Menstruace

Menstruační cyklus je cyklus, při kterém dochází k pravidelným změnám děložní sliznice. Jeho smyslem je příprava děložní sliznice na uhnízdění oplozeného vajíčka a jeho další vývoj.

Trvá 21–35 dní a je řízen pohlavními hormony estrogeny a progesteronem, jejichž hladiny během cyklu stoupají a klesají. Samotné krvácení (menstruace) pak trvá 2-8 dní.

Fáze menstruačního cyklu

Kvůli změnám hladin hormonů se žena během různých fází cyklu může cítit jinak a vnímat změny ve svém těle, jako je například citlivost prsou nebo zvýšený sexuální apetit.

Se změnami těchto hormonů se pojí také ovulace, která přichází v půlce cyklu. Během ní se z vaječníku uvolní vajíčko, které může být v následujících dnech oplodněno.

Fáze menstruační (1.–4. den)

Začátek cyklu je dán prvním dnem krvácení. Krvácení nastává, pokud nedošlo k oplodnění a uhnízdění vajíčka.

Povrchová část sliznice dělohy je odloučena a odplavena menstruačním krvácením. Obvykle se menstruací ztratí 35–80 ml krve (to je méně než ⅓ hrníčku).

Fáze regenerační (4. - 5. den cyklu)

Při ní dochází k obnově povrchové vrstvy děložní sliznice.

Fáze proliferační/folikulární, (5.–14. den cyklu)

V této fázi dochází k růstu sliznice dělohy. Probíhá pod vlivem estrogenů z rostoucího vajíčka ve vaječníku.

 V ovariálním cyklu probíhá folikulární fáze (1. - 14. den cyklu). Hypofýza vylučuje hormony, které stimulují růst vaječných buněk ve vaječnících.

Náhodně vybraný folikul začne růst a dozraje do podoby hotového vajíčka. Zrající vajíčko produkuje estrogeny a v menší míře progesteron. 

Ovulace (den 14.)

Ovulace je uvolnění zralého vajíčka do vejcovodu, kde může dojít k oplodnění.

Fáze sekreční/luteální, (15.–27.den cyklu)

Probíhá pod vlivem hormonů ze žlutého tělíska – progesteronu. Dochází k přípravě ženského organismu k případnému uhnízdění oplozeného vajíčka. V ovariálním cyklu probíhá luteální fáze – prázdného obalu vajíčka vzniká tzv. žluté tělísko. Pokud nedojde k oplodnění, žluté tělísko se zmenší v bílé tělísko a zaniká. 
Pokud nedošlo k uhnízdění oplozeného vajíčka, dochází k zániku žlutého tělíska. Dochází k několikahodinové kontrakci cév ve stěně dělohy. Po několika hodinách povolí a vznikne náhlé překrvení a z toho po té menstruační krvácení.

Nejčastější otázky

Proč mají některé ženy menstruační bolesti a jak je zmírnit?

Bolestivá menstruace je jedním z nejčastějších ženských problémů, kterým začínají trpět už holky během dospívání. A proč vlastně menstruace může bolet? Během ní se v děloze vytváří chemické látky prostaglandiny. Právě ty způsobují svalové kontrakce dělohy, které mají za následek bolest a snížený průtok krve do dělohy. Prostaglandiny také přispívají k nevolnosti a průjmům, které menstruaci mohou provázet.  Pokud trpíš menstruační bolestí obrať se na svého gynekologa, který ti doporučí pro tebe vhodné řešení, jak bolesti zmírnit. 

Jak na správnou hygienu během menstruace? Jak často měnit menstruační pomůcky?

V současnosti jsou dostupné různé typy hygienických menstruačních pomůcek, např. vložky, tampóny, kalíšky nebo menstruační kalhotky. Každá žena si tak může vybrat, co vyhovuje právě jí. Ať už si tedy vybeš jakoukoliv pomůcku, nezapomínej na zvýšenou hygienu a měň pomůcky tak často, jak nabádají instrukce výrobce nebo podle intenzity periody. Kromě toho je třeba pohlavní orgány omývat teplou vodou a případně mýdlem určeným právě pro intimní partie. Předejdeš tak nepříjemným infekcím. Vhodné je také bavlněné spodní prádlo.

Lze mít během menstruace styk a jak se během ní chránit před otěhotněním?

Ano, během menstruace je možné mít sexuální styk. Záleží tedy na domluvě mezi partnery, jestli jim styk během menstruace vyhovuje. Pozor však na to, že menstruace nechrání před nechtěným otěhotněním a pohlavními onemocněními, proto je i při styku během ní třeba používat kondom. Více o této problematice najdeš v našem článku na blogu

Je od začátku menstruace pravidelná?

Ačkoliv o menstruaci slýcháme jako o každoměsíční záležitosti, v prvních několika letech nemusí být pravidelná ani zdaleka. Pokud se tedy měsíc po první menstruaci nedostaví další krvácení, není potřeba panikařit.

Je od začátku menstruace pravidelná?

Ačkoliv o menstruaci slýcháme jako o každoměsíční záležitosti, v prvních několika letech nemusí být pravidelná ani zdaleka. Pokud se tedy měsíc po první menstruaci nedostaví další krvácení, není potřeba panikařit. 

Co je to PMS?

Jako PMS, tedy premenstruační syndrom, se označují emocionální, psychologické a fyzické příznaky, které dívky a ženy pociťují před menstruací. Může se objevit v rozmezí 7-10 dnů před menstruací. Syndromem trpí 50 - 70 % menstruujících žen či dívek. Příznaky samy odezní většinou brzy poté, co se dostaví  menstruační krvácení. Příznaky PMS bývají: nervozita, střídání nálad, bolest prsou nebo v podbřišku, pocit plnosti, nadýmání, zácpa, bolesti hlavy, únava. 

Mohu se při menstruaci koupat?

Ano. Pokud se plánuješ koupat v přírodní vodě (rybníky, jezera, atd.) a voda není nějak znečištěná, tak se běžně doporučuje koupání s tamponem. Ten tvoří jakousi bariéru vstupu vody do pochvy a ani tampon, ani koupání není příčinou žádného zvýšeného rizika infekce. V této souvislosti jsou na trhu i "voděodolné" tampony, které obvykle bývají napuštěny vazelínovým olejem a bariéru vstupu vody do pochvy ještě zvyšují. Vzhledem k menší nasákavosti menstruační krví se ale doporučují spíše až při končící menstruaci. Obdobně to platí při koupání v moři, kde je riziko vzniku možné vaginální infekce nejmenší. Koupání v bazénu paradoxně představuje nejvyšší riziko vzniku vaginální infekce při koupání a to vlivem možného působení chlóru na poševní mikroflóru. Opět se doporučuje použití tamponu - buď obyčejného, nebo u žen, které mají zkušenost se vznikem vaginálních infekcí po koupání, tamponu s probiotiky. Obecně pro jakékoliv koupání platí, že tampon by se měl zavádět těsně před vstupem do vody a po koupání co nejdříve vyměnit.

Podcast k tématu

O menstruaci: Otěhotnění při menstruaci, menstruační pomůcky, menopauza a proces ženského cyklu

Videopodcast k tématu

Menopauza je v životě ženy přelomovým okamžikem. Jak poznat, že přichází? Jaké hormony se na ní podílí? Jak je to s příznaky? Je možné po menopauze otěhotnět? A proč chodit ke gynekologovi i v období po ní? Tohle a mnohem více se dozvíš v nové epizodě podcastu s gynekoložkou MUDr. Kristýnou Koutnou.