Prevence cukrovky

Co je to diabetes?

Diabetes mellitus (DM) neboli cukrovka je chronické onemocnění, které významně ovlivňuje to, jak naše tělo hospodaří s glukózou v krvi (hodnoty tzv. krevního cukru nazýváme glykémie). Ta je pro buňky našeho těla jedním z nejdůležitějších zdrojů energie. Proto, aby se vůbec glukóza do buněk dostala, je potřeba hormon zvaný inzulín, který tvoří slinivka.

Pokud má tělo inzulínu nedostatek nebo přestane na inzulin reagovat, začne se krevní cukr v krvi hromadit a pak mluvíme o takzvané hyperglykémii.
Ač je glukóza pro náš organismus nezbytná, její dlouhodobě vysoké hodnoty poškozují cévy a nervy.

V Česku diabetem trpí více než 1 000 000 lidí a asi 200 - 250 000 dalších o své diagnóze netuší. Odhaduje se, že do roku 2030 by mělo přibýt dalších 250 tisíc lidí trpících diabetem. Na léčbu diabetiků vynaložíme pak asi 15% všech nákladů zdravotní péče.

Poslouchej podcast

V této epizodě s MUDr. Kateřinou Anderlovou, Ph.D. jsme probírali hlavně těhotenskou cukrovku. Dozvíš se také o stravě a životosprávě v těhotenství.

Jaké jsou typy diabetu?

Diabetes můžeme podle příčiny jeho vzniku rozdělit na typ 1 a typ 2. Objevit se ale může i ve třetím trimestru těhotenství, tento tzv. gestační diabetes však po porodu zmizí.

Diabetes mellitus typu 1 je tzv. autoimunitní. Imunitní buňky útočí na naši vlastní slinivku a tělo tak nedokáže vyrobit dostatek inzulinu. Tento typ tvoří 10 % všech případů diabetu a jedním z rizikových faktorů jeho vzniku je výskyt diabetu 1. typu v rodině. Toto onemocnění často vzniká a také se projevuje už v dětství. I proto se na dětské prohlídce hladina cukru v krvi opakovaně měří.

Diabetes mellitus typu 2 vzniká kvůli získané necitlivosti tkání na inzulin často ve spojitosti s nezdravým životním stylem. Tvoří zbylých 90 % všech případů diabetu a k jeho rizikovým faktorům patří:

 • věk nad 40 let
 • výskyt diabetu v rodině
 • obezita
 • vysoký krevní tlak
 • zvýšená hladina tuků v krvi
 • nedostatek pohybu

Proč je diabetes problém?

Vysoká hladina cukru v naší krvi, která je hlavním rysem tohoto onemocnění, poškozuje různé orgány našeho těla: 

 • Malé cévy - Zvýšená glykémie poškozuje stěnu malých cév a tím snižuje prokrvení orgánů. To že se k nim tímto způsobem nedostává dostatek živin a kyslíku, pak z dlouhodobého hlediska naše orgány poškozuje..
 • Velké cévy - Poškodit však může i cévy větší, Hyperglykémie totiž přispívá k  procesu zvaném ateroskleróza, tedy procesu, který může vést až k uzavření tepen a vzniku infarktu či mrtvice. 
 • Ledviny - Diabetes může poškodit i ledviny a snížit tak jejich schopnost správně filtrovat krev. Z krve se pak ztrácí látky potřebné pro organismus a naopak se zadržují látky škodlivé. Proto mohou lidé s cukrovkou skončit na tzv. dialýze, která jejich nemocné ledviny nahradí. 
 • Nervy - Hyperglykémie vede i k poškození nervů a vzniku tzv. neuropatie - tedy necitlivosti či bolestivosti rukou a nohou. Tento stav je nebezpečný zejména proto, že pokud člověk správně necítí např. malé zranění, včas ho neošetří a časem se může i z maličkosti rozvinout něco vážnějšího např. bércový vřed. Ten může vést až k ampulaci dolní končetiny.
 • Oči - V neposlední řadě pak může diabetes způsobit i poškození malých cév v sítnici a vést tak ke slepotě. 

Jaké jsou nejčastější příznaky?

 • Žízeň, nadměrné pití a jezení, nadměrné močení. 

 • Objevit se ale může i hubnutí, únava či potíže se zrakem.

 • Neobvyklá není ani zvýšená náchylnost k infekcím.

 • Často se však diabetes neprojeví vůbec a proto je potřeba znát svoji hladinu cukru v krvi tzv. glykémii - jinak mohou být prvním příznakem až závažné komplikace, které toto onemocnění způsobuje!

Pokud na sobě zpozoruješ některý z příznaků, neváhej a ihned navštiv svého praktického lékaře.

