Rakovina kůže
Kůže je největším orgánem lidského těla, chrání tvoje tělo před prochladnutím, infekcí a UV zářením. Na starosti má ale i produkci vitamínu D. Proto je třeba se o ní správně starat.
Čím může kůže onemocnět?
- ekzém
- akné
- infekce
- autoimunitní zánět
- rakovina
Jaké jsou nejčastější typy rakoviny kůže?
- Bazaliom: tento typ rakoviny kůže je nejčastější a jeho výskyt se v posledních 15 letech zdvojnásobil. V 80 % případů se vyskytuje na hlavě a krku.
- Melanom: je zhoubný nádor pigmentových buněk, který se vyskytuje převážně na kůži, ale může se objevit i pod nehtem nebo,v oku.
Chceš vědět, jak můžeš svou pokožku chránit?
Jak se rakovina kůže projevuje?
- Melanom: je zhoubný nádor pigmentových buněk, který se vyskytuje převážně na kůži, ale může se objevit i pod nehtem nebo v oku. Melanom obvykle vypadá jako podivně se měnící pigmentové znaménko, které se najednou zvětšuje, má nepravidelnou hranici a hraje různými barvami. Zpozornět bychom měli pokud je takové znaménko větší než 6 mm.
- Jiné zhoubné nádory: Na první pohled působí nenápadně a projeví se jako špatně se hojící vřed, který mokvá, svědí a může i krvácet nebo jako zarudlé ložisko s drsným povrchem. Nejčastěji se objeví na obličeji, hlavě a končetinách, což jsou místa, která jsou slunečnímu záření vystavena nejvíce.

Melanom

Jak tomu mohu předejít?
Jednou z hlavních příčin jejího vzniku je zvýšená expozice UVB a UVA záření obsaženém ve slunečních paprscích.
- Omez pobyt na přímém slunci mezi 11. –15. hodinou, kdy je UVB záření atmosférou nejméně filtrováno. V poledne je intenzita UV záření dvakrát vyšší než v 10 nebo 16 hodin.
- Používej širokospektré fotoprotektivní krémy s vysokým faktorem – nejlépe 50+, který propustí do kůže pouze 1/50 ultrafialového záření.
- Používej dostatek krému – u dospělého i 6 čajových lžiček na jedno namazání.
- Maž se opakovaně dle svého fototypu (světlejší kůže = častější mazání), nejdéle však každé dvě hodiny.
- Používej také sluneční brýle s filtrem a pokrývku hlavy.
- Chraň také oči – nejlépe kvalitními brýlemi s UVA a UVB filtrem (kategorie 3 a vyšší). Melanom se totiž může vyskytnou i v oku.
- Chraň své děti – časté spálení v dětství může zvyšovat riziko rakoviny kůže v dospělosti. Malé děti patří mezi nejcitlivější skupinu a děti do tří let by měly být na slunci jen minimálně.
- Vyhni se soláriím – hlavní složkou jejich lamp je totiž UVA záření, které navíc způsobuje stárnutí kůže.
Kdy zajít k dermatologovi a jak prohlídka probíhá?
Mrkni na video, kde se dozvíš, proč je kontrola znamének tak důležitá.
Nejčastější otázky
Z čeho se kůže skládá?
Jaké má kůže funkce?
-
Obrannou – Je cennou bariérou, která brání vstupu mikroorganismů díky přítomnosti antibakteriálních látek v potu a mazu a také jejímu kyselému pH. V hlubších vrstvách kůže se nachází buňky imunitního systému.
-
Smyslovou – Slouží také jako důležitý smyslový orgán díky obrovskému množství nervových zakončení. Mezi její nejcitlivější části patří rty a konečky prstů.
-
Termoregulační – Když je nám horko, kožní cévy se rozšíří a dochází ke zvýšeným ztrátám tepla prostřednictvím potu. Když je nám zima, nastane pravý opak a kožní cévy se zúží tak, aby se teplo z těla ztrácelo co nejméně. To je důvodem, proč máme v takových podmínkách studené dlaně a chodidla. Podkožní tuk tvoří izolační vrstvu a chrání nás tak před nadměrnými ztrátami tepla.
-
Zásobní – Kůže je kromě tuku také zásobárnou bílkovin, cukrů a tělesné vody.
Co je to UVA a UVB záření?
O ultrafialovém záření jsi už určitě někdy slyšel/a. Jde o „problémovou” část slunečního záření, které může způsobovat poškození lidské kůže a očí. Intenzita slunečního světla se zvyšuje přibližně o 4 % s každými 300 m nadmořské výšky. Hlavní dlouhodobé účinky slunečního záření jsou stárnutí kůže (photoaging) a vznik nádorů (fotokarcinogeneze).
Ultrafialové záření se skládá z UVA (95 %) a UVB (5 %) záření:
- UVA záření:
- jeho podíl roste ráno a večer
- poškozuje kůži v hloubce
- způsobuje rychlejší stárnutí kůže (vrásky)
- UVB záření:
- jeho podíl je největší mezi 11. a 15. hodinou
- opaluje, způsobuje zarudnutí kůže
- UV index
- udává výši negativního vlivu UV paprsků na kůži, které způsobí zrudnutí
Podíl UVA a UVB záření během dne.
Jaké materiály (ne)propustí UV záření?
Sluneční záření se k tobě může dostat i ve stínu. Proto musíš zohlednit i charakter okolí: bílý písek, čerstvý sníh, vodní hladina či bílé betonové plochy sluneční záření odrážejí.
A jak je to se sklem? Běžná skla v okenní tabulkách či autech velmi dobře propouští viditelné světlo i UVA záření (přes sklo se tedy moc neopálíš).
Kromě ochranných krémů se můžeš chránit i oblečením. U něho je však účinnost závislá na barvě, tloušťce, typu materiálu, velikosti nebo elasticitě. Např. barevné a černé oděvy chrání více, ale oproti bílým pohlcují více světla, a proto se nepříjemně zahřívají. S sebou bys vždy také měl/a mít sluneční brýle s testovaným UV filtrem.
Jaké jsou rizikové faktory rakoviny kůže?
- věk nad 50 let
- výskyt melanomu v rodině
- UV záření
- vyšší citlivost na sluneční záření
- zvýšená expozice excesivní expozice slunečnímu záření
- chození do solária
- zvýšený počet atypických pih nebo vrozená velká piha
- měnící se pigmentová skvrna
- imunosuprese (např. při HIV infekci)
Podcast k tématu
O kůži s MUDr. Miroslavem Důrou