Jak to chodí u všeobecného
praktického lékaře?

Jak často?

1x za 2 roky.

Budu potřebovat žádanku?

Nebudeš, stačí se objednat osobně či telefonicky.

Jak dlouho to trvá?

30 minut.

Co se bude dít?

Praktický lékař je manažerem péče o tvé zdraví. Je to ten, kdo by ji měl dirigovat a udávat její směr. Měl by mít přehled o specialistech, které navštěvuješ a zejména jaké léky ti píší. V některých případech nemá lékař tušení o sledování pacienta ostatními specialisty, a tak se může stát, že lidé užívají více léků se stejnou účinnou látkou, ale s jiným názvem.

Před návštěvou lékaře se odebírá krev (viz nápověda níže), ve které se zjistí hladina cholesterolu, cukru (glykémie) a další. Také ti vyšetří moč. Průvodku dostaneš v ordinaci před vyšetřením.

Lékař se tě nejdříve vyptá na nejrůznější věci (anamnéza), provede základní fyzikální vyšetření (pohled, pohmat, poklep, poslech, při potížích provede i per rectum - vyšetření konečníku prstem). Z výšky a váhy stanoví BMI (Body mass index) a změří i krevní tlak. Zkontroluje, zda dobře vidíš a slyšíš , zda máš platná všechna očkování a zkontroluje ti kožní znaménka. V případě výskytu rakoviny prsu či varlat v rodině nebo podezření na ni, zkontroluje lékař i je, či tě svěří do péče gynekologa/urologa. Poučit by tě měl také o technice samovyšetřování.

Pokud máš problém s očima, lékař tě vyšetří a případně ti dá žádanku na Oční. Pokud nosíš brýle nebo čočky měl by ses navíc 1x ročně objednat ke svému očnímu lékaři, který ti dioptrie přeměří a oči zkontroluje.
Pokud máš problém
s prostatou, varlaty, močovým ústrojím, lékař tě vyšetří, nabere krev
a případně ti dá žádanku na Urologii.
Pokud máš problém s kůží, lékař tě vyšetří a případně ti dá žádanku na Kožní.
  • Po 40. roce se natočí EKG, které se bude následně opakovat každé 4 roky. Pokud máš vysoký krevní tlak, vyšetření se opakuje každé 2 roky.
  • Po 45. roce vystaví ženám žádanku na mamograf. Mužům při potížích vystaví žádanku na urologii.
  • Po 50. roce ti také nabídne vyšetření okultního krvácení ve stolici, tzv. TOKS (to může být prvním příznakem rakoviny tlustého střeva), při pozitivním výsledku doporučí koloskopii (endoskopické vyšetření tlustého střeva, provádí se přes konečník).
  • Kontrolní vyšetření požadované úřady nejsou hrazena pojišťovnou. Kontrolní vyšetření na řidičský průkaz se provádí v 65, 68 a70 letech a pak každé 2 roky. Kontrolní vyšetření na zbrojní průkaz každých 5 let.

Nápověda krev:

Cholesterol (celkový, LDL, HDL) a triacylglyceroly (TAG) – při první návštěvě a dále ve 30, 40, 50 a 60 letech.

Glykémie (cukr v krvi)– při první návštěvě, ve 30 letech a dále od věku 40 let každé 2 roky.

Do povinných testů nově patří laboratorní vyšetření ledvinných funkcí (kreatininu a odhad glomerulární filtrace) u pacientů trpících cukrovkou, vysokým krevním tlakem  nebo kardiovaskulárními komplikacemi ve věku od 50 let ve čtyřletých intervalech.

Následující testy se neprovádí jako prevence, ale pouze při příslušných diagnózách v rámci preventivní prohlídky: jaterní testy (ALT, AST, GGT), kyselina močová/močovina, kreatinin, bilirubin, FW, krevní obraz a diferenciální rozpočet bílých krvinek, moč chemicky + sediment aj.

Další testy se provádí na základě zvážení lékařem vzhledem k aktuálnímu zdravotnímu stavu či výskytu určitých nemocí v širší rodině: jaterní testy, ledvinné funkce, minerály, sedimentace, krevní obraz, onkomarkery (např. PSA jako ukazatel stavu prostaty u mužů).

Bude to bolet?

Nemáš se čeho bát. Prohlídka u všeobecného praktického lékaře nebolí.

Budu něco platit?

Nebudeš.

Jaká je čekací doba? 

1 až 5 týdnů.

Je potřeba se nějak speciálně připravit?

Na odběry, které se dělají před návštěvou lékaře, je potřeba být nalačno a ráno se napít vody nebo neslazeného čaje. S sebou si také vezmi zprávy od specialistů, ke kterým chodíš. Jiná příprava není potřeba.

Kam mohu zajít? 

Ke svému praktickému lékaři (postaru obvodnímu lékaři) v místě bydliště nebo trvalého pobytu.

Budu si volat o výsledky? 

Většinou se odběry dělají před samotnou preventivní prohlídkou, takže výsledky se proberou přímo při vyšetření. Pokud se odběry provedou přímo na prohlídce, budeš si o výsledky volat.

Co získám, když na takovou kontrolu půjdu? 

Dobrý pocit, že jsi nic nepodcenil/a a budeš vědět, že je vše v pořádku. Je spousta nemocí, které člověk sám nemusí poznat (cukrovka, vysoký krevní tlak, vysoký cholesterol, ošklivé znaménko na zádech, kam si nevidí), ale když se na ně přijde včas, dají se elegantně a efektivně vyřešit/léčit/vyléčit. Navíc získáš návod, jak dále nakládat se svým zdravím.

Co dalšího můžu udělat pro prevenci?

Pokud na svém těle zpozoruješ cokoliv neobvyklého, nebudeš otálet a navštívíš lékaře.

Náš tip:
Na preventivní prohlídku se objednej, ušetříš tak čas sobě i svému lékaři.

Pomohl ti náš článek?
Můžeš nás podpořit.

 

Pomohl ti náš článek?
Můžeš nás podpořit.