Koronavirus
Kvalitní zdroje informací
Loono je velkým zastáncem #evidencebasedmedicine a informace o zdraví a prevenci vždy čerpá z kvalitních zdrojů. Proto jsme pro vás připravili zkratku k těm nejetablovanějším institucím vyjadřujícím se k tématu koronaviru. Věříme, že vám pomohou zorientovat se
v záplavě dezinformací posledních dní a do budoucna dají možnost odebírat informace ověřené.
- Světová zdravotnická organizace (WHO) přináší řadu edukačních videí a infografik, mezi nimi např. i tu "jak správně použít a zlikvidovat roušku". Vyvrací ale i časté mýty a odpovídá na zdánlivě jasné avšak neustále se opakujících otázky. Pozn. Na webu WHO najdete i řadu užitečných informací k "obyčejné" chřipce.
- Nejcitovanější medicínský časopis - The New England Journal of Medicine pro tyto účely vytvořil samostatnou podstránku. I jiní zahraniční vydavatelé však zpřístupnili své jinak placené články široké veřejnosti. Šikovný rozcestník pro tyto účely najdete tady. My k tomu přidáváme ještě článek na UpToDate.
- V České republice situaci pravidelně reportuje Státní zdravotní ústav, který kromě aktuálních čísel a doporučení poskytuje informace i skrze non-stop infolinku 724810106 a 725191367.
- Sledovat však můžete i přímo stránky Ministerstvo zdravotnictví ČR, kde najdete veškeré informace pro občany v češtině.
- Vhodným zdrojem informací mohou být i podstránky Centers for Disease Control and Prevention (USA) či European Centre for Disease Prevention and Control (EU).
- Prohlédnout si ale můžete i interaktivní sledovací mapu vytvořenou Johns Hopkins University.
- Na důležitost kvalitních zdrojů informací upozorňuje i článek na informačním portále Harvard Medical School.
Za tým Loono Kateřina Vacková & Martina Čermáková
Pozn. Většinu ze zmiňovaných institucí můžete sledovat i na LinkedIn: The New England Journal of Medicine, UpToDate, Světová zdravotnická organizace (WHO), Ministerstvo zdravotnictví České republiky, CDC, ECDC, Johns Hopkins University a Harvard Health Publications.