Rakovina prostaty

Prostatu si můžeš představit jako takovou “benzínku pro spermie”. Tedy žlázu, která spermiím dodává energii a živiny potřebné na dlouhé cestě za oplodněním vajíčka. 

Příčiny onemocnění

Příčina rakoviny prostaty zatím není objasněna. Vliv na vznik rakoviny má věk a také působení pohlavních hormonů.

Projevy rakoviny prostaty

Rakovina prostaty bývá dlouhou dobu bez příznaků. Když se rozšíří, projevuje se stejně, jako když je zvětšena nezhoubně. Prostata tak může utlačovat zespodu močový měchýř a močovou trubici a projevit se následujícími příznaky:

  • Potíže při močení
  • Přerušované
  • Časté
  • Bolestivé
  • Krev v moči

Rakovina prostaty je nejčastějším nádorem vyskytujícím se u mužů. Rakovinou prostaty v ČR každoročně onemocní okolo 7 900 mužů. Rakovina prostaty se objevuje u mužů kolem 60. až 70. roku věku.

Jak mohu rakovině prostaty předejít?

Prevencí rakoviny prostaty je zdravá strava, dostatek pohybu a také spánku. Důležité je také nekouřit a nepít alkohol. Nezapomínej ani na pravidelné preventivní prohlídky u praktického lékaře 1x za 2 roky a v 50. roce věku také screening rakoviny prostaty a následná kontrola každé 2 - 4 roky. 

Nejčastější otázky

Co je to PSA?

PSA = prostatický specifický antigen, je látka produkovaná buňkami prostaty. Malé množství se nachází i v krvi. Je jedním z markerů u zhoubných nádorů prostaty, ale může být zvýšený i při nezhoubném zbytnění (časté ve vyšším věku), po jízdě na kole nebo sexu. Nejčastěji se využívá ke sledování průběhu a úspěšnosti léčby. Více informací o tom, co se děje na urologii se dozvíš tady.

Může častější potřeba na močení znamenat rakovinu prostaty?

Ano, ale může značit také nezhoubné zbytnění prostaty nebo potíže s močovým měchýřem. Určitě je ale při takových potížích vhodné navštívit urologa. Více o projevech rakoviny prostaty se dozvíš zde v sekci prostata.

Podcast k tématu

I prostatě s doc. MUDr. Romanem Zachovalem, Ph.D., MBA