Kde zjistím svoji glykémii?

 • z žilní krve u praktického lékaře v rámci preventivní prohlídky jednou za dva roky, odběr se provádí nalačno a je velmi přesný
 • z kapilární krve glukometrem doma nebo v lékárně, naměřená hodnota je orientační a není tak přesná jako z žilní krve 
 • 24hodinovým monitorem glukózy pomocí glukózového senzoru, který nepřetržitě monitoruje hladinu cukru v krvi a může tak poskytnout hladinu glykémie i po dobu několika dní

Zvýšená hodnota cukru v krvi se dá také zjistit z moči, např. diagnostickým proužkem. Pokud máš zvýšenou hladinu cukru v moči, je třeba pokračovat vyšetřením glykémie z krve, která případnou diagnózu cukrovky potvrdí.

Jak se na měření u praktického lékaře připravit?

Den předem večer nekuř, nepij alkohol, vyhni se tučným pokrmům a necvič.
Ráno se napij vody nebo neslazeného čaje a k odběru doraž nalačno, u lékaře nahlaš případnou nevolnost.

Jak můžeš cukrovce předcházet?

Zdravá váha a strava - udržuj si zdravou váhu. Pokud diabetik s nadváhou sníží svoji hmotnost o 10 procent může snížit rizika s cukrovkou spojená o 40 %. Konzumuj pestrou stravu, vyhýbej se průmyslově zpracovaným, vysoce kalorickým pokrmům. Omez jednoduché cukry a tuky. Pokud si nevíš rady, nech si poradit od nutričního terapeuta.

Pohyb - pravidelně se hýbej a střídej pohybové aktivity. Fyzická aktivita pomáhá kontrolovat hladinu glukózy v krvi a zvyšuje citlivost buněk k inzulinu. Najdi si každý týden minimálně 150 minut ke cvičení ve střední intenzitě. Nevyhýbej se ani odporovému tréninku, zařaď ho 2-3 krát týdně. Pozor na neaktivitu - přerušení dlouhých období sezení a nečinnosti ti pomůže s regulací tvého cukru v krvi. Pokud však nesportuješ zatím vůbec - i malé kroky se počítají! Začni procházkami, vycházením schodů nebo třeba plaváním. Nech si poradit od certifikovaných odborníků a neskákej rovnou do náročných fitness programů!

Spánek - dostatečně dlouho a kvalitně spi. Nedostatečný spánek má negativní vliv na hladinu glykémie, ale i hladinu tuků nebo imunitu.

Nekuř a nepij alkohol. Žádnou příjemnější radu nemáme! 

Pravidelné prohlídky - choď pravidelně na preventivní prohlídku k praktikovi, ten ti každé dva roky zkontroluje hladinu cukru v krvi a ty tak zjistíš jak na tom jsi.

A jak se cukrovka léčí?

I léčba diabetu se u DM1 a DM2 liší. U obou je ale nesmírně důležité léčbu dodržovat, aby byl krevní cukr pod kontrolou a nedocházelo tak k dalšímu poškozování orgánů. 

 • DM1 se léčí injekční aplikací hormonu inzulínu, existují i tzv. inzulinové pumpy, které pomocí drobné jehly dodávají inzulin i bez nutnosti opakovaných vpichů.
 • DM2 pak lze v počátečních fázích léčit úpravou životního stylu, tj. úpravou stravování (více ovoce, zeleniny, složených sacharidů, omez jednoduché cukry, tuky a průmyslově zpracované potraviny) a pohybových aktivit. Připomínáme že pohyb pomáhá spalovat glukózu a zvyšuje citlivost tkání k inzulinu, zařaď proto sport do svojí  rutiny na minimálně 30 minut denně.
  • Pokud to nestačí, nasazují se nejrůznější tabletky (znát můžeš třeba nejpoužívanější lék - metformin). A pokud ani ty později nestačí, může být nutné zahájit léčbu injekčním inzulinem.

Nejdůležitější ale je se nebát o jakýchkoliv úpravách životního stylu poradit s odborníkem! Nejsi na to sám a odborníci od praktických lékařů, přes diabetology až po specializované nutriční terapeuty jsou tu pro tebe. Skoč si tedy nechat změřit cukr a nepodceňuj rizika cukrovky!

40 důvodů, proč dodržovat zdravý životní styl

Zdravý životní styl. Spojení, které na nás kouká z každého rohu. Co to ale vlastně zdravý životní styl je a proč bychom se ho měli snažit dodržovat? Jaké jsou jeho zásady a největší benefity? Připravili jsme pro tebe seznam s odbornými studiemi ověřených a prověřených informací, které bys v souvislosti s ním měl/a určitě vědět!

Projekt vznikl díky báječné spolupráci s