HPV: Nejčastější sexuálně přenosná infekce
S virem HPV se za svůj život setká okolo 8 z 10 lidí a jde tedy o nejčastější sexuálně přenosnou infekci. Světová zdravotnická organizace ji z epidemiologického hlediska považuje za závažnější než epidemii HIV. Pojďme se společně podívat na to, co to HPV je a jak mu můžeme předcházet.
HPV (Human Papilloma Virus) neboli lidský papillomavirus se přenáší pohlavním stykem, a to jak vaginálním, tak orálním a análním, a nenapadá proto jen buňky sliznice děložního čípku, ale také dutiny ústní a análního otvoru. Pozor! K přenosu HPV viru může dojít při jakémkoliv stylu kůže s kůží v genitální oblasti, tj. při orálním sexu či „mazlení".
S HPV se do svých 30 let setká až 80 % žen.
Většinu těchto infekcí odstraní imunitní systém ženy sám. U malé části populace se však mohou vyvinou přednádorové změny či právě rakovina. A jak nákaze HPV předcházet? Nejúčinnější formou prevence je používání kondomu v kombinaci s očkováním. V dnešní době existuje hned několik typů vakcín:
- Cervarix – chrání proti typům 16,18
- Gardasil – 6,11,16,18
- Gardasil 9 – předchozí typy + 5 dalších
FAQ o HPV
- Je vhodné očkovat i po zahájení pohlavního života? Ano, žena/muž se s daným typem viru ještě nemuseli setkat.
- Proč se mají očkovat i muži? Muži jsou nejčastějšími přenašeči HPV a může se u nich vyskytnou rakovina řitního otvoru nebo genitální bradavice.
- Jak dlouho může trvat, než se infekce projeví? Infekce se může projevit až za několik let od nákazy.
- Je možná infekce před zahájením pohlavního života? Teoreticky to možné je, HPV je virus, který je poměrně odolný vnějšímu prostředí, takže je možné infekci přes oděrku chytnout v tělocvičně, v bazénu.
Více se můžeš dozvědět v záznamu webináře Reprodukční zdraví mladistvých.