Rakovina prostaty

Prostatu si můžeš představit jako takovou “benzínku pro spermie”. Tedy žlázu, která spermiím dodává energii a živiny potřebné na dlouhé cestě za oplodněním vajíčka. 

Příčiny onemocnění

Příčina rakoviny prostaty zatím není objasněna. Vliv na vznik rakoviny má věk a také působení pohlavních hormonů.

Video: Pravda o rakovině

Projevy rakoviny prostaty

Rakovina prostaty bývá dlouhou dobu bez příznaků. Když se rozšíří, projevuje se stejně, jako když je zvětšena nezhoubně. Prostata tak může utlačovat zespodu močový měchýř a močovou trubici a projevit se následujícími příznaky:

  • Potíže při močení
  • Přerušované
  • Časté
  • Bolestivé
  • Krev v moči

Rakovina prostaty se objevuje u mužů kolem 60. až 70. roku věku.

Jak mohu rakovině prostaty předejít?

Prevencí rakoviny prostaty je zdravá strava, dostatek pohybu a také spánku. Důležité je také nekouřit a nepít alkohol. Nezapomínej ani na pravidelné preventivní prohlídky u praktického lékaře 1x za 2 roky a od 50 let věku také 1x ročně u urologa.

Nejčastější otázky

Co je to PSA?

PSA = prostatický specifický antigen, je látka produkovaná buňkami prostaty. Malé množství se nachází i v krvi. Je jedním z markerů u zhoubných nádorů prostaty, ale může být zvýšený i při nezhoubném zbytnění (časté ve vyšším věku), po jízdě na kole nebo sexu. Nejčastěji se využívá ke sledování průběhu a úspěšnosti léčby. Více informací o tom, co se děje na urologii se dozvíš tady.

Může častější potřeba na močení znamenat rakovinu prostaty?

Ano, ale může značit také nezhoubné zbytnění prostaty nebo potíže s močovým měchýřem. Určitě je ale při takových potížích vhodné navštívit urologa. Více o projevech rakoviny prostaty se dozvíš zde v sekci prostata.

Podcast k tématu

I prostatě s doc. MUDr. Romanem Zachovalem, Ph.D., MBA