípravu je nejlepší den před vyšetřením již žádnou tuhou stravu nejíst. Můžeš posnídat čaj a poobědvat bujón či čirý přecezený vývar z masa. Po celý den nepij kávu ani čaj s mlékem či smetanou, mléčné nápoje, ovocné džusy s dužinou, perlivé a alkoholické nápoje. V průběhu celého dne pij hodně vody nebo čirých tekutin i mimo očistné roztoky, které organismus odvodňují. Večer pij již jen vodu, čaj nebo neperlivé čiré nápoje. 

V den vyšetření

Přijď na lačno, nejez a nekuř.  Pravidelně užívané léky (např. na léčbu krevního tlaku) nevysazuj a ranní dávku si vezmi jako obvykle. Seznam aktuálně užívaných léků si nezapomeň vzít s sebou.

Co se bude dít po vyšetření?

V případě podání tišících prostředků nesmíš po výkonu řídit a do práce se můžeš vrátit až po 12 hodinách. Je proto nutné si zajistit doprovod, který tě po vyšetření vyzvedne a odveze domů. Po koloskopii budeš sledován na zotavovací místnosti do odeznění efektu tišících léků. Pak dostaneš zprávu z vyšetření pro praktického lékaře a můžeš s doprovodem odejít domů. Po zbytek dne můžeš jíst běžnou stravu, dostatečně pij. Lékař, který výkon prováděl, může přidat další doporučení.

Bude to bolet? 

Nebude. Můžeš si zvolit tišící prostředek, ale nesmíš ten den řídit auto a musíš sebou mít doprovod!

Budu něco platit?

Nebudeš.

Jaká je čekací doba? 

5 - 6 týdnů.

Kam mohu zajít? 

Do okresní nemocnice, seznam center najdeš na www.kolorektum.cz.

Budu si volat o výsledky? 

O dalších výsledcích a postupu tě bude informovat lékař.

Co získám, když na takovou kontrolu půjdu?

Vědomí, že je vše v pořádku.

Co dalšího můžu udělat pro prevenci?

Stravuj se zdravě, omez červené maso a naopak do jídelníčku přidej zeleninu a ovoce.

Náš tip: Důležitá je pečlivá příprava, proto ji nepodceň a proveď přesně podle rad lékaře.

Pomohl ti náš článek?
Můžeš nás podpořit.

 

Pomohl ti náš článek?
Můžeš nás podpořit.