Sacharidy

Sacharidy jsou látky složené z cukerných jednotek. Dají se v zásadě rozdělit na 2 základní skupiny. Jednoduché sacharidy složené z malého množství cukerných jednotek a složené (komplexní) sacharidy. Jednoduché sacharidy jako třeba glukóza, fruktóza nebo sacharóza mají sladkou chuť a na obalech se označují jako cukry. 

Sacharidy jsou základní složkou naší potravy a významným zdrojem energie. Dle současných doporučení bychom z nich měli získávat více než polovinu energie. Důležitější než množství je ale typ přijímaných sacharidů.

Zdroje sacharidů

  • Jako zdroj sacharidů by obecně měly být preferovány složené sacharidy. Zdrojem složených sacharidů (škrobů) jsou obiloviny např. v pečivu, které bychom měli upřednostňovat celozrnné nebo žitné, dále pak těstoviny, luštěniny a brambory, mouka či ovesné vločky. 
  • Jednoduché cukry bys naopak měl omezit, zejména pak ty přidávané do potravinářských výrobků k jejich doslazení. Jaké výrobky si představit? Jde o různé sladkosti, čokolády, zmrzliny či sladké limonády, ale i ovocné džusy. Příjem přidaného cukru by neměl překročit 24 g/den, tedy 6 čajových lžiček u žen a 36 g/den, tedy 9 čajových lžiček u mužů. Jako zdroj jednoduchých cukrů využij spíše ovoce kvůli dalším látkám, které obsahuje.

Jak přidaný cukr v potravinách z etikety rozpoznat?
V tabulce výživových hodnot na obalech výrobků je vždy vyznačeno celkové množství sacharidů a také jakou část z nich tvoří jednoduchých cukrů. Jednoduchý cukr je ale i cukr z ovoce či laktóza v mléčných výrobcích, proto nemusí být úplně jednoduché množství přidaného cukru rozpoznat.

Pro příklad zkus porovnat množství cukru v bílém jogurtu a v ochuceném jogurtu. Množství, které je v ochuceném jogurtu navíc, představuje přidaný cukr. Čím výše bude cukr uvedený, tím větší množství ho v potravině bude, protože použité suroviny se na obalech řadí sestupně podle množství.

Co je to vláknina?

Vláknina patří mezi pro člověka nestravitelné složené sacharidy. Jejím zdrojem je jsou zejména celozrnné obiloviny a luštěniny, dále také houby a v menším množství i ovoce a zelenina. 

Proč je tak důležitá, přestože je nestravitelná? 
Vlákninu metabolizují střevní bakterie prostřednictvím fermentace, jejíž metabolity potlačují růst rakovinných buněk a výrazně se podílí na budování zdravého střevního mikrobiomu. Je skvělou prevencí zácpy a rakoviny tlustého střeva a konečníku, pomáhá snižovat hladinu cholesterolu i cukru v krvi a snižuje tak riziko vzniku cukrovky, infarktu i mrtvice.