Rakovina děložního čípku

Děložní čípek, nebo také hrdlo, latinsky cervix tvoří spodní část dělohy. Představit si ho můžeš jako takovou oboustrannou zátku.

Zvenčí zabraňuje vstupu infekce z pochvy do dělohy a vejcovodů, v těhotenství pak naopak zabraňuje „vypadnutí miminka” tedy předčasnému porodu.

Čím může čípek onemocnět?

  • Zánětem, který se nejčastěji projevuje výtokem a bolestí v podbřišku,
  • objevit se mohou i přednádorové změny,
  • a také rakovina, HPV virus je jednoznačnou příčinou vývoje cervikálního karcinomu (více o HPV viru níže).

Problém rakoviny děložního čípku v České republice je ten, že více než 40 % žen je diagnostikováno ve stádiu, kdy už je pozdě na operaci. Přitom jde o nádor, u kterého můžeme vidět přednádorová stádia a vyvíjí se mnoho měsíců nebo let. Proto jsou důležité gynekologické preventivní prohlídky.

Projevy rakoviny děložního čípku

  • Nejčastěji vaginálním krvácením, po pohlavním styku nebo po menopauze,
  • dále vaginálním dyskomfortem (svědění či pálení),
  • zapáchajícím či krvavým výtokem,
  • či bolestmi při močení, v podbřišku nebo při styku.

Nechceme tě však vystrašit. Ne každá změna menstruačního cyklu či bolest v podbřišku musí být nutně rakovina. Každou změnu je ale dobré zkonzultovat s lékařem. Proto prosím, pokud na sobě zpozoruješ tyto příznaky, neváhej a navštiv svého gynekologa! Počáteční stadia rakoviny děložního čípku jsou nicméně bezpříznaková, a proto je tak důležité chodit na prevenci.

Rakovinou děložního čípku v ČR onemocnění ročně až 1000 žen, nejčastěji po 35. roce života.

Poslouchej podcast

S rakovinou děložního čípku, očkováním a jeho vyšetření je spojená řada mýtů. Právě o těch si naše Kateřina povídala s onkogynekologem a přednostou gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK prof. MUDr. Michalem Zikánem, Ph.D.

HPV virus neboli lidský papillomavirus

HPV neboli lidský papillomavirus se přenáší pohlavním stykem jak vaginálním, tak orálním a análním, a nenapadá proto jen buňky sliznice děložního čípku, ale také dutiny ústní a análního otvoru.

Pozor! K přenosu HPV viru může dojít při jakémkoliv stylu kůže s kůží v genitální oblasti, tj. při orálním sexu či „mazlení".

Nejvíce náchylné k infekci jsou mladé dívky. S infekcí se do 30 let setká až 80 % žen, které měly 2 a více sexuálních partnerů. Většinu těchto infekcí odstraní imunitní systém ženy sám. U malé části populace se však mohou vyvinou přednádorové změny či právě rakovina. Pojďme se proto na jednotlivá stádia změn na čípku podívat blíže:

Očkování proti rakovině děložního čípku

Papilomavirů (HPV) existuje více než 200 typů, typy rizikové pro vznik rakoviny děložního čípku jsou  zejména 16 a 18, ale jsou existují i další rakovinotvorné typy. Typy rizikové pro vznik genitálních bradavic jsou pak 6, 11. Ty vás sice na životě neohrozí, dokážou ale také pořádně potrápit.

Na co myslet při očkování proti rakovině děložního čípku?

