Zdravá strava
Lidé, kteří se stravují zdravě a rozumně, prokazatelně žijí v průměru déle. Správné stravovací návyky jsou důležitou součástí prevence civilizačních onemocnění, jako jsou onemocnění srdce a cév, cukrovka 2. typu, obezita a mnoha dalších.
Pár čísel na úvod
Míra obezity u dospělých v Česku za posledních 15 let výrazně vzrostla.
- V Česku je přibližně 19 % obyvatel obézních, ČR tím patří k nejhorším zemím v Evropské unii. Předpokládá se, že do roku 2030 bude obézních přibližně 35 %.
- Nadváhou nebo obezitou trpí 20 % patnáctiletých.
Hlavním faktorem ovlivňujícím obezitu je špatná výživa.
- Více než 50 % všech dospělých nekonzumuje denně ani ovoce, ani alespoň jednu porci zeleniny.
- Průměrná spotřeba soli v Česku byla 3× vyšší než doporučený denní limit.
Na této stránce se dozvíš, jak by měla vypadat strava, která je prospěšná pro zdraví tvého těla i duše. Nejdřív se podíváme na její zjednodušené složení v pojetí zdravého talíře, následně se na jednotlivé živiny zaměřímě podrobněji.
Zdravý talíř
1. Zelenina a ovoce ½ talíře
- Denně sněz alespoň 5 porcí - 3 zeleniny a 2 ovoce. Zelenina a ovoce by měla tvořit asi polovinu talíře a zařadit bys ji měl/a i o svačinách. Jednu porci si můžeš představit zhruba jako pěst nebo středně velké jablko.
- Zelenina a ovoce je důležitým zdrojem vitamínů, minerálních látek, vody a antioxidantů.
- Je lepší je jíst v čerstvém stavu, ale neboj se druhy úpravy střídat. Zkus zařadit i fermentované druhy, které mají také pozitivní vliv na střevní mikrobiom. Omez větší konzumaci džusů nebo smoothies.
2. Celozrnné obiloviny ¼ talíře
Příkladem je celozrnný nebo žitný chléb, hnědá rýže, quinoa či celozrnné těstoviny a ovesné vločky. Zařadit sem lze i některé snídaňové cereálie, u těch ale pozor na množství přidaného cukru.
Proč si vybrat celozrnné potraviny před bílým pečivem, rýží či těstovinami?
Obilné zrno je uzavřené ve slupce, která obsahuje veškeré vitamíny a minerály - bez slupky (bílé pečivo) zmizí. Zároveň jsou zdrojem vyššího množství vlákniny a to je i důvod, proč bychom je měli preferovat.
3. Bílkoviny ¼ talíře
Mezi kvalitní zdroj bílkovin patří maso, ryby, vejce, mléko a mléčné produkty i výrobky z luštěnin, jako je například tofu, tempeh, ale i další rostlinné zdroje bílkovin, např. seitan nebo robi.
4. Tuky
Je důležité myslet na to, že tuk je nedílnou součástí naší stravy. Nejvíce záleží na druhu tuku, který jíš.
Vybírej si potraviny se zdravými, nenasycenými tuky (ryby, semínka a zdravé rostlinné oleje). Omez potraviny bohaté na nasycený tuk (zejména tučné maso, máslo, kokosový a palmový olej) a vyhni se nezdravému trans tuku.
Používej rostlinné oleje jako je panenský olivový, řepkový či arašídový olej. Máslo jez a používej příležitostně.
5. Tekutiny
Voda by měla být nápojem volby při jakékoliv příležitosti. Neobsahuje cukr a je snadné nosit s sebou znovu plnitelnou láhev a doplňovat ji z nejbližšího kohoutku. Můžeš zařadit také neslazené čaje, které jsou příjemné zejména v zimních měsících. Konzumaci džusu omez na jednu skleničku denně a vyhni se slazeným nápojům.
6. Pohyb
Součástí zdravého talíře je i pohyb. Nezapomínej se pravidelně hýbat, ideálně 30 minut 5× týdně. Bez fyzické aktivity není ani zdravý talíř kompletní.