Jak to chodí u všeobecného
praktického lékaře?

Jak často?

1x za 2 roky.

Budu potřebovat žádanku?

Nebudeš, stačí se objednat osobně či telefonicky.

Jak dlouho to trvá?

30 minut.

Co se bude dít?

Praktický lékař je manažer péče, je to ten kdo by měl dirigovat a usměrňovat směr péče o pacienta. Měl by mít přehled o specialistech, které navštěvuje pacient a zejména jaké léky mu píší. V některých případech nemají tušení o sledování pacienta ostatními specialisty - nezřídka kdy pacient užívá více léků se stejnou účinnou látkou, ale s jiným názvem.

Před návštěvou lékaře se odebírá krev (viz nápověda níže), ve které se zjistí hladina cholesterolu, cukru (glykémie) a další + ti vyšetří moč. Průvodku dostaneš v ordinaci před vyšetřením.

Lékař se tě nejdříve vyptá na nejrůznější věci (anamnéza), provede základní fyzikální vyšetření (pohled, pohmat, poklep, poslech, při potížích provede i per rectum - vyšetření konečníku prstem). Z výšky a váhy stanoví BMI (Body mass index) a změří i krevní tlak,. Zkontroluje, zda dobře vidíš a slyšíš (orientační vyšetření zraku a sluchu), zda máš platná všechna očkování a zkontroluje ti kožní znaménka.V případě výskytu rakoviny prsu či varlat v rodině nebo podezření na ni, zkontroluje lékař i je, či tě svěří do péče gynekologa/urologa. Poučit by tě měl také o technice samovyšetřování.

Pokud máš problém s očima, lékař tě vyšetří a případně ti dá žádanku na Oční.
Pokud máš problém s prostatou, varlaty, močovým ústrojím, lékař tě vyšetří, nabere krev a případně ti dá žádanku na Urologii.
Pokud máš problém s kůží, lékař tě vyšetří a případně ti dá žádanku na Kožní.
  • Po 40. roce se natočí EKG, které se bude následně opakovat každé 4 roky. Pokud máš vysoký krevní tlak, opakuje se vyšetření každé 2 roky.
  • Po 45. roce vystaví ženám žádanku na mamograf. Mužům při potížích vystaví žádanku na urologii.
  • Po 50. roce ti také nabídne vyšetření okultního krvácení ve stolici, tzv. TOKS (to může být prvním příznakem rakoviny tlustého střeva), event. při pozitivním výsledku doporučí koloskopii (endoskopické vyšetření tlustého střeva, provádí se přes konečník).
  • Kontrolní vyšetření požadované úřady  - nejsou hrazena pojišťovnou. Kontrolní vyšetření na řidičák se provádí v 65, 68, 70 a pak každé 2 roky. Kontrolní vyšetření na zbrojní průkaz každých 5 let.

  • Pokud nosíš brýle nebo čočky měl by ses navíc 1x ročně objednat ke svému očnímu lékaři, který ti dioptrie přeměří a oči zkontroluje.

Nápověda krev:

Cholesterol (celkový, LDL, HDL) a triacylglyceroly (TAG)  - při první návštěvě a dále ve 30, 40, 50 a 60 letech.

Glykémie (cukr v krvi) - při první návštěvě, ve 30 letech a dále od věku 40 let každé 2 roky.

Do povinných testů nově patří laboratorní vyšetření ledvinných funkcí (kreatininu a odhad glomerulární filtrace) u pacientů trpících cukrovkou, vysokým krevním tlakem  nebo kardiovaskulárními komplikacemi ve věku od 50 let ve čtyřletých intervalech.

Následující testy se neprovádí jako prevence, ale pouze při příslušných diagnózách v rámci preventivní prohlídky: jaterní testy (ALT, AST, GGT), kyselina močová / močovina, kreatinin, bilirubin, FW, krevní obraz a diferenciální rozpočet bílých krvinek, moč chemicky + sediment aj.

Další testy se provádí na základě  zvážení lékařem vzhledem k aktuálnímu zdravotnímu stavu či výskytu určitých nemocí v širší rodině: jaterní testy, ledvinné funkce, minerály, sedimentace, krevní obraz, onkomarkery (zejm. PSA jako ukazatel stavu prostaty u mužů).

Bude to bolet?

Nebude.

Budu něco platit?

Nebudeš.

Jaká je čekací doba? 

1 - 5 týdnů.

Je potřeba se nějak speciálně připravit?

Na odběry, které se dělají před návštěvou lékaře, být nalačno a ráno se napít vody nebo neslazeného čaje, přinést zprávy od specialistů , jiná příprava není potřeba.

Kam mohu zajít? 

Ke svému registrujícímu praktickému lékaři (postaru obvodnímu lékaři) v místě bydliště/trvalého pobytu.

Budu si volat o výsledky? 

Většinou se odběry dělají před samotnou preventivní prohlídkou, takže se proberou přímo při vyšetření. Pokud je provede přímo na prohlídce, budeš si o výsledky volat.

Co získám, když na takovou kontrolu půjdu? 

Dobrý pocit, že jsem nic nepodcenil/a a budu vědět, že je vše v pořádku. Je spoustu nemocí, které člověk sám nemusí poznat (cukrovka, vysoký krevní tlak, vysoký cholesterol, ošklivé znaménko na zádech, kam si nevidí), ale když se na ně přijde včas, dají se elegantně a efektivně vyřešit/léčit/vyléčit. Získám návod, jak dále nakládat se svým zdravím.

Co dalšího můžu udělat pro prevenci?

Pokud na svém těle zpozoruji cokoliv neobvyklého, nebudu otálet a navštívím lékaře. 

Náš tip:
Na preventivní prohlídku se objednej, ušetříš tak čas sobě i svému lékaři.

Není ti něco jasné 
nebo máš dotaz? 

Naše Martina ti vše ráda zodpoví. 

MUDr. Martina Čermáková
martina.cermakova@loono.cz

Charitativní e-shop

Chceme, aby prevence lidi bavila a stala se běžnou součástí jejich životů. Vyrábíme proto trička, diáře, plecháčky, abychom vám každý den připomněli, že ten správný čas myslet na své zdraví je právě teď. Jejich nákupem podpoříte naše projekty i činnost celé organizace. 

>>

Sledujte nás na instagramu 
@loonocz