  • Očkování je nejvhodnější zahájit ještě před začátkem pohlavního života, kdy náš organismus ještě nepřišel s HPV do styku. Má však smysl i po jeho zahájení.
  • Očkovací látky se liší podle toho, proti kolika typům virů působí, je proto dobré se vždy poradit se s gynekologem či pediatrem, která vakcína je pro tebe či tvé děti nejvhodnější. 
    • Cervarix chrání proti dvěma typům HPV viru: 16 a 18, 
    • Gardasil pak ještě proti dvěma navíc: 6, 11, 16, 18.
    • Nejnovější je vakcína Gardasil 9, která chrání proti devíti typům HPV viru: 6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52, 58.
  • Očkovat je vhodné dívky i chlapce. V Česku přispívá pojišťovna na očkování proti HPV ve věku 13 – 14 let (začít je potřeba už ve věku 13 let, jinak ho pojišťovna neuhradí), a to dívkám i chlapcům. Ano i chlapce je potřeba očkovat! Nezapomínej, že HPV nezpůsobuje jen rakovinu děložního čípku, ale i jiných oblastí. Chlapci jsou taktéž velice často přenašeči viru a stejně tak se mohou u obou pohlaví objevit i genitální bradavice. 
  • Vakcíny Cervarix, Gardasil a Gardasil 9 jsou pojištovnami plně hrazeny do 14 let. V tomto věku se očkuje 2 dávkami. Ve vyšším věku si pak pacient hradí celou vakcínu sám, ceny se pohybují od 2000 Kč/dávka (Cervarix), přes přibližně 3400 Kč/dávka u Gardasilu až po 4000 Kč/dávka u Gardasil 9. V pozdějším věku je již třeba podat 3 dávky vakcíny. O možnosti příspěvku se informuj u své zdravotní pojišťovny.

Poslouchej podcast

V podcastu se bavíme o lidském papillomaviru - zkratkou HPV. Jedná se o jednu z nečastějších příčin onemocnění reprodukčního systému. V podcastu Míša s prof. MUDr. Lukášem Robem, CSc. rozebírá základní charakteristiku HPV viru, nemoci které způsobuje, a zabrousí i do metod prevence a očkování.

Co dělat, aby děložní čípek zůstal zdravý?

  • Choď 1x ročně na preventivní prohlídku ke gynekologovi.
  • Účinnou prevencí je očkování proti lidským papilomavirům (HPV).
  • Používej kondom, který sníží riziko přenosu HPV.
  • Jez vyváženou stravu bohatou na vitamín A a C.
  • Pravidělně se hýbej.
  • Nekuř.

Důležitou součástí péče o děložní čípek je návštěva preventivní prohlídky u gynekologa 1× za rok, kde se provádí stěr z čípku - tzv. cytologie. Tuto prohlídku však v Česku bohužel navštěvuje jen každá druhá žena.

Cytologický stěr je jedním ze tří oficiálních screeningových programů pro dospělé, díky kterému došlo v posledních deseti letech k poklesu výskytu onemocnění o 25 %. Zjištují se při něm změny buněk čípku způsobené virem HPV.

Loono Blog

Průvodce světem screeningů: Vyšetření, která zachraňují životy

Díky screeningu mohou lékaři objevit nemoci, kterými trpíš, ještě v bezpříznakovém stádiu. To může znamenat nejen dřívější nasazení léčby, ale v konečném důsledku také záchranu života. Co to vlastně screening je? Jaký screening ti zaplatí pojišťovna? A jak často na něj docházet? Přinášíme kompletního průvodce....... celý článek

Nejčastější otázky

Co je to rakovina?

Rakovinu čili zhoubný nádor si můžeš představit jako nekontrolovatelné množení buněk jakéhokoliv orgánu v těle. Ten může ztratit svoji funkci nebo svojí velikostí začít utlačovat okolí.

Podle závažnosti rozdělujeme nádory na:

  • Nezhoubné, které rostou většinou v pouzdře (ohraničený) a nešíří se do okolí.
  • Zhoubné, které se šíří krví či lymfatickými cestami po těle a zakládají další nádory tzv. metastázy. Je neohraničený.

Musí se infekce HPV projevit vždy?

Nemusí, ve většině příznaků je infekce HPV bezpříznaková. Proto je třeba pravidelně chodit na preventivní prohlídky a optimálně se i nechat očkovat.

