Neplodnost
Neplodnost, latinsky sterilita, znamená, že žena do 1 roku neotěhotní ani v případě, že měla 2× týdně nechráněný pohlavní styk. Ve 40 % případů se jedná o poruchu na straně ženy, ve 40 % případů je porucha na straně muže a ve 20 % případů je příčina na obou stranách.
Příčiny neplodnosti
U ženy
- Věk – Optimální věk k otěhotnění je 25 let, ideální je pak těhotenství stihnout do 35–ti let věku. Od 35 let totiž u žen výrazně klesá šance na otěhotnění. Zatímco u 25–leté ženy se šance na otěhotnění v každém měsíci pohybuje kolem 25%, ve 35 letech tato pravděpodobnost klesá na 15%. Snižuje se totiž množství i kvalita vajíček. Nová vajíčka se v průběhu života ženy totiž již netvoří, jen se spotřebovávají narozdíl od spermií u mužů. Zároveň se s věkem zvyšuje riziko genetických vad a klesá schopnost vajíčka uhnízdit se v děloze. Pokud ale rodičovství ještě neplánuješ, je vhodné si vajíčka nechat preventivně zamrazit. Tato metoda se označuje jako social freezing.
- Porucha ovulace – Je nejčastějším důvodem neplodnosti u žen. Bez vajíčka nelze otěhotnět. Příčina může být v předčasném selhání vaječníků či syndromu polycystických vaječníků. Dalším důvodem nedostavující se ovulace může být hormonální dysbalance. Na vině bývají hormony štítné žlázy či pohlavní hormony.
- Genetické příčiny (např. balancované translokace, při kterých je množství genetického materiálu v našich buňkách v pořádku, není ale správně uspořádán)
- STDs (pohlavně přenosné infekce) – Ty mohou způsobit srůsty či neprůchodnost vejcovodů. Je proto důležité se na STDs (pohlavně přenosné infekce) nechat testovat. Nejčastěji se jedná o chlamydie, mykoplasmata, ureaplasmata nebo kapavku.
- Endometrióza – Tedy výskyt děložní sliznice mimo děložní dutinu, který může způsobit srůsty v malé pánvi. V Česku trpí podle České gynekologické a porodnické společnosti endometriózou každá desátá žena. Mylně totiž své extrémní menstruační bolesti zaměňují za běžné příznaky doprovázející periodu. Pokud tě ale dokáže menstruace vyřadit z běžného provozu, a bez tlumících léků se během menstruace neobejdeš, měla bys o tom informovat svého gynekologa, který určí další postup.
Více o endometrióze najdeš v našem článku na blogu. - Vrozené vady – Jako je neprůchodnost vejcovodů nebo abnormality tvaru dělohy.
- Myomy – To jsou nezhoubné nádory v děloze.
- Imunologické příčiny – Sem patří třeba autoimunitní onemocnění jako je lupus či autoimunitní záněty štítné žlázy.
- Psychický blok – K němu jsou náchylnější právě ženy, zejména pokud “se dlouho nedaří”. V takovém případě je nejlepší se obrátit na odborníka, tedy psychologa či psychoterapeuta. S psychologem budeš mít prostor celou záležitost podrobně probrat, zároveň ti pomůže otevřít se i možnosti, že by se miminko skutečně nepodařilo. To má často takový efekt, že dojde k odstranění psychického bloku a nalezení smyslu života i bez dítěte, což následně vede k úspěšnému početí.
U muže
- Věk – Od 40 let klesá u mužů šance na početí. Důvodem je pokles kvality spermií, v nichž stoupá počet genetických abnormalit. Na problémech s početím ve vyšším věku se mohou podílet i potíže s erekcí či ejakulací například z důvodu zvětšení prostaty, které je ve vyšším věku časté. Pokud zatím rodičovství ještě neplánuješ, je vhodné si spermie nechat preventivně zamrazit. Tato metoda se označuje jako social freezing.
- Genetické příčiny (např. balancované translokace, při kterých je množství genetického materiálu v našich buňkách v pořádku, není ale správně uspořádán)
- Nízké množství spermií či chybějící spermie.
- Abnormality tvaru a pohyblivosti spermií.
Poslouchej podcast
Neplodnost v mladém věku? O tom nám v podcastu vypráví Vojta Urban, kterému v jeho 26 letech diagnostikovali neplodnost, ze které se ale sám dokázal dostat. Jak moc přepracování a stres ovlivňuje naše tělo a do jakých extrémů můžeme až zajít? A co pomohlo Vojtovi úplně nejvíc?
Jak neplodnosti předcházet?
- Mít děti v mladém věku.
- Nezahřívat varlata (nenosit těsné kalhoty, nepracovat s počítačem na klíně)
- Nekouřit cigarety ani marihuanu.
- Nepít alkohol.
- Dodržovat vyváženou stravu a dbát na pravidelnost a dostatečný příjem vitamínů a minerálních látek.
- Udržovat si přiměřenou hmotnost.
- Pravidelně se hýbat.
- Vyhnout se chronickému stresu.
- Chodit na preventivní kontroly k praktickému lékaři a gynekologovi a nechat se testovat na STDs.
Loono Rozhovor
Nejčastější otázky
Jak můžu svoje šance na početí zvýšit než navštívím lékaře?
Pro ženy
- Vyvaruj se kouření.
- Pokus se o úpravu své tělesné hmotnosti.
- Dostatečně se hýbej (alespoň 30 minut 5× týdně).
- Snaž se zpestřit svůj jídelníček, jez dostatek ovoce a zeleniny.
- Vyzkoušet můžeš suplementy s vitamíny a minerály. Ženám se doporučuje užívat vitaminy D, E, inositol. kyselinu listovou, zinek, hořčík.
- Snaž se vysledovat, kdy máš ovulaci. Pomoci ti může měření bazální teploty v pochvě nebo ovulační testy, které jsou dostání v lékárně nebo v drogerii. Vajíčko je schopné oplodnění 12–24 hodin po uvolnění z vaječníku. Ideální je tedy zvýšit frekvenci pohlavního styku těsně před ovulací.
Pro muže
- Vyvaruj se kouření.
- Pokus se o úpravu své tělesné hmotnosti.
- Dostatečně se hýbej (alespoň 30 minut 5× týdně).
- Snaž se zpestřit svůj jídelníček, jez dostatek ovoce a zeleniny.
- Vyzkoušet můžeš doplňky stravy s vitamíny a minerály. Mužům se doporučuje užívat selen, zinek a vitamin E.
- Měj se svou partnerkou pohlavní styk kolem její ovulace. Spermie jsou schopné vajíčko oplodnit po dobu 3–5 dní.
Jaké jsou příčiny poruchy tvorby spermií?
- Varikokéla, neboli rozšíření žíly ve varleti. Ta totiž vede ke zvýšené teplotě ve varleti, která spermiím zrovna neprospívá. Varikokéla je příčinou neplodnosti až u 40% mužů.
- Dysbalance hormonů (štítné žlázy, testosteronu či prolaktinu).
- Chronická onemocnění jako je třeba cukrovka.
- Genetické vady (např. Klinefelterův syndrom).
- Infekce – STDs či příušnice v dospělosti. Ty mohou způsobit srůsty a neprůchodnost chámovodu či poškodit varlata.
- Vrozené vady – Např. nesestouplé varle či vrozená neprůchodnost chámovodu.
- Vnější faktory:
- chemikálie, pesticidy, anabolické steroidy
- úraz varlete
- přehřívání varlat, to znamená sauny, vířivky, práce s počítačem na klíně a těsné prádlo.
- nedostatek fyzické aktivity – sportovat bychom měli minimálně 5× týdně po dobu alespoň 30–ti minut.
Kdy navštívit lékaře?
- Pokud se již rok neúspěšně pokoušíte o početí.
- Je ti více než 35 let a již 6 měsíců se neúspěšně pokoušíte o početí.
- Je ti více než 38 let a již 3 měsíce se neúspěšně pokoušíte o početí.
- Dlouhodobě tě trápí poruchy menstruačního cyklu.
- Trpíš pánevními bolestmi.
- Podstoupil/a jsi onkologickou léčbu.
A na koho se obrátit?
Jak se plodnost vyšetřuje?
U žen
- V první řadě proběhne rozhovor s lékařem, který zjistí, jaké choroby jsi prodělala a jestli ti někdy vyšetřovali hladinu hormonů štítné žlázy. Zároveň se zeptá na pravidelnost tvojí menstruace a frekvenci pohlavního styku.
- Následuje gynekologické vyšetření včetně ultrazvuku.
- V případě, že lékař příčinu neodhalí, provede dále vyšetření hladin hormonů štítné žlázy, pohlavních hormonů (prolaktin, FSH, LH). U žen vyššího věku se pak zároveň stanovuje hladina AMH tzv. antimullerianského hormonu, tedy hormonu který vylučují dozrávající vajíčka a jeho hladina je tak úměrná zásobě vajíček. Hladiny hormonů se stanovují z krve.
- Vyloučí se pohlavně přenosné infekce.
- Imunologické vyšetření.
- Genetické vyšetření.
U mužů
- Vyšetřením pohlavních orgánů pohmatem, ultrazvukem varlat a prostaty.
- Vyšetřuje se ejakulát tzv. spermiogramem neboli mikroskopickým vyšetřením spermatu, který určí počet spermií a pohyblivost spermií i jejich stavbu.
- Genetické vyšetření.
- Vyloučení pohlavně přenosných chorob.
Jaké jsou možnosti, pokud se početí nedaří přirozenou cestou?
Stimulace ovulace - Pokud je potvrzeno, že je pár zdravý nebo je příčinou chybění ovulace u ženy, je možné ovulaci jednoduše zkusit nastimulovat. Používá se k tomu preparát Clomifen citrát ve formě tablet, který žena užívá po dobu 5 dní na počátku cyklu. Po cca 10ti dnech se provede zhodnocení účinku léčby pomocí ultrazvuku a určí se, kdy pravděpodobně dojde k ovulaci. Tu je zároveň možno naplánovat pomocí speciální injekce, po níž k ovulaci dojde za 36 hodin. Na tuto dobu je pak plánován pohlavní styk. Tuto léčbu může vést ambulatní gynekolog a pomůže zejména ženám s nepravidelnou ovulací. U léčby Clomefen citrátem si žena doplácí na léky, ale jedná se o relativně nízké částky v řádech stovek korun.
Intrauterinní inseminace (IUI) se používá pokud selže snaha o početí miminka prostřednictvím stimulace ovulace a pohlavního styku. Je vhodná také pokud má muž méně spermií nebo je snížena jejich pohyblivost. Zákrok je jednoduchý. Partnerovo sperma se v období tvojí ovulace zavede katetrem do dělohy, díky tomu dostaneme do dělohy dostatečné množství spermií. Proces je nebolestivý a připomíná běžnou gynekologickou prohlídku.Tato metoda je plně hrazena z prostředků veřejného zdravotního pojištění, má omezení 6× za kalendářní rok.
In vitro fertilizace (IVF) je pak metodou poslední volby. Při IVF se vajíčko oplodní mimo dělohu v laboratorních podmínkách. Vajíčka je nejprve nutné z vaječníků odebrat po předchozí hormonální stimulaci. Hormony si žena aplikuje injekčně doma. Vajíčka se pak odebírají pod ultrazvukovou kontrolou jehlou přes pochvu v celkové či lokální anestezii. Tento zákrok trvá asi 15 minut.
K získaným vajíčkům jsou následně mimo tělo pacientky přidány spermie partnera v dostatečné koncentraci, či se za příplatek přímo do vajíčka vloží (tzv. ICSI či PICSI metoda - intracytoplazmatická injekce spermie či intracytoplazmatická injekce vybrané spermie). Oplozená vajíčka se pak několik dní kultivují v laboratoři a následně se vzniklá embrya (1–2) přenesou do dělohy. Tato metoda je nebolestivá. Ostatní embrya je možno nechat zmrazit pro pozdější využití. Úspěšnost klasického mimotělního oplození se při prvním cyklu pohybuje kolem 30%, závisí však na věku ženy a příčině neplodnosti. V případě, že nelze docílit těhotenství vlastními buňkami, lze využít vajíčka či spermie dárců. Darování vajíček a spermatu je v České republice legální, dobrovolné, bezpečné a je založeno na principu anonymity.
Poslouchej podcast
V tomto podcastu si povídáme se zakladatelkami neziskovky Indiánky (nejen) o neplodnosti. Co je to endometrióza nebo syndrom polycystických ovarií? Jak se samy zakladatelky s nemocemi vyrovnávaly? A jak je vlastně léčit?