Srdeční selhání
Srdeční selhání je stav, kdy srdce není schopno přečerpávat dostatečné množství krve k pokrytí metabolických potřeb organismu. Kromě toho, že orgány nejsou dostatečně zásobeny kyslíkem a živinami, dochází také k hromadění tekutin ve tkáních. Jak srdečnímu selhání předejít a jak ho léčit?
Příčiny vzniku srdečního selhání
- Ischemická choroba srdeční, zejména stavy po srdečním infarktu (asi 70 % případů)
- Vysoký krevní tlak
- Chlopenní vady
- Poruchy srdečního rytmu (= arytmie)
- Cukrovka
- Kardiomyopatie (= onemocnění srdečního svalu)
- Zánět srdečního svalu
- Drogy, alkohol
Jaké jsou příznaky srdečního selhání?
Srdeční selhání se projevuje zejména:
- dušností, tedy pocitem nedostatku vzduchu (nejprve při větší námaze, později i při lehké činnosti (např. oblékání) nebo v klidu)
Může se objevit:
- noční záchvatovitá dušnost
- nemožnost spát ve vodorovné poloze (potřeba podložit si hlavu několika polštáři)
- kašel (někdy i s vykašláváním malého množství krve)
- celková únava
Přidat se mohou i:
- otoky kolem kotníků, později lýtek i stehen
- zvětšení obvodu břicha spojené s tlakem v břiše
- přibývání na váze
- nechutenství, nevolnost až zvracení
- častější noční močení
Změny v prokrvení mozku vedou k poruchám paměti, změně myšlení, zmatenosti či depresím.
Poslouchej podcast
V podcastu zjistíš mimo jiné, co přesně obnáší práce intervenčního kardiologa a přijdeš na kloub i tomu, jestli jedna sklenička vína či piva denně působí jako prevence infarktu či nikoliv.
Co dělat když...
Jak probíhá vyšetření?
Základem vyšetření je pečlivý rozhovor s pacientem k odhalení příznaků, běžné tzv. fyzikální vyšetření (poslech srdce a plic stetoskopem, pozorování otoků dolních končetin a břicha) a natočení elektrokardiogramu (EKG).
Provádí se také rentgen plic a hrudníku, který odhalí případnou přítomnost tekutiny na plicích, ultrazvukové vyšetření srdce (echokardiografie) a krevní testy (tzv. marker BNP).
V závislosti na povaze a závažnosti onemocnění je možné využít celé spektrum dalších vyšetření, např. speciální vyšetření věnčitých tepen (koronarografii) či zátěžová vyšetření.
Jak se srdeční selhání léčí?
Při léčbě srdečního selhání je v první řadě potřeba zaléčit jeho příčinu, např. tedy nasadit léky na vysoký krevní tlak, provést operaci chlopní, vložit bypass či kardiostimulátor.
Důležité je také dodržování zásad zdravého životního stylu (zejména nekouření a udržení zdravé váhy) a pravidelné užívání léků, které vedou ke zmírnění příznaků a zlepšení stavu nemocného.
Nezapomeň na zdravou stravu, která prospěje nejen tvému srdci.
Loono Blog
Zdravá 13: Výživová doporučení k prevenci civilizačních onemocnění
Výživová doporučení pro dospělé obyvatelstvo České republiky, které snižují riziko civilizačních onemocnění, jsou obecně označována termínem "zdravá 13". Tato výživová doporučení, která... celý článek.