Jaký je rozdíl mezi vakcínami Cervarix, Gardasil a Gardasil 9?

  • Cervarix chrání proti  typům 16/18, které mohou způsobit rakovinu děložního čípku. Je hrazen ze zdravotního pojištění pro dívky a chlapce ve věku mezi 13-ti a 14-ti lety.

  • Gardasil chrání proti typům 16 a18, které mohou způsobit rakovinu děložního čípku a zároveň proti typům 6 a 11, které mohou způsobit genitální bradavice (tzv. kondylomata), které nejsou předrakovinovou změnou. Přesto jsou ale poměrně nepříjemné. Je hrazen ze zdravotního pojištění pro dívky a chlapce ve věku mezi 13-ti a 14-ti lety.

  • Gardasil 9 pak chrání proti stejným 4 typům HPV jako Gardasil a navíc ještě proti dalším 5-ti typům. Je hrazen ze zdravotního pojištění pro dívky a chlapce ve věku mezi 13-ti a 14-ti lety.

Platí, že každý, kdo má HPV musí mít i předrakovinné změny nebo rakovinu?

Ne, u části žen se s infekcí vyrovná jejich imunitní systém a ke změnám nedojde.

Jaká je šance, že má partner také HPV? 

Velmi vysoká, pokud má partner HPV, je velká pravděpodobnost, že onemocníš také. Proto pravidelně choď na preventivní prohlídky.

Mohu se nechat na přítomnost HPV otestovat? 

Ano, testování probíhá u gynekologa, a to nejčastěji mezi 35. a 45. rokem. 

Může očkování vyléčit změny na děložním čípku?

Ne, očkování má preventivní, avšak ne léčebný účinek.

Chrání očkování na 100 %?

Bohužel ne, typů je více, než proti kterým chrání očkování. Je to ale nejúčinnější ochrana před nákazou, pokud nepočítáme celoživotní sexuální abstinenci.

Má očkování proti HPV smysl i po zahájení pohlavního života? 

Ano, protože se daný muž či žena ještě s rizikovými typy nemuseli setkat. Vakcína je doporučená do věku 45 let.

Hradí dospělým očkování pojišťovna? 

Ne, ale řada z nich na očkování přispívá. O výši příspěvku se informuj na webových stránkách své zdravotní pojišťovny.

Jak a kam se vakcína aplikuje?

Injekcí, většinou do svalu horní části paže.

Je nutné chodit na preventivní prohlídky ke gynekologovi i v případě, že jste očkovaná?

Ano, očkování nenahrazuje screeningový program, neboť nepokrývá všechny typy virů, které mohou způsobit rakovinu děložního čípku. Prohlídka 1× ročně je tedy potřebná.

Jaké mohou být reakce na očkování?

Očkování je obvykle dobře snášeno. Objevit se ale může zarudnutí, otok či bolestivost v místě vpichu, popř. celkové bolesti svalů nebo hlavy, které většinou vymizí v řádu dnů.

Existuje nějaká jiná ochrana před HPV virem?

Ano, účinná je celoživotní sexuální abstinence :-).

Kde se mohu informovat o očkování pro sebe a svoje děti?

Ženy nejlépe u gynekologa, muži u praktického lékaře. V případě očkování dětí ti nejlépe poradí praktický lékař pro děti a dorost.

Jaký je rozdíl mezi běžnou cytologií a cytologií do tekutého média (liquid-based cytology)? 

Metody jsou zcela srovnatelné, cytologie do tekutého média nepředstavuje lepší detekci přednádorových lézí děložního hrdla ve srovnání s běžnou cytologií. Nabízí se spíše z komerčních důvodů.   

Jaký je rozdíl mezi cytologií a testem na přítomnost HPV?

Onkologická cytologie i testování na přítomnost viru HPV patří spolu s kolposkopií (vyšetřením na křesle zrcátky) k tzv. prebioptickým metodám vyšetření děložního hrdla. Obě jsou metody používané ve screeningu rakoviny děložního čípku. Test na přítomnost HPV viru (HPV DNA testace) má ve srovnání s cytologií vyšší sensitivitu (citlivost) pro objevení přednádorových lézí. Dobrá zpráva je, že v Česku bude testace od roku 2021 nově hrazena pojišťovnami 2× za život a gynekologové ji budou provádět u žen ve věku 35 a 45 let, eventuelně častěji za úhradu. HPV testace se dále používá jako „třídící test", který pomáhá stanovit závažnost přednádorových stádií rakoviny děložního čípku. 

Jak dlouho trvá, než se infekce projeví?

Měsíce až roky. Proto pravidelně choď na preventivní prohlídky ke gynekologovi 1x ročně.

Je možné se HPV nakazit ještě před zahájením pohlavního života?

Teoreticky to možné je. HPV je virus, který je poměrně odolný vnějšímu prostředí, takže je možné infekci přes oděrku chytnout v tělocvičně, v bazénu. Pravděpodobnější je ale nákaza prostřednictvím „nekoitálních” sexuálních aktivit.

Proč se změny nižšího stupně (tzv. stadium L-SIL) na děložním čípku jen pozorují?

Dlouhodobý trend v péči je omezení chirurgických výkonů na pacientech, pokud to není nezbytně nutné. Jakákoliv operace je pro tělo stres a zásah. Změny nižšího stupně mohou přetrvávat dlouhou dobu beze změny a pacientku navíc bezprostředně neohrožují.

Můžeme s infekcí HPV něco dělat?

Pokud víš, že HPV infekci máš, poraď se s gynekologem o dalším postupu, zda je potřeba ji přeléčit. Jinak je dobré udržovat věrnost ve vztahu, popřípadě mít pouze chráněný pohlavní styk (i kvůli dalším pohlavně přenosným chorobám). Důležité je také chodit na pravidelné prohlídky na gynekologii, kde se provádí stěr z děložního čípku. Více o preventivních prohlídkách na gynekologii se dozvíš tady. Pokud máš genitální bradavice, je vhodné je odstranit, protože se virus může přenést i z nich. I když se nejedná o předrakovinovou změnu, genitální bradavice jsou velmi nepříjemné a může být těžké se jich úplně zbavit.

Jak mě chrání očkování proti rakovině děložního čípku?

Očkování specificky nabudí naší vlastní imunitu v boji proti HPV. Víc se dozvíš rozhovoru s panem profesorem Zikánem v otázce Jak funguje očkování proti HPV?.

Chrání kondom proti HPV infekci?

Ne, virus je jednak velmi odolný a za druhé, pokud si vezmeme klasické schéma pohlavního styku, předchází nasazování kondomu mnoho různých jiných forem styku (orální sex apod.). Už v té chvíli přicházíme s virem do kontaktu a přenášíme ho.

Má smysl se nechat očkovat po konizaci?

Ano, sníží se tím pravděpodobnost návratu onemocnění.

Mohu se nechat přeočkovat Gardasil 9, když už jsem očkována Cervarix?

Ano, budete pak chráněna proti více typům HPV virů, které způsobují genitální bradavice. Základním smyslem očkování je ale onkologická prevence, kterou zajišťuje i základní vakcína Cervarix.

Stránka vznikla za podpory

Podpoř online edukaci
v oblasti prevence

Chceme, aby prevence lidi bavila a stala se běžnou součástí jejich životů. Proto vyrábíme infografiky, videa, články a podcasty, které postujeme na Instagram, náš Youtube nebo nahráváme na web do sekce prevence. Pomoz nám, ať můžeme vzdělávat online.

 

Podpoř online edukaci
v oblasti prevence

Chceme, aby prevence lidi bavila a stala se běžnou součástí jejich životů. Proto vyrábíme infografiky, videa, články a podcasty, které postujeme na Instagram, náš Youtube nebo nahráváme na web do sekce prevence. Pomoz nám, ať můžeme vzdělávat online.