Nezhoubné zvětšení prostaty

Nezhoubné zvětšení prostaty, odborně zvané benigní hyperplazie prostaty (zkratka BHP) je velmi častá nenádorová změna. Jde o nezhoubné zvětšení prostaty z důvodu zmnožení buněk podpůrné tkáně a žlázek. 

Čím je to způsobeno?

Předpokládá se, že nezhoubné zvětšení je způsobeno hormonální změnou související s věkem. Po 60. roce věku klesá hladina testosteronu (i jeho asi 5× účinnějšího metabolitu dihydrotestosteronu), ale prostata se stává vůči těmto hormonům citlivější. Předpokládá se, že příčinou této zvýšené citlivosti je zvýšení hladiny estrogenů (jedná se o primární ženský hormon, ale v určité míře se vyskytuje i u mužů).

Nezhoubné zvětšení prostaty trápí přibližně 40 % mužů po padesátém roce života, výskyt stoupá s každou další dekádou života.

Projevy nezhoubného zvětšení prostaty

 • Potíže při močení
  • Obtížné při zahajování močení
  • Slabý a přerušovaný proud
  • Pocit nedokonalého vyprázdnění 
  • Nutkání na močení
  • Časté močení ve dne i v noci
 • Bolest za stydkou sponou, pokud došlo k úplné zástavě močení

Rizikové faktory

 • Věk – riziko stoupá po 50. roce věku 

 • Výskyt v rodině 
 • Vysoký příjem živočišných tuků a červeného masa
 • Expozice pesticidům nebo těžkým kovům (např. kadmium) 

Nejčastější otázky

U koho se nezhoubné zvětšení prostaty nejčastěji vyskytuje?

Toto onemocnění trápí přibližně 40 % mužů po padesátém roce života, výskyt stoupá s každou další dekádou života, přičemž u mužů starších 70 let jsou změny ve tkáni prostaty (BHP) prokazatelné prakticky u všech mužů.

Kde se nezhoubné zvětšení prostaty diagnostikuje?

Nezhoubné zvětšení prostaty je běžně diagnostikováno na preventivní prohlídce u urologa pomocí anamnézy, fyzikálního vyšetření, laboratorního vyšetření moči a krve a sonografie močového měchýře a prostaty. 

Souvisí nezhoubné zvětšení prostaty s rakovinou prostaty?

Ne, muži se zvětšenou prostatou nemají vyšší riziko vzniku rakoviny prostaty ve srovnání s muži s nezvětšenou prostatou. Příznaky rakoviny prostaty v pokročilém stádiu se však velmi podobají příznakům nezhoubného zvětšení prostaty, proto je velmi důležité vyhledat lékaře, když se příznaky objeví a docházet pravidelně na preventivní prohlídku, aby se případné změny odhalily včas.

Jak ovlivní nezhoubné zvětšení prostaty sexuální život?

Samotné nezhoubné zvětšení prostaty obvykle neovlivňuje sexuální život, ale je známo, že močové obtíže jím způsobené se často vyskytují společně s poruchou erejce.

Co je to PSA a proč ho stanovujeme?

PSA neboli prostatický specifický antigen je enzym nezbytný ke zkapalnění spermatu po ejakulaci, čímž zajišťuje normální funkci spermií. Za normálního stavu je většina PSA vylučována do spermatu. Pouze malá část se dostává do krve a je detekovatelná. V případě porušení vnitřní architektury prostatické žlázy (např. karcinomem prostaty, nezhoubným zvětšením prostaty nebo infekcí prostaty) se větší část PSA začne dostávat do krve a způsobí zvýšené hladiny PSA.