Úzkostná porucha

Úzkost je běžná lidská emoce, jejíž příčinu nelze jednoznačně určit. Tím se liší od strachu, který má jasnou příčinu. Pokud se úzkost objevuje nečekaně, v neadekvátních situacích, trvá dlouho nebo je nepřiměřeně intenzivní, jedná se o úzkostnou poruchu. Za život se s úzkostnou poruchou setká až ¼ lidí. 2× častěji se pak vyskytuje u žen. Co ji způsobuje? Na vině může být trauma z dětství, ale také stres či genetika.

Příznaky úzkostné poruchy

Celou řadou fyzických a psychických příznaků. Člověk žije neustále v očekávání něčeho špatného, je plačtivý, neumí relaxovat a objevit se u něj mohou i potíže se spánkem. Jednotlivé ataky pak mohou přicházet náhle, v rámci minut dosáhnout maxima a poté odeznít. V této formě se s úzkostí nejčastěji setkají mladí lidé se stresovým dětstvím či maminky v šestinedělí.

Fyzické:

 • Bušení srdce, pocení, třes, sucho v ústech, zrychlené dýchání
 • Bolesti hlavy, břicha či na hrudi
 • Dostavit se mohou i návaly horka a chladu, mravenčení či závrať
 • Neschopnost se uvolnit

Psychické:

 • Neklid, strach ze smrti či ztráty kontroly 
 • Strach, co přijde v budoucnu
 • Odosobnění
 • Potíže se soustředěním

Poslouchej podcast

Všichni ten pocit známe. Čeká nás první den v nové práci nebo máme před těžkou zkouškou. Naše srdce najednou bije tak rychle, jakoby chtělo vyskočit z hrudníku. Bolí nás břicho, je nám na zvracení, do sebe nedostaneme ani kousek chleba. Z nás pak nevyjde ani slovo, máme knedlík v krku.

Jak se úzkostná porucha léčí?

Léčba úzkostné poruchy je opět v psychoterapii a psychoedukaci a v případě středně či těžkých příznaků se nasazuje i medikace.  

Děti rodičů s panickou poruchou mají riziko vzniku úzkostné poruchy až 20 %.

Jak předejít úzkostem?

 1. Zkus začít myslet pozitivně (i když se to zdá jako těžký úkol). Pozitivní myšlení pomáhá s uklidněním a kontrolou stresu. Místo „to nedokážu“ si říkej „Udělám to nejlépe, jak dovedu“.
 2. Během dne se zkus na pár minut zastavit, pročistit si hlavu (pomáhá procházka či dechová cvičení).
 3. Zaměř se na aktivity, které ti zvednou náladu. Pusť si třeba svůj oblíbený film, přečti si před spaním knížku, povečeř s přáteli nebo se vrať k oblíbenému koníčku.
 4. Nezapomeň, že relaxovat se dá nejen koukáním na oblíbený seriál, ale zkusit můžeš třeba sport, jógu či dechová cvičení. Projít se můžeš i po cestě z práce domů.
 5. Dávej si realistické cíle. Vytvoři si seznam denních úkolů a ty se snaž splnit.
 6. Mysli na zdravý životní styl. Vyhni se alkoholu, cigaretám i jiným návykovým látkám. Právě ty situaci ještě zhoršují.

Loono Blog

Relaxační a meditační techniky pro začátečníky. Pomohou s odbouráním stresu i bolesti.

Tento proces sebeuvědomování je schopností, která se dá trénovat jako každá jiná, a je tedy možné se v ní zdokonalovat. K lepšímu sebeuvědomování nám mohou pomoci relaxační a meditační...celý článek.

Nejčastější otázky

Kdy se obrátit na odborníka?

Kdykoliv, kdy cítíš, že bys ocenil/a si o problému s někým promluvit.

Jaké jsou základní metody péče o duševní zdraví

Dostatek spánku – Každodenní přísun spánku by měl být ideálně mezi 7–9 hodinami. Samozřejmě záleží na tvém věku. V pravidelném spánku ti pomůže, pokud si stanovíš čas, ve který budeš pravidelně každý den chodit spát a vstávat.

Vyvážená a zdravá strava – Základem duševního zdraví je i vyvážená zdravá strava, která nás zásobuje energií a vytváří naši tělesnou konstituci.

Pravidelný pohyb – Ten je pro celkové zdraví člověka nepostradatelný. Pravidelný pohyb přispívá, jak k fyzickému zdraví, tak k tomu psychickému. Snížuje stres, úzkost a zvyšuje sebevědomí. Právě proto je důležitým faktorem v prevenci duševních onemocnění a zároveň zvyšuje kvalitu života lidem, kteří nějakým duševním onemocněním trpí (často se zařazuje do léčby deprese). Zkus si proto najít nějaký druh aktivity, která tě bude bavit a věnuj se jí 3× týdně po dobu alespoň 30 minut.

Správné hospodaření s časem – Na všechny z nás je kladeno obrovské množství povinností, proto je důležité zaměřit se na správné hospodaření s časem. Do svého denní režimu zařaď dostatečnou dávku relaxace (až už aktivní či pasivní), stanov si přesný čas, kdy se budeš věnovat práci a jakou dobu budeš věnovat sobě. 

Relaxační a autoregulační cvičení – Jsou základem psychohygieny, pomáhají k cílovědomému zvládání stresu a podporují duševní vyrovnanost. Relaxace odstraňuje svalové a duševní napětí, umožňuje organismu (včetně mozku) regeneraci a zotavení. Mezi nejúčinější prostředky relaxace patří pohyb, vnímání těla (mindfulness) nebo střídání napětí a uvolnění. Zkus třeba jógu, procházky, cvičení nebo meditaci.

Loono Blog

Podcastová série o duševním zdraví

Zajímá tě duševní zdraví a chceš se dozvědět více? Poslechni si naši podcastovou sérii. Do studia jsme si pozvali... celý článek.

Podpoř online edukaci
v oblasti prevence

Chceme, aby prevence lidi bavila a stala se běžnou součástí jejich životů. Proto vyrábíme infografiky, videa, články a podcasty, které postujeme na Instagram, náš Youtube nebo nahráváme na web do sekce prevence. Pomoz nám, ať můžeme vzdělávat online.

 

Podpoř online edukaci
v oblasti prevence

Chceme, aby prevence lidi bavila a stala se běžnou součástí jejich životů. Proto vyrábíme infografiky, videa, články a podcasty, které postujeme na Instagram, náš Youtube nebo nahráváme na web do sekce prevence. Pomoz nám, ať můžeme vzdělávat online.