Rakovina děložního čípku

Děložní čípek, nebo také hrdlo, latinsky cervix tvoří spodní část dělohy. Představit si ho můžeš jako takovou oboustrannou zátku.

Zvenčí zabraňuje vstupu infekce z pochvy do dělohy a vejcovodů, v těhotenství pak naopak zabraňuje „vypadnutí miminka” tedy předčasnému porodu.

Čím může děložní čípek onemocnět?

Zánětem, který se nejčastěji projevuje:
  • výtokem a bolestí v podbřišku,
  • objevit se mohou i přednádorové změny,
  • a také rakovina, HPV virus je jednoznačnou příčinou vývoje cervikálního karcinomu (více o něm níže).

Projevy onemocnění

  • Nejčastěji vaginálním krvácením, po pohlavním styku nebo po menopauze,
  • dále vaginálním dyskomfortem (svědění či pálení),
  • zapáchajícím či krvavým výtokem,
  • či bolestmi při močení, v podbřišku nebo při styku.


Nechceme tě však vystrašit. Ne každá změna menstruačního cyklu či bolest v podbřišku musí být nutně rakovina. Každou změnu je ale dobré zkonzultovat s lékařem.

Jak tomu mohu předejít?

Důležitou součástí péče o děložní čípek je návštěva preventivní prohlídky u gynekologa 1× za rok, kde se provádí stěr z čípku - tzv. cytologie. Zjištují se při něm změny buněk čípku způsobené virem HPV. Tuto prohlídku však v Česku bohužel navštěvuje jen každá druhá žena.

Pokud na sobě zpozoruješ příznaky, neváhej a navštiv svého gynekologa!

Počáteční stadia rakoviny děložního čípku jsou nicméně bezpříznaková, a proto je tak důležité chodit na prevenci.

Cytologický stěr je jedním ze tří oficiálních screeningových programů pro dospělé, díky kterému došlo v posledních deseti letech k poklesu výskytu onemocnění o 25 %.

Nejčastější otázky

Co je to HPV virus?

HPV neboli lidský papillomavirus se přenáší pohlavním stykem jak vaginálním, tak orálním a análním, a nenapadá proto jen buňky sliznice děložního čípku, ale také dutiny ústní a análního otvoru. 

Pozor! 

K přenosu HPV viru může dojít při jakémkoliv styku kůže s kůží v genitální oblasti, tj. při orálním sexu či „mazlení".

Nejvíce náchylné k infekci jsou mladé dívky. S infekcí se do 30 let setká až 80 % žen, které měly 2 a více sexuálních partnerů. Většinu těchto infekcí odstraní imunitní systém ženy sám. U malé části populace se však mohou vyvinou přednádorové změny či právě rakovina. Pojďme se proto na jednotlivá stádia změn na čípku podívat blíže:

Na co při očkování na HPV myslet?

Očkování je nejvhodnější zahájit ještě před začátkem pohlavního života, kdy náš organismus ještě nepřišel s HPV do styku. Má však smysl i po jeho zahájení.

Očkovací látky se liší podle toho, proti kolika typům virů působí, je proto dobré se vždy poradit se s gynekologem či pediatrem, která vakcína je pro tebe či tvé děti nejvhodnější. Cervarix chrání proti dvěma typům HPV viru: 16 a 18, Gardasil pak ještě proti dvěma navíc: 6, 11, 16, 18. Nejnovější je vakcína Gardasil 9, která chrání proti devíti typům HPV viru: 6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52, 58.

Očkovat je vhodné dívky i chlapce. V Česku přispívá na očkování proti HPV ve věku 13 – 14 let (začít je potřeba už ve věku 13 let, jinak ho pojišťovna neuhradí) veřejné zdravotní pojištění a to dívkám i chlapcům. Ano, i chlapce je potřeba očkovat! Nezapomínej, že HPV nezpůsobuje jen rakovinu děložního čípku, ale i jiných oblastí. Chlapci jsou taktéž velice často přenašeči viru a stejně tak se mohou u obou pohlaví objevit i genitální bradavice. Vakcíny Cervarix, Gardasil a Gardasil 9 jsou pojištovnami plně hrazeny do 14 let. V tomto věku se očkuje 2 dávkami.  Ve vyšším věku si pak pacient hradí celou vakcínu sám, ceny se pohybují od 1800 Kč/dávka (Cervarix), přes přibližně 3000 Kč/dávka u Gardasilu až po 4000 Kč/dávka u Gardasil 9. V pozdějším věku je již třeba podat 3 dávky vakcíny. O možnosti příspěvku se informuj u své zdravotní pojišťovny.

Jaký je rozdíl mezi vakcínami Cervarix, Gardasil a Gardasil 9?

Cervarix chrání proti  typům 16/18, které mohou způsobit rakovinu děložního čípku. Je hrazen ze zdravotního pojištění pro dívky a chlapce ve věku mezi 13-ti a 14-ti lety.

Gardasil chrání proti typům 16 a18, které mohou způsobit rakovinu děložního čípku a zároveň proti typům 6 a 11, které mohou způsobit genitální bradavice (tzv. kondylomata), které nejsou předrakovinovou změnou. Přesto jsou ale poměrně nepříjemné. Je hrazen ze zdravotního pojištění pro dívky a chlapce ve věku mezi 13-ti a 14-ti lety.

Gardasil 9 pak chrání proti stejným 4 typům HPV jako Gardasil a navíc ještě proti dalším 5-ti typům. Je hrazen ze zdravotního pojištění pro dívky a chlapce ve věku mezi 13-ti a 14-ti lety.

Musí se infekce HPV projevit vždy?

Nemusí, ve většině příznaků je infekce HPV bezpříznaková. Proto je třeba pravidelně chodit na preventivní prohlídky a optimálně se i nechat očkovat.

Platí, že každý, kdo má HPV musí mít i předrakovinné změny nebo rakovinu?

Ne, u části žen se s infekcí vyrovná jejich imunitní systém a ke změnám nedojde.

Jaká je šance, že má partner také HPV?

Velmi vysoká, pokud má partner HPV, je velká pravděpodobnost, že onemocníš také. Proto pravidelně choď na preventivní prohlídky.

Mohu se nechat na přítomnost HPV otestovat?

Ano, testování probíhá u gynekologa, a to nejčastěji mezi 35. a 45. rokem. 

Má očkování proti HPV smysl i po zahájení pohlavního života?

Ano, protože se daný muž či žena ještě s rizikovými typy nemuseli setkat. Vakcína je doporučená do věku 45 let.

Hradí dospělým očkování pojišťovna?

Ne, ale řada z nich na očkování přispívá. O výši příspěvku se informuj na webových stránkách své zdravotní pojišťovny.

Podcast k tématu

O děložním čípku, prevenci rakoviny a očkování s prof. MUDr. Michalem Zikánem, Ph